Celo’nun Geçiş Tercihinde İbreler Bu Altcoin Lehine Dönüyor!

Celo’nun Geçiş Tercihinde İbreler Bu Altcoin Lehine Dönüyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Celo’nun Geçiş Tercihinde İbreler Bu Altcoin Lehine Dönüyor!

Celo, Ethereum’un üzerinde yeni bir “katman-2” ağı lehine bağımsız Blockchain’den vazgeçiyor. Başlangıçta Polygon’unkine benzeri teknoloji kullanan Optimism’in OP Stack’ine güvenmeyi planladığının sinyallerini vermişti. Fakat, rekabette bir altcoin projesi ön plana çıkıyor.

Celo’nun tercihinin bu altcoin projesi olması mümkün

Celo Blockchain Ethereum üzerinde bir katman-2 ağına geçmeye hazırlanıyor. Bu nedenle, altcoin projesine teknoloji sağlamak için ansızın rekabet başladı. Polygon Labs’ın kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Çarşamba günü Celo topluluğuna bir teklif sundu. Bu doğrultuda, Blockchain’in Polygon’un Chain Geliştirme Kitini kullanmasını önerdi. Bu kit, geliştiricilerin zero-knowledge teknolojisiyle desteklenen kendi katman-2 Blockchain’lerini oluşturmak için kullandıkları bir kod tabanı.

Temmuz ayında geçiş planını açıklayan Celo, başlangıçta Optimism’in “optimistic” teknolojisinden yararlanan benzeri bir özelleştirilebilir kit olan Optimism’in OP Stack’ine güvenmeyi planladığının sinyallerini verdi. Coinbase’in yeni Base Blockchain, Optimism teknolojisini arenada en güzel rakip olarak pozisyonlandırmaya yardımcı olan ve şimdiye kadar başarılı bir lansman olan OP Stack üzerine inşa edilmiş durumda.

BTC Piyasası: Celo’nun Geçiş Tercihinde İbreler Bu Altcoin Lehine Dönüyor! 1

Celo ekosistemine yakın bir kişi, “Celo, Polygon’un teklifini ve potansiyel olarak kendi rakip tekliflerini sunabilecek başka proje takımlarını değerlendirmeye meyilli olabilir. Açıkçası, başkalarının da katıldığını görmek şaşırtan olmaz.” dedi. Celo kurucu ortağı Rene Reinsberg, Nailwal’ın teklifine cevap olarak, “Bunu burada cLabs grubu ve daha geniş bir toplulukla daha detaylı olarak tartışmamızı dört gözle bekliyoruz!” dedi.

Altcoin projelerini çekmek için Blockchain’ler yarışıyor

Lider altcoin projesi Ethereum, süratle büyüyen birbirine bağlı katman-2 ağları dünyasına sahip. Bunun için baskın teknolojiyi sağlamak üzere yarışan gruplar ortaya çıkıyor. Kelam konusu olan, bunlar ortasında birinci hamleyi yapan ya da başkan durumu elde etme yarışı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’den diğeri tarafından genel ekosistem genelinde süreçleri daha ucuz ve daha süratli hale getirmek için birincil strateji olarak sunulmadı.

BTC Piyasası: Celo’nun Geçiş Tercihinde İbreler Bu Altcoin Lehine Dönüyor! 2

Celo, şu anda kendi bağımsız Blockchain’ini çalıştırıyor. Lakin bir Ethereum katman-2 ağına geçmeyi planlıyor. Celo’nun geçişi, yalnızca gelir potansiyeli açısından değil, övünme açısından da epey kıymetli. Katman-2 Blockchain’ler, son birkaç aydır altcoin projelerinin Blockchain kitlerini kullanmalarını sağlamak için uğraş ediyorlar. Ayrıyeten, geliştiricilerin kendi Blockchain’lerini oluşturmak için kod tabanlarını klonlamaları için fiyatsız araçlar yayınlıyorlar.

İkinci katman dünyasında rekabet kızışıyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para borsası Coinbase geçen ay Base katman-2 ağını kullanıma açtı. Bunun için, Optimism’in OP Stack’ini kullandı. Bu da Blockchain’ler ortasındaki rekabeti görünür hale getirdi. Polygon, Starkware, zkSync ve Arbitrum üzere başka katman 2’lerin hepsi kendi Blockchain kitleriyle ortaya çıktı.

BTC Piyasası: Celo’nun Geçiş Tercihinde İbreler Bu Altcoin Lehine Dönüyor! 3

Blockchain uzmanları uzun vakittir zero-knowledge (ZK) teknolojisinin optimistic teknolojiden daha üstün olduğunun sinyallerini veriyor. Lakin Optimism’in OP Labs’ındaki beşerler ZK rollupların eserlerini, geçmesine yönelik rastgele bir tehdit görmediklerini söylüyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap