Çok Konuşulan Worldcoin Bugün Çıkıyor! İşte Ayrıntıları

Çok Konuşulan Worldcoin Bugün Çıkıyor! İşte Ayrıntıları

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çok Konuşulan Worldcoin Bugün Çıkıyor! İşte Ayrıntıları

Kripto para üniteleri ve kimlik idaresi dünyasında ihtilal yaratmayı vaat eden Worldcoin Token’ın (WLD) merakla beklenen lansmanı nihayet gerçekleşiyor. OpenAI CEO’su Sam Altman’ın beyni tarafından yaratılan Worldcoin, kimlik ve coğrafik pozisyondan bağımsız olarak herkesin erişebileceği global bir kripto para ünitesi yaratma tezli amacıyla başlangıcından bu yana değerli bir ses getirdi. Lakin lansman tarihi yaklaştıkça proje de tenkit ve tartışmalardan hissesini aldı. İşte detaylar…

Worldcoin, bugün piyasaya giriyor: Kimi tenkitler var

Worldcoin’in resmi Twitter sayfası, “Zamanı geldi” yazan kolay lakin güçlü bir grafikle lansmanın ipucunu verdi. Semafor’dan gelen raporlar, tokenin piyasaya sürülmesinin yakın olduğunu belirtti. Worldcoin tokenlerinin dağıtım mekaniğinin lansmandan kısa bir müddet sonra açıklanacağını doğruladı. Worldcoin’i başka kripto para ünitelerinden ayıran temel özelliklerden biri, tanımlama maksadıyla iris tarama biyometrisine dayanmasıdır. Bu eşsiz yaklaşım kripto topluluğunu hem büyüledi hem de alarma geçirdi. Eleştirmenler, ferdî bilgilerin güvenliği ve iris taramasıyla alakalı saklılık ihlalleri konusunda telaşlarını lisana getiriyor.  

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mayıs 2023’te TechCrunch, bilgisayar korsanlarının birkaç operatörden giriş kimlik bilgilerini çalmayı başardığını ve projenin güvenliği hakkında daha fazla kuşku uyandırdığını bildirdi. Tartışmalara karşın Worldcoin, dijital kimlik hizmeti için 2 milyondan fazla kayıtla büyük ilgi topladı. Projenin büyümesi saklılıkla ilgili tartışmalara yol açtı. Ayrıyeten, birtakım raporlar Worldcoin yüklenicilerinin ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerdeki bireyleri istismar edebileceğini öne sürdü.

115 milyon dolar toplamıştı

Bu sırada proje, geçtiğimiz aylarda Andreessen Horowitz, a16z, Bain Capital ve Distributed Küresel üzere yatırımcılardan 115 milyon dolar topladı. Yani Worldcoin’in finansman seyahati etkileyici olmaktan diğer bir şey değildi. Sam Altman’ın teknoloji bölümündeki geçmişi, önde gelen yatırımcıların takviyesiyle birleşince, kuşkusuz projeye olan ilgiyi artırdı. Lakin herkes Worldcoin’in potansiyeli konusunda ikna olmuş değil. Edward Snowden da dahil olmak üzere kripto alanındaki tanınan isimler, kapalılık ve bireylerin biyometrik bilgilerinin kategori haline getirilmesinin sonuçları hakkındaki tasalarını paylaşarak projeyi eleştirdiler. Hatta kimi kripto analistleri Worldcoin’i “gerçekleşmeyi bekleyen bir felaket” olarak nitelendirecek kadar ileri gittiler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çok Konuşulan Worldcoin Bugün Çıkıyor! İşte Ayrıntıları 1

Sam Altman ve takımı ise tekraren Worldcoin’i savunarak projenin merkezi olmadığını ve saklılık odaklı olduğunu vurguladı. Biyometrik tanımlamanın sansüre karşı kimlik teminatı idaresi için sağlam bir araç olarak hizmet edebileceğini savunuyorlar. Worldcoin’in tokenı (WLD) piyasaya sürülürken, kripto topluluğu projenin “token ekonomisinin” duyurulmasını merakla bekliyor. Bu kıymetli konu, WLD tokeninin ağ içinde nasıl kullanılacağına ve potansiyel ekonomik tesirine ışık tutacaktır. Potansiyel yatırımcılar için kaygı verici bir alan, projenin düzenleyici belirsizlikleri. Worldcoin, kripto para ünitelerini çevreleyen mevcut düzenleyici ortam nedeniyle ABD’de aktif olmayacak. Proje, WLD tokeninin ABD’deki kullanıcılar için mevcut olmayacağını açıkça belirtti.

Worldcoin beklentisi, Optimism süreçlerini yükseltti

Bu sırada Worldcoin tokenine yönelik beklenti, Optimism süreç hacminde bir artışa yol açtı. Çünkü Worldcoin daha evvel World ID ve World App’i Optimism Mainnet’e taşıdığını açıklamıştı. Bu hareket, ağın yakında Polygon ve ZKSync’teki gelişmelere misal kendi ZKP katmanlarına sahip olacağı manasına geliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap