Coinbase, Binance’deki Bu Altcoin’e “Nefret Sembolü” Dedi!

Coinbase, Binance’deki Bu Altcoin’e “Nefret Sembolü” Dedi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase, Binance’deki Bu Altcoin’e “Nefret Sembolü” Dedi!

Popüler kripto para borsası Coinbase, kullanıcılarına meme coin’lerin yükselişi hakkında bir e-posta bülteni gönderdi. Akabinde, topluluktaki birçok bireyden reaksiyon çekti. İşte detaylar…

Coinbase, PEPE yorumuyla reaksiyon çekti

Ünlü kripto para borsası Coinbase bilhassa Pepe Coin’den (PEPE) bahsettikten sonra kendisini tartışmaların içinde buldu. Haber bülteninde PEPE’den “anın memecoin’i” olarak bahsedilirken,  İftira ve İnkârla Çaba Birliği’ne (Anti-Defamation League) nazaran token’ın esinlendiği “Kurbağa Pepe” meme’inin çok sağ kümeler tarafından bir nefret sembolü olarak benimsendiği de belirtildi. Bu durum, PEPE meme coin’ini destekleyen toplulukta reaksiyona neden oldu. Birçok kişi Coinbase’in özür dilemesini ve PEPE hakkındaki olumsuz kelamları bültenden kaldırmasını istedi.

Tartışma, Twitter’da #DELETECOINBASE hashtaginin trend olmasına yol açtı. Kullanıcılar Coinbase hesaplarını silecekleri konusunda ihtar yaptı. Buna karşılık, bir başka kripto para borsası olan Binance, geçen hafta listeledikten sonra PEPE ve FLOKI için takviyesini genişletti. Bununla birlikte, PEPE’nin fiyatı son 24 saatte yüzde 9 düşerek 0,0000017 dolardan süreç gördü ve süreç hacmi biraz arttı.

Borsa, meme coin’i listeler mi?

Tartışmalar Coinbase’in PEPE’yi listeleyip listelemeyeceğine dair soruları da beraberinde getirmişti. Fakat borsanın ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ile menkul değerleri listeleme konusundaki uyuşmazlıklar nedeniyle bunu yapmaktan kaçınması beklenen. Coinbase’in haber bülteni, devam eden meme coin çılgınlığının, Nisan ortasındaki ihracından bu yana yaklaşık yüzde 55.000 büyüyen ve üç haftadan kısa bir müddet içinde 1,8 milyar dolarlık piyasa pahasına ulaşarak tüm vakitlerin en süratli büyüyen tokenlerinden biri haline gelen PEPE’nin yükselişine öncülük ettiğini belirtti. Haber bülteni ayrıyeten, geliştiricilerin direkt Bitcoin Blockchain’i üzerinde token ihraç etmesine imkan tanıyan BRC-20 token standardının yürürlüğe girmesinin akabinde Bitcoin tabanlı meme coinlerin büyümesini de takip etti.

Coinbase’in e-posta bültenini çevreleyen tartışmalar, bilhassa nefret söylemi ve aşırıcılığa karşı hassaslığın arttığı mevcut iklimde, kripto para ünitesi ve siyasetin kesiştiği noktada gezinmenin zorluklarının altını çiziyor. Kripto para topluluğundaki pek çok kişi meme coin’leri zararsız bir cümbüş biçimi olarak görürken, başkaları bunları nefret ve ayrımcılığı yaymanın bir yolu olarak görüyor. Kripto para ünitesi genel kabul görmeye devam ettikçe, bu mevzuların giderek daha kıymetli ve tartışmalı hale gelmesi beklenen duruyor.

Tartışmalar birebir vakitte kripto para topluluğunun değişim yaratma ve borsaları sorumlu tutma gücünün de altını çiziyor. DELETECOINBASE hashtag’i, topluluğun sesini duyurmak için toplumsal medyayı nasıl kullanabileceğinin yalnızca bir örneğidir. Bununla birlikte, tartışmanın Coinbase’in işi yahut prestiji üzerinde uzun vadeli bir tesiri olup olmayacağı şimdi muhakkak değil.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap