Danışmanlık Devi ‘Al’ Çığlıkları Atan Altcoin İsimlerini Verdi!

Danışmanlık Devi ‘Al’ Çığlıkları Atan Altcoin İsimlerini Verdi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi ‘Al’ Çığlıkları Atan Altcoin İsimlerini Verdi!

Solana kısa müddet evvel yeni bir taşınabilir kripto stratejisi başlattı. Fakat, hala değerli ölçüde düzenleme riskiyle karşı karşıya. XRP, Temmuz ayındaki bir mahkeme kararıyla büyük bir takviye aldı. Fakat, bu eski kripto sevgilisi için ivme azalıyor üzere görünüyor. Bitcoin Cash bu yıl Bitcoin’in performansını geride bıraktı. Lakin, kripto uzmanı Dominic Basulto, altcoin projesini uzun vadeli yatırımcılara tavsiye etmiyor.

Bu 3 altcoin bu yıl üç haneli getiriler elde etti

2023’te neredeyse her kripto yatırımcısının ilgisinin merkezinde, bugüne kadar %77 üzere şaşırtan bir artış gösteren Bitcoin (BTC) yer alıyor. Fakat, piyasa kıymetine nazaran birinci 20’de yer alan ve bu yıl daha da etkileyici, üç haneli getiriler elde eden bir avuç altcoin olduğunu biliyor muydunuz? XRP (XRP) bugüne kadar %108, Solana (SOL) %145 ve Bitcoin Cash (BCH) %160 artış gösterdi. Pekala bu altcoin projelerinden rastgele biri satın almaya kıymet mi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi ‘Al’ Çığlıkları Atan Altcoin İsimlerini Verdi! 1

Satın alma seçeneklerinde yer alan altcoin: Solana

Bu üç kripto ortasında, Ethereum’a (ETH) en çok benzeyen 1. katman Blockchain olan Solana’nın beklentileri konusunda en fazla yükselişe sahibim. Yalnızca iki yıl evvel Solana’dan potansiyel bir “Ethereum katili” olarak bahsediliyordu. Ayrıyeten, gelecekteki yükselişi durdurulamaz görünüyordu. Fakat daha sonra geçen yılın kripto piyasası çöküşü geldi. FTX’in 2022 sonunda erimesi, Solana’nın daha evvel Sam Bankman-Fried ile sahip olduğu kapsamlı alakalar nedeniyle Solana’yı öteki kriptolardan çok daha fazla etkiledi.

Ancak Solana bu yıl toparlanma yolunda ilerliyor. Solana, geçen yıl Blockchain kesintilerine neden olan kimi sıkıntıları giderdi. Aslında 2023’ün ikinci çeyreğinde %100 çalışma mühleti yayınladı. Dahası, Solana’nın Ethereum’dan pazar hissesi kazanmakta olduğu NFT piyasasına ivme geri dönüyor. Ve en değerlisi, Solana bu bahar taşınabilir kripto stratejisini resmen başlattı. Nisan ayında Solana, kripto için optimize edilmiş 1.000 dolarlık Saga cep telefonunu tanıttı. Solana, taşınabilir stratejisini yeni kullanıcıları bünyesine katmanın birincil yolu olarak görüyor. Şayet haklıysa, bunun altcoin için uzun vadeli fiyat yararlarına yol açması mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi ‘Al’ Çığlıkları Atan Altcoin İsimlerini Verdi! 2

Solana için kırmızı bayrak: SEC

Elbette tek dezavantajı, Solana’nın değerli ölçüde düzenleyici riskle karşı karşıya olması. Haziran ayı başında SEC, kripto para borsaları Binance ve Coinbase Global’e karşı açtığı davalarda Solana’yı bir “menkul kıymet” olarak isimlendirdi. Artan fikir birliği, bu düzenleyici riske ait kaygıların abartılmış olabileceği tarafında. Bu nedenle altcoin son 30 günde %30 arttı. Lakin alıcıların dikkat etmesi gerekiyor.

Tut tavsiyesi için uygun proje: Ripple (XRP)

Sırada, Aralık 2020’den bu yana SEC ile yakışıksız ve uzun süren bir mahkeme savaşına saplanmış olan eski bir kripto sevgilisi olan XRP var. Lakin daha sonra, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Temmuz ayında XRP için yasal bir zafer geldi ve kripto token çabucak uzaya fırladı. Bu yeni iyimserliğe dayanarak, XRP yaklaşık %70 artış gösterdi. Lakin iddia edin ne oldu? Bu birinci ivme soğumuş üzere görünüyor . Bu yüzden, XRP hala 1 doların altında süreç görüyor. Evet, XRP’nin 5 dolara (ve tahminen de daha yükseğe) ulaşacağını düşünen pek çok kripto analisti var. Lakin ben o kadar ikna olmuş değilim.

XRP için yaptığım “tut” davetinin, bu kripto paranın yasal savaşlarda kilitli kaldığı son iki yılda yaşananlarla çok ilgisi var. Uzun lafın kısası, XRP, Ripple ödeme ağına güç veriyor. Bir vakitler, bu Ripple ödeme ağı neredeyse sıfır maliyetli hudut ötesi transferlere imkan tanıdığı için çok benzersizdi. 2019 yılında, bu Ripple ödeme ağı dünya çapında para göndermenin geleceği üzere görünüyordu. Lakin bu, Solana ve Avalanche (AVAX) üzere Blockchain ağlarının ortaya çıkmasından önceydi. Her ikisi de 2020’de, tam da XRP’nin yasal derin dondurucuya girdiği sırada öne çıktı. İşte bu yüzden XRP’nin kripto yatırımcıları için kazanan bir piyango bileti olduğuna ikna olmadım. Altcoin piyasasında bugünlerde çok fazla rekabet var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Danışmanlık Devi ‘Al’ Çığlıkları Atan Altcoin İsimlerini Verdi! 3

Bitcoin Cash’i satmak yanlışsız tercih!

Son olarak, bu yıl baş döndürücü bir performans sergileyen Bitcoin Cash var. Fakat akılda tutulması gereken değerli nokta, Bitcoin Cash’in Bitcoin Blockchain’in bir hard fork’u olduğu. Yani iki kripto para, tıpkı temel Blockchain DNA’sını paylaşıyor. Fakat, iki kripto para Ağustos 2017’de yollarını ayırdı. Bitcoin Cash’in o zamanki tüm önermesi, Bitcoin’in her şeyden evvel peer-to-peer bir elektronik para biçimi olması gerektiğiydi.

Benim bakış açıma nazaran, Bitcoin Cash’e değil Bitcoin’e yatırım yapmak çok daha yeterli. Bu altcoin projesinin bu yıl Bitcoin’in performansını geride bıraktığını kabul ediyorum. Bununla birlikte, bu performansını uzun vadede sürdürmesinin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Uzun vadeli bir yatırımcıysanız, Bitcoin’in sunabileceklerinin sadece küçük bir alt kümesini hedefleyen “hafif” bir versiyona değil, gerçek olana yatırım yapın.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ilişkin olup, katiyen yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan evvel kesinlikle kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap