Coinbase Dayanaklı Ağda Kesinti: Açıklama Geldi!

Coinbase Dayanaklı Ağda Kesinti: Açıklama Geldi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase Dayanaklı Ağda Kesinti: Açıklama Geldi!

Coinbase takviyeli Ethereum Layer-2 ağı Base, gece saatlerinde kayda bedel bir kesintiyle karşılaştı. Bu kesinti, blok üretiminin yaklaşık bir saat boyunca süreksiz olarak durmasına neden oldu. Coinbase’in layer-2 tahlili, ağ lansmanından bu yana birinci büyük kesintisini yaşamış oldu. 5 Eylül’de 45 dakikadan fazla bir mühlet boyunca Base ağında hiçbir yeni blok tamamlanmadı. Fakat, layer-2 geliştiricileri sorunu süratle tespit etti ve çözdü. İşte detaylar…

Coinbase dayanaklı ağda kesinti problemi

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase, Base ağını geçtiğimiz aylarda faaliyete geçirmişti. Artık ise, lansmanından beri birinci sefer bir kesinti ile karşı karşıya kaldı. Lakin, proje takımı durumu düzeltmek için süratle harekete geçtiğinden ve kesinti sırasında hiçbir fonun risk altında olmadığını vurguladı. Bu nedenle Base kullanıcıları rahatladı. Base zincirinin durması, iki evrede gerçekleşti. Kesinti 30 dakika sürdü ve akabinde ağın tam olarak geri yüklenmesine kadar 30 dakika daha devam etti.

Base’in teknik takımı sorunu tespit etmekte ve çözmekte gecikmedi. Sorunu kısmen dahili bir altyapı yenilemesi nedeniyle blok üretiminde yaşanan bir gecikmeye bağladı. Twitter aracılığıyla, topluma sorunun giderildiği ve “Hiçbir fonun risk altında olmadığı” konusunda teminat verdiler. Kesinti derhal çözülürken, uzaktan davetlerle (RPC’ler) ilgili devam eden bir sorun, “her şey yolunda” raporunun verilmesinde gecikmeye neden oldu. Bu da soruşturmayı 90 dakika daha uzattı.

Base, günlük süreç hacminde sıçrama yaşamıştı

Coinbase tarafından desteklenen Base, bir aydan daha kısa bir müddet olmasına karşın, günlük süreç hacimlerinde Ethereum temelini aşarak kayda bedel bir büyüme gösterdi. Bilhassa DeFi Llama’nın bilgilerine nazaran protokol fiyatlarından yaklaşık 6 milyon dolar elde etti. Kısa müddet evvel yaşanan teknik aksaklık, öbür Blockchain tahlillerinin nispi istikrarları açısından karşılaştırılmasına yol açtı. Üstte da bahsettiğimiz üzere bu, Base’in piyasaya sürülmesinden bu yana yaşadığı birinci büyük teknik aksaklık oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase Dayanaklı Ağda Kesinti: Açıklama Geldi! 1

En son güncellemelere bakarsak Base, USD Coin (USDC) için mahallî takviye sunmakta. Ayrıyeten Ledger Live ve PancakeSwap merkeziyetsiz borsası ile entegrasyonlar kurmuştu. Ayrıyeten Base, Chainlink, Aragon ve çeşitli tüketici markaları üzere değerli Blockchain projeleriyle paydaşlıklar kurdu. Base’deki DeFi uygulamalarındaki TVL, 31 Ağustos itibariyle Base ağında kilitlenen 320 milyon doların üzerinde varlık ile daima olarak tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştı. Bu büyüme, Base’de başlatılan merkezi olmayan bir borsa likiditesi teşvik programı olan Aerodrome’a bağlanabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap