Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor

Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor

Bir yıldan biraz daha uzun bir mühlet evvel, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi için farklılıklar vardı. Buna nazaran, çeşitli protokollerinde kilitli 150 milyar dolar bedelinde şaşırtan bir kripto para ünitesiyle övünüyordu. Fakat DeFiLlama’nın son dataları farklı bir tablo çiziyor. Buna nazaran kilitli toplam pahanın (TVL) yaklaşık 37.7 milyar dolara düştüğünü ortaya koyuyor.

DeFi TVL’deki düşüşün ardındaki faktörler

Bu düşüş, geçen yıl FTX‘in çöküşünün çabucak akabinde yaklaşık 43 milyar dolar olan TVL’nin bile altına düştüğü için dikkat alımlı. Şu anda, DeFi protokollerindeki varlıkların çoğunluğu bir yerde. Buna nazaran, 14 milyar dolarlık değerli bir TVL’ye sahip olan likit staking protokolü Lido’da ağırlaşmıştır. Buna karşılık, merkezi olmayan stablecoin ihraççısı MakerDAO, 5,1 milyar dolarla ikinci en büyük TVL’ye sahip.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor 1

Sektördeki uzmanlar bu düşüşü farklı nedenlere bağlıyorlar. Bu nedenler ortasında ticaret hacmindeki düşüş, güvenlik açıkları nedeniyle varlık güvenliği konusunda devam eden tasalar var. Ayrıyeten hack‘ler ve savunmasız protokolleri gaye alan istismarlar üzere çeşitli faktörler var.

Piyasa değişiklikleri ve DeFi alanındaki TVL düşüşü

Crypto Coin Show CEO’su Ashton Addison, TVL düşüşü ile kripto varlık fiyatlarındaki düşüş ortasındaki yakın irtibatın altını çizdi. Ethereum’un yaklaşık 4.800 dolardan 1.600 dolara düşmesinin tesirini vurguladı. Ayrıyeten bu da stake edilmiş ETH kıymetinde kıymetli bir düşüşe neden oldu. Addison, 2021 boğa koşusu sırasında şişirilmiş TVL sayılarının, düşük likiditeye sahip coin’lerdeki gerçekçi olmayan getiri teklifleriyle ilişkili olduğunu açıkladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor 2

Vega Protocol’ün kurucu ortağı Barney Mannerings de bu kanıyı yineliyor. Buna nazaran, daha evvel yüksek olan getirilerin yapay olarak şişirildiğini ve sürdürülemez olduğunu belirtiyor. Mannerings, DeFi alanındaki gerçek getirilerin süreç fiyatlarına bağlı olduğunu vurguluyor. Ayrıyeten süreç hacmindeki düşüşün daha düşük getirilere yol açtığını belirtiyor. Artan risksiz faiz oranları ve ekonomik belirsizlik nedeniyle daha inançlı yatırım seçeneklerinin tercih edildiğini vurguluyor.

Güvenlik telaşları itimadı etkiliyor

Mannerings ayrıyeten DeFi dalındaki güvenlik açıklarının ve ihlallerinin tesirine de vurgu yapıyor. Balancer‘ın v2 havuzlarındaki kritik bir güvenlik açığı durumu var. Ayrıyeten Curve’de 70 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlanan bir istismar üzere son olaylar var. Bunlar, platform güvenliği ve kullanıcı itimadı konusundaki telaşları artırdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor 3

Bu zorluklara karşın Mannerings, DeFi’nin geleceği konusunda optimistliğini koruyor. Türevler ve gerçek dünya varlıkları dallarında müspet büyümenin gerçekleştiğini vurguluyor. Ayrıyeten bunun potansiyel olarak bir sonraki DeFi boğa koşusunu tetikleyebileceğini belirtiyor. Ayrıyeten, yılın başından bu yana gerçek dünya varlıklarının yaklaşık 50 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine çıktığını vurguluyor.

Fonların ayrımını yapmak

Zincir üzerindeki fonlar ile DeFi protokolleri dahilindeki fonları birbirinden ayırmak çok kıymetli. Haven1 Foundation yöneticisi Akash Mahendra, DeFi TVL azalırken, stablecoin ve sETH üzere varlıkların zincir üzerindeki varlıklarının 2021 düzeylerinin değerli ölçüde ötesine geçtiğini vurguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşün Belirtisi! Bu Metrik DeFi Alanını Özetliyor 4

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda sonuç olarak, DeFi ekosistemi piyasa değişikliklerinden etkileniyor. Ayrıyeten güvenlik tasaları ve değişen yatırımcı tercihlerinden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya. Bu pürüzlere karşın bölüm uzmanları umutlu. Bilhassa gerçek dünya varlıkları ve türevleri üzere potansiyel katalizörlerin tesiriyle dalın büyümesi ve gelişmesini, bekliyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap