Danışmanlık Devi Açıkladı: Bu İki Altcoin, ETH’yi Geçecek!

Danışmanlık Devi Açıkladı: Bu İki Altcoin, ETH’yi Geçecek!

Paylaş
BTC Piyasası: Danışmanlık Devi Açıkladı: Bu İki Altcoin, ETH’yi Geçecek!

Ethereum (ETH), piyasa kıymetine nazaran Bitcoin’in (BTC) akabinde dünyanın en kıymetli ikinci kripto para ünitesi olmaya devam ediyor. Ethereum’un Blockchaini dünyasının pek çok kilit alanındaki baskın pozisyonu göz önüne alındığında, diğer rastgele bir kripto para ünitesinin onu geçebileceğini hayal etmek güç olabilir. Fakat son birkaç yıldır, uzun bir rakip listesi tam olarak bunu yapmaya çalıştı. Bunların birçoğu, üstün performans ölçütleri ve süratle büyüyen blok zinciri ekosistemleri nedeniyle “Ethereum katilleri” olarak tanımlandı. ABD merkezli danışmanlık şirketi The Motley Fool’un analistlerinden Dominic Basulto, şu anda bilhassa öne çıkan iki adedinin, Cardano (ADA) ve Solana (SOL) olduğunu söyledi. Analiste nazaran bu altcoin projelerinin uzun vadede Ethereum’u nasıl geçebileceklerine daha yakından bakalım…

Altcoin ADA’nın ardındaki Cardano, ETH’yi geçebilir

Yaklaşık 9 milyar dolarlık piyasa bedeliyle Cardano, dünyanın en büyük yedinci kripto para ünitesi pozisyonunda. Bu kulağa etkileyici gelebilir, fakat Ethereum’un piyasa kıymeti neredeyse 200 milyar dolar, bu nedenle Cardano’nun Ethereum’un mevcut büyüklüğüne ulaşması için kıymetinin 20 ila 25 kat artması gerekiyor. Ethereum’u gölgede bırakmak için Cardano’nun pahasının muhtemelen 50 katına çıkması gerekecektir. Bu büyük bir maksat, münasebetiyle Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’ın tıpkı vakitte Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olması değerli. Ethereum’u nasıl alt edeceğini bilen biri varsa o da Hoskinson’dur.

BTC Piyasası: Danışmanlık Devi Açıkladı: Bu İki Altcoin, ETH’yi Geçecek! 1

Hoskinson geçmişte Ethereum’un yapısal kusurlarını lisana getirmiş ve Cardano’nun daha üstün bir blok zinciri teknolojisine sahip olduğunu savunmuştu. Hatta bu yaz Cardano’nun Ethereum ve Bitcoin’i geçerek dünyanın en düzgün kripto para ünitesi haline geleceğini öne sürdü. Dahası, gelişmekte olan piyasalardaki büyüme Cardano’nun yükselmesini sağlayabilir. Hoskinson’ın yakın vakitte verdiği bir röportajda belirttiği üzere Cardano Afrika, Güney Amerika, Asya ve Orta Doğu’da blok zinciri ortakları arıyor. Cardano bu bölgelerde en tanınan Blockchain ağı haline gelirse, bunun gelecekteki değerlemesi üzerinde büyük bir tesiri olabilir. Basulto, şu tabirleri kullanıyor:

Benim bakış açıma nazaran, her şey merkezi olmayan finans (DeFi) ile başlıyor. Fakat 2021 yılında Cardano, DeFi için gereken akıllı mukaveleleri desteklemek üzere blok zincirini yükseltti ve o vakitten beri daima olarak yeni iyileştirmeler ve yükseltmeler yaptı. Örneğin bu yıl Cardano, birinci sabit coinin piyasaya sürülmesinin yanı sıra merkeziyetsiz borsalarda yeni bir faaliyet patlamasına şahit oldu. Cardano’nun DeFi ekosistemi süratle büyümeye devam ederse, bu durum değerlemede süratli kazanımlara yol açabilir.

BTC Piyasası: Danışmanlık Devi Açıkladı: Bu İki Altcoin, ETH’yi Geçecek! 2

Solana için de beklentiler büyük

Boyut olarak Cardano’ya benzeyen Solana’nın piyasa kıymeti 8 milyar dolar. Münasebetiyle Ethereum’u geçebilmesi için Cardano ile birebir cinsten büyüme katalizörlerine gereksinim duyacaktır. Velhasıl, Solana’nın 50 kat kıymet kazanması için büyük, ezber bozan bir fikre muhtaçlığı var. Analiste nazaran, bu büyük fikir taşınabilir kripto olabilir. 2022 yazında Solana, kripto için optimize edilmiş yeni bir amiral gemisi Android tabanlı taşınabilir aygıt ve dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin taşınabilir kripto için geliştirmelerine yardımcı olacak bir yazılım geliştirme kiti de dahil olmak üzere taşınabilir kriptoya yönelik stratejik vizyonunu birinci defa açıkladı.

Kulağa çok abartılı geliyordu lakin bu bahar Solana nihayet Saga kripto telefonunu piyasaya sürdü. Konsept kolay ancak zekiceydi: Telefonunuzda kripto ile ilgili yaptığınız her şey kolay ve sezgisel olmalı ve nereye giderseniz gidin yanınızda kripto götürebilmelisiniz. Sorun şu ki, geçen yıl FTX’in çöküşü, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ile geniş ilişkileri olan Solana için feci sonuçlar doğurdu. FTX’in çöküşünden bu yana Solana’nın etrafında dönen tüm endişe, belirsizlik ve kuşku (FUD) Solana ekosistemine ziyan verdi. Örneğin, kimi yüksek profilli NFT koleksiyonları bu yıl başka Blockchainleri geçmeye karar verdi ve Solana ekosistemindeki genel faaliyet, evvelki ayağını yeni yeni kazanmaya başladı. Analiste nazaran âlâ haber ise Solana’nın bu yıl %100’den fazla artış göstermiş olması, yani en berbatı geride kalmış olabilir.

BTC Piyasası: Danışmanlık Devi Açıkladı: Bu İki Altcoin, ETH’yi Geçecek! 3

Bu iki kriptonun ETH’yi geçme bahtı nedir?

Cardano ya da Solana’nın Ethereum’u geçebilmesi için pek çok şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. Bu kadar çok “Ethereum katili” olduğu ve hiçbirinin Ethereum’u yerinden etmeyi başaramadığı gerçeği size çok şey anlatıyor. Sonuç olarak, bilhassa teknoloji dalında birinci atak avantajına sahip bir pazar başkanını geçmek çok zordur. Analist, “Cardano ve Solana ortasında seçim yapmak zorunda kalsaydım, Solana’yı seçerdim. Bu yalnızca Ethereum’u geçmeye çalışan bir kripto değil, aslında taşınabilir tabanlı blok zinciri teknolojisine yeni bir yaklaşım öneriyor. Benim için bu heyecan verici bir konsept ve Solana’nın birçok insanın imkansız olduğunu düşündüğü şeyi başarabileceğini düşünmemin büyük bir nedeni,” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap