Coinbase Base’i Resmen Açıyor! Tarih de Verildi!

Coinbase Base’i Resmen Açıyor! Tarih de Verildi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Coinbase Base’i Resmen Açıyor! Tarih de Verildi!

Kripto borsası Coinbase, kendi Katman-2 Blockchain’i Base için tarih verdi. Optimism (OP) üzerinde çalışan Base, Ethereum’dan daha düşük süreç fiyatları sunuyor.

Coinbase, Base için Ağustos ayına tarih verdi

ABD merkezli borsa, 9 Ağustos’ta Base ağının tam erişime açılacağını duyurdu. Bununla birlikte, evvelce bir Ethereum köprüsü başlattı. Coinbase protokol lideri Jesse Pollak, resmi duyuruda, “Base’in köprü oluşturma fonksiyonu şu anda kullanıma açık. Mainnet 9 Ağustos’ta herkes tarafından erişilebilir olacak” dedi.

9 Ağustos’ta yayınlanacak resmi köprü, kullanıcılara Base ile Ethereum ortasında token transferi sunacak. Base, OP üzerinde çalışan bir Katman 2 Blockchain’dir. Temelde, Ethereum’dan daha düşük süreç fiyatları sunmayı gayeler. Coinbase, yeni Blockchain ile DeFi dalında güçlü bir Ethereum alternatifi inşa etmeyi amaçlıyor.

https://twitter.com/BuildOnBase/status/1687088084704509952

Coinbase dayanaklı Base’in geliştiricilere özel mainnet’i 13 Temmuz’da yayına girdi. Yeni Blockchain öncelikle geliştiricilerin erişimine açıldı. Lakin birtakım kullanıcılar, resmi lansmandan evvel Base’de başlatılan yeni meme coin’leri toplamak için bir portal proxy mukavelesine bağlanmayı başardılar. Bu temas ile öteki resmi olmayan köprüleri kullanarak varlıklarını ağa aktardılar.

Bunlar ortasında dikkat cazibeli bir olay, bir geliştirici tarafından başlatılan ve 85 milyon dolarlık bir değerlemeye sahip olan Bald isimli meme token ile ilgiliydi. Geliştiricinin ansızın likiditeyi çekmesi sonucu tokenin kıymeti neredeyse sıfıra düştü. Bald kısa müddette “rug pull” manşetleriyle gündeme geldi.

Base, hack ve rug pull olaylarının gölgesinde kaldı

Sosyal medya raporlarına Coinbase borsasının Base ağında yayınlanan yeni meme token Bald, geliştiricisinin piyasadan yaklaşık 1.9 milyon dolar pahasında 1.034 ETHlikidite çektiği tez edildikten sonra %85 düştü. Bald (BALD) geliştiricisi, “Ben 2 taraflı likidite ekledim/kaldırdım ve satın aldım” diyerek satışı yapmayı reddetti. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, meme token’in FTX ile irtibatları da ortaya çıktı.

Coinbase’in Base ağı, gelişticiler için 13 Temmuz’da erişime açık hale geldi. Lakin, geliştirme grubu, köprüsü için çalışan bir kullanıcı arayüzü (UI) olmadığı için sıradan kullanıcıları ağı kullanmamaya çağırdı. Bu ikazlara karşın, kimi yatırımcılar, farklı ağlar üzerinden Base’e token gönderiyor.

Bunun akabinde Base’in merkezi olmayan borsası LeetSwap’ta büyük bir güvenlik hack’i meydana geldi. Base ağının resmi lansmanı, kullanıcılar için yeni fırsatlar sunarken tıpkı vakitte kimi risklerin de olduğunu gösteriyor.

Base tabanlı DEX LeetSwap’da süreçlerini durdurdu

31 Temmuz’da LeetSwap, bir istismar endişesiyle tüm süreçlerini durdurdu. LeetSwap Pazartesi günü geç saatlerde “DEX’imiz Solidly’den fork’landığının, fabrikamızın bir güvenlik duraklatma fonksiyonu vardı. Havuz likiditesinin bir kısmının risk altında olduğunu fark ettik. Araştırmak için süreçleri süreksiz olarak durdurduk” diye yazdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap