Coinbase Pepe Coin Topluluğundan Özür Diledi!

Coinbase Pepe Coin Topluluğundan Özür Diledi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase Pepe Coin Topluluğundan Özür Diledi!

ABD merkezli önde gelen kripto para borsası Coinbase, gün içerisinde PEPE coin hakkında yaptığı “nefret sembolü” paylaşımının büyük bir reaksiyona yol açmasıyla birlikte PEPE topluluğundan özür diledi! İşte detaylar…

Dev kripto para borsası Coinbase, PEPE coin topluluğunun büyük reaksiyonuyla karşı karşıya kaldı!

Dev kripto para borsası Coinbase, 10 Mayıs 2023 Çarşamba günü yaptığı bir bülten paylaşımı, son vakitlerin tanınan meme coin projelerinden PEPE coin topluluklarından büyük reaksiyon topladı. Bildiğiniz üzere son haftaların en trend coin’lerinden biri olan PEPE coin’i ele alan bültende PEPE, “aşırı sağ kümelerin nefret sembolü” olarak nitelendirildi. Bununla birlikte topluluklardan reaksiyon gecikmedi. Paylaşılan bültendeki sözler ise şu formda:

Pepe Coin, birinci olarak yaklaşık 20 yıl evvel bir çizgi roman karakteri olarak internette ortaya çıkan Kurbağa Pepe çizimlerine dayanmaktadır. Anti-Defamation League’e nazaran bu sembol, vakit içinde çok sağ kümeler tarafından bir nefret sembolü olarak seçildi ve kullanıldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase Pepe Coin Topluluğundan Özür Diledi! 1

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere dev kripto para borsası Coinbase, bültende yaptığı paylaşımlarda Anti-Defamation League (ADL) sivil toplum örgütünün 2016 tarihinde aldığı bir kararı aktardı. 2016 yılında aktarılan kararda Pepe isimli kurbağa çiziminin ırkçı kümelerin data tabanlarında yer alan ve bu kümeler tarafından benimsenen bir “nefret söylemi” olarak tanımlandığı belirtiliyor. Borsanın yaptığı bu bülten paylaşımıyla birlikte Twitter üzerinden topluluklar, birçok hashtag aracılığıyla borsanın kapatılmasını ve borsa kullanıcılarının hesaplarını kapatması istikametinde reaksiyonlarını belirtti.

Coinbase Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal Twitter’dan özür bildirisi yayınladı!

Dev kripto para borsası Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, Pepe Coin ile borsa ortasında yaşanan gerginliğe yönelik açıklamalarda bulundu. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Grewal, gün içerisinde borsa tarafından paylaşılan bültene işaret ederek Pepe’nin bir nefret sembolü olarak özetlenmesine yönelik özürlerini aktardı. Grewal’ın paylaştığı özür bildirisi 650 bin’den fazla sefer görüntülendi. Yapılan açıklama birçok topluluk ve yatırımcı için övgüyle karşılanırken birtakım Twitter kullanıcıları ise Coinbase’in yaptığı özür açıklamasında “çok geç” kalındığını aktardı.

Özür iletisi öncesi Coinbase’i Twitter üzerinden boykot eden birçok kullanıcı, “BoycottCoinbase” hashtagini kullandı. Bununla birlikte kimi kullanıcılar ise Coinbase üzerinden kullanıcı hesaplarını silme taraftarı olarak borsa ile olan münasebetini bitirdi. Öte yandan PEPE coin fiyatı son 24 saatlik süreç içerisinde yüzde 26 paha kaybı yaşadı ve anlık olarak 0,00000132 dolardan süreç görüyor. Piyasa pahası ise anlık olarak 552 milyon dolar düzeylerinde bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap