Çin Mahkemesi Bu Altcoin İçin Karar Verdi! Fiyat Hareketi Bekleniyor

Çin Mahkemesi Bu Altcoin İçin Karar Verdi! Fiyat Hareketi Bekleniyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Çin Mahkemesi Bu Altcoin İçin Karar Verdi! Fiyat Hareketi Bekleniyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde altcoin Filecoin (FIL) ile ilgili değerli bir yasal gelişme var. Buna nazaran, lokal bir mahkeme bir FIL madencilik kontratına karşı karar verdi. Bu dava, Çin’deki kripto para ünitelerini çevreleyen karmaşık yasal ortama ışık tutuyor.

Altcoin odaklı yanlış giden bir sözleşme

Çin mahkemesi, altcoin Filecoin (FIL) madenciliğiyle ilgili bir kontratın çevreci kalkınma ve toplumsal ve kamu çıkarları unsurlarını ihlal ettiğini ve geçersiz olduğunu ilan etti. Bu karar münferit olmayıp, kripto para üniteleri ve madencilikle kontaklı birçok sivil mukavelenin Çin mahkemelerinde zorluklarla karşılaştığı daha geniş bir eğilimin modülüdür.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin Mahkemesi Bu Altcoin İçin Karar Verdi! Fiyat Hareketi Bekleniyor 1

Dava, Zhou isimli bir davacı ile Temmuz 2021’de bir “Depolama Sunucusu Satın Alma Sözleşmesi” imzalayan bir teknoloji şirketi olan davalıyı içeriyor. Bu mutabakat, Zhou’nun 179.800 yuan karşılığında, teknoloji şirketi tarafından bir bilgisayar merkezinde yönetilecek bir IPFS depolama sunucusu satın almasını öngörüyor. Teknoloji şirketi, sunucunun IPFS ağında hizmet sunma ve Filecoin mükafatları kazanma kabiliyetini garanti ediyor. Ayrıyeten rastgele bir üretim eksikliğini karşılama kelamı veriyor. Lakin Zhou daha sonra sunucu tarafından üretilen altcoin FIL’in Çin devleti tarafından açıkça yasaklandığını keşfetti. Sonuç olarak Zhou, kontratın geçersiz kılınması için müracaat yaptı. Öteki taraftan müracaatta tüm fonların iadesi ve sermaye işgali için tazminat talebi de var.

Yasal Münasebet ve sonuçlar

Mahkemenin kararı altcoin Filecoin’in tabiatına dayanıyor. Ayrıyeten onu devletin para otoritesi tarafından çıkarılmamış kripto bir para ünitesi olarak kabul ediyor. Resmi para statüsünden ve zarurî sirkülasyon kabiliyetinden mahrum. Ayrıyeten süreçleri yasal müdafaadan yararlanmıyor. Altcoin Filecoin madenciliğinin güç ve kaynak tüketimi Çin’in yeşil kalkınma siyasetlerine karşıt düşüyor. Öteki taraftan toplumsal ve kamusal çıkarları baltalıyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda mahkeme, kontratın mecburî yasal kararları ihlal ettiğine karar veriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin Mahkemesi Bu Altcoin İçin Karar Verdi! Fiyat Hareketi Bekleniyor 2

Buna nazaran mukaveleyi geçersiz kılıyor. Ayrıyeten, teknoloji şirketine tüm mukavele fonlarını Zhou’ya iade etmesi ve sermaye işgalini telafi etmesi talimatı verildi. Bu dava, Çin’in yasal çerçevesinde kripto para ile ilgili mukavelelerin karşılaştığı zorlukların altını çiziyor. Kararın altcoin FIL madencilik mukaveleleri için özel sonuçları olacak. Fakat ülkede bu tıp mukavelelerin uygulanabilirliği hakkında daha geniş soruları gündeme getiriyor. Kripto dünyası geliştikçe, bu üzere yasal uğraşların bir manası olacak. Muhtemelen Çin’deki kripto para üniteleri için düzenleyici ortamı şekillendirmeye devam edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap