Çin’de Bu Altcoin İçin Büyük Operasyon!

Çin’de Bu Altcoin İçin Büyük Operasyon!

Paylaş
BTC Piyasası: Çin’de Bu Altcoin İçin Büyük Operasyon!

Çin’in Gansu eyaletinde, bir kripto ponzi operasyonuna yönelik baskında 8.46 milyon Ripple (XRP) ele geçirildi ve yerel ekipler, bir altcoin ponzi şemasına ket vurdular. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Yasadışı operasyon polis tarafından basıldı

Yerel basına göre, dev ponzi operasyonu, platformun operatörleri olduğu düşünülen yedi kişinin tutuklanmasıyla sonuçlandı. Ayrıca yetkililer, 5,4 milyon dolar değerinde 8,46 milyon Ripple’a (XRP) el koydu. 8,46 milyon XRP’ye ek olarak faaliyetlerde kullanılan 15 akıllı telefon, PC ve diğer ekipmanlar eşe geçirildi. Bir ponzi dolandırıcılığı olan Ripple UnionPay Topluluğu, QQ ve WeChat gibi sosyal medya platformlarında yoğun bir şekilde örgütlendi. Ripple projesiyle ilişkili olduğunu iddia eden operatörler, diğer yöntemlerin yanı sıra yatırımcılara node ödemeleri, performans bonusları ve topluluk promosyon ödülleri teklif etti.

BTC Piyasası: Çin’de Bu Altcoin İçin Büyük Operasyon! 1

Platforma yatırım yapmak için XRP kullanırken, yatırımcılara büyük bir getiriler vaat edildi. Mart 2021’de başlayan bir soruşturmanın ardından platformun operatörlerinin Wang ve Zang isimli iki şahıs olduğu belirlendi. Ripple UnionPay Topluluğu kurulduğunda, Gansu dahil 30’dan fazla ilden 47.000’den fazla kullanıcıya sahipti. Yatırımcılar, kazançlarını artırmak için platformun 18 çok seviyeli pazarlama (MLM) seviyesinden birine ulaşmaya teşvik ediliyor. Şimdi sanıklar, mahkemede karşısına çıkarıldı ve şu anda çeşitli mali suçlamalarla karşı karşıya.

Ponzi şemalarının işleyişi

Kripto paralara dayalı ponzi şemaları, fiat para birimlerini birincil ödeme mekanizması olarak kullanan diğer platformlara dayalı olanlardan farklı değildir. Bu suçlular tarafından kullanılan strateji, kurbanları, onlara cazip getiriler vaat ederek platforma yatırım yapmaya ikna etmektir. Yatırılan para topluluğa iade edilir ve yeni kullanıcılardan eskileri için ödeme yapmaları istenir. Öte yandan bu tür bir yatırımın sürdürülebilirliği hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. Bu platformların operatörleri yolda açgözlü olabilir veya programa yeni üyeler katılmazsa operasyon kapanabilir.

BTC Piyasası: Çin’de Bu Altcoin İçin Büyük Operasyon! 2

Çin’in Bitcoin ve altcoin baskısı

Bu arada Çin, geçen yıl kripto ile ilgili faaliyetlerde önemli bir kısıtlama ilan etti ve madencilik operasyonları da dahil olmak üzere kripto endüstrilerinin göç etmesine neden oldu Olumsuz olay, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatının tahminlerin çok altına düşmesiyle sonuçlandı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap