Çin’de Bu Altcoin Projelerinin Üyeleri Tutuklandı!

Çin’de Bu Altcoin Projelerinin Üyeleri Tutuklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çin’de Bu Altcoin Projelerinin Üyeleri Tutuklandı!

Blockchain kesiminde tanınmış bir kurum olan Çinli merkezi olmayan özerk bir kuruluşun (DAO) birkaç kilit üyesi, kabahat faaliyeti kuşkusuyla tutuklandı ve bu durum, gelişmekte olan teknoloji için değerli bir gerilemeyi temsil ediyor. Esas suçlamalar, Çin’in bir DAO’yu içeren birinci cürüm ihlali olabilecek bir üyelik teşvik sisteminin bir kesimi olarak DAO içinde altcoinlerin çıkarılmasıdır. İşte detaylar…

Çin’in altcoin ekosisteminde tutuklamalar dikkat çekiyor

Bu kıymetli olay, Mankiw Avukat Grubunu, gerçeği ortaya çıkarmak ve daldaki yasal uyumluluğu artırmak için kapsamlı bir araştırma yapmaya teşvik etti. DAO’lar birçok Blockchain uygulayıcısı için özgür bir ruha, sınırsız işbirliğine ve işe nazaran dağıtıma sahip ülkü bir toplumu sembolize ediyor. Lakin, bu olay, bilhassa cezai hataları içerenler olmak üzere gözden kaçan yasal risklere dikkat çekti. Merkezi olmayan operasyon modelleriyle tanınan DAO’lar, üyelerin rastgele bir merkezi otorite olmaksızın karar alma sürecine şeffaf bir halde katılmalarına imkan tanır. Bununla birlikte, kimi DAO operasyonları tüzel ve cezai tehlikeler içermektedir.

Öncelikle, topluluk puanlarının yahut NFT’lerin satışını içerebilen fon toplama uygulamaları, hileli finansal süreçler, yasa dışı menkul değer ihracı ve piramit dolandırıcılıkları dahil olmak üzere kabahat teşkil edebilir. DAO tokenları sıklıkla fon toplama, oy hakkı ve gelire dayalı ödemeler üzere birçok maksada hizmet eder ve bunların tümü vakit zaman Çin maddeleri kapsamında yasa dışı olarak kıymetlendirilebilir. İkinci olarak, DAO’ların merkezi olmayan, milletlerarası karakteri nedeniyle ek yasal tehlikeler kelam hususudur. Kimi DAO’lar tesirlerini artırmak için kademe bazlı ödüllerle baş çekme yaklaşımını kullanmaktadır. Bu uygulamalar, Çin’de kanunlara ters olan piramit şemalarına benzemektedir.

Düzenleme için daha fazla gayret gerekiyor

Çin’deki DAO kümelerinin karşı karşıya kaldığı yasal tehlikeler, bu kısmın bir sonucu olarak epeyce besbelli hale geldi. DAO’ların ve daha büyük Blockchain işinin uzun vadeli gelişimini sağlamak için ahenk ve düzenlemenin ehemmiyeti konusunda bölüme bir hatırlatma misyonu görüyor. Çin’den bağımsız olarak, DAO’lar birçok ülkede de düzenleme açısından gündemde. En tanınan DAO coin’leri için UNI, ICP, LDO, ARB gösterilmekte. Ayrıyeten MKR, AAVE, SNX, APE de büyük DAO coinleri ortasında bulunmakta.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin’de Bu Altcoin Projelerinin Üyeleri Tutuklandı! 1

Sonuç olarak, Çin’in önde gelen bir merkezi olmayan otonom örgütünün (DAO) kilit üyelerinin yakın vakitte tutuklanması, Blockchain teknolojisinin geleceği üzerinde bir belirsizlik gölgesi oluşturdu. DAO’lar merkezi olmayan ve şeffaf karar alma süreçleri nedeniyle beğeni toplasa da, düzenleyici incelemeden muaf değillerdir. Token ihracı ve topluluk puanlarını içeren fon toplama uygulamaları, ezkaza hileli finansal süreçlere yahut yasa dışı menkul değer ihracına yol açabilir. Dahası, DAO’ların milletlerarası niteliği, ekseriyetle Çin’de katiyetle yasak olan piramit dolandırıcılıklarına benzeyen ek yasal karmaşıklıklar sunmakta. Mankiw Avukatlık Grubu, kesimde mevzuata uygunluğu teşvik etmek için mevzuyu araştırırken, bu olay DAO’ların büyümesini sağlamak için açık kılavuzlara ve sağlam düzenlemelere duyulan mecburî gereksinimi keskin bir formda hatırlatmakta.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap