Çöküşleri Yanlışsız Öngören Efsaneden, Dogecoin ve Piyasa Uyarısı!

Çöküşleri Yanlışsız Öngören Efsaneden, Dogecoin ve Piyasa Uyarısı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşleri Yanlışsız Öngören Efsaneden, Dogecoin ve Piyasa Uyarısı!

Wall Street’in diğer son finansal çöküşleri doğru bir şekilde nitelendiren en ünlü yatırımcılarından biri, piyasaların her an patlayabilecek bir “süper balonun” ortasında olduğunu söylüyor ve hisse senetlerinin yüzde 50 düşeceğini düşünüyor. Dogecoin ve kripto paralar hakkındaki düşüncelerini de aktarıyor. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Jeremy Grantham, Dogecoin ve piyasalara yönelik yorumlarını aktardı

Boston merkezli para yöneticisi Grantham Mayo van Otterloo’nun 83 yaşındaki kurucusu Jeremy Grantham, balonu besleyen kontrol dışı spekülasyon örnekleri olarak; Dogecoin gibi “parodi” kripto para birimlerinde hızlı bir yükselişe ve AMC ve GameStop gibi “meme” hisselerinde büyük kazançlara işaret ediyor.  Perşembe günü yatırımcılara yazdığı bir mektupta, “Bir balonda kimse düşüş durumunu duymak istemiyor” dedi. Yine de, dünyanın 1929 Büyük Buhranı, 2000 dot-com balonu ve 2008 mali krizinde görülenlere benzer bir çöküş yolunda olduğunu iddia ediyor.

Grantham, ABD’nin en büyük hisse senetlerinden oluşan S&P 500 endeksinin mevcut seviyelerinden yaklaşık yüzde 45 düşebileceğini savunarak, “Bugün ABD’de son yüz yılın dördüncü süper balonundayız” dedi. Grantham’e göre piyasaların şu anda süper balon sürecinin son aşamalarında olması, onları her an keskin bir düşüşe karşı savunmasız hale getiriyor. Jeremy Grantham, 2008 çöküşü gibi diğer finansal krizleri öngördü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çöküşleri Yanlışsız Öngören Efsaneden, Dogecoin ve Piyasa Uyarısı! 1

Ayrıca, meme hisse senetlerini, kripto para birimlerine olan hayranlığı ve NFT gibi yeni teknolojilerin popülaritesindeki artışı içeren “çılgın yatırımcı davranışını” da suçluyor. Jeremy Grantham, başlangıçta Dogecoin gibi bir parodi olan bir kriptonun yükselişinin, piyasanın kendisini ne kadar derin bir “süper balon” içinde bulduğunun sadece bir örneği olduğunu savunuyor. Grantham, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Aşamalarından geçen bir süper balon için bu kontrol listesi artık tamamlandı ve vahşi karmaşa her an başlayabilir. Karamsarlık piyasalara geri döndüğünde, ABD tarihinde algılanan servette en büyük potansiyel çöküşle karşı karşıyayız.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap