Cardano Mithril Mainnet nedir?

Cardano Mithril Mainnet nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Cardano Mithril Mainnet nedir?

Cardano Mithril, Cardano blokzincir ağına katılan düğümler için senkronizasyon müddetlerinin suratını ve verimliliğini artırmak üzere tasarlanmış, hisse tabanlı bir imza şemasıdır. Birebir vakitte bu yeni geliştirilen şema ile ADa’nın çok taraflılığının artırılması da hedefleniyor.

Cardano Mithril nedir?

Mithril, Cardano ağının verimliliğinde ve güvenliğinde ihtilal yaratmak üzere tasarlanmış yenilikçi bir güncellemedir. Mithril’in ana ağ sürümüne yanlışsız seyahati ise Ağustos 2022’de IOHK’nın yükseltmenin potansiyel yararlarını ve uygulamalarını özetleyen kapsamlı bir yol haritası sunmasıyla başladı.

Mithril’in birincil avantajı, tam bir Cardano düğümü başlatma sürecini hızlandırma marifetinde yatar. Güncelleme, düğüm çalıştırmanın avantajlarını, emniyetli üçüncü taraf kaynaklardan yararlanan hafif bir istemcinin kolaylığıyla sıkıntısız bir halde birleştirerek, ağa kıymetli bir dayanak sağlayarak onu daha süratli, daha verimli ve daha inançlı hale getirir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Cardano Mithril Mainnet nedir? 1

Mithril nasıl çalışır?

Mithril’in Cardano ekosistemi için ortaya çıkardığı potansiyel hayli değerlidir. Zira merkezi olmayan uygulama (dApps) geliştiricilerinin hafif istemciler ve taşınabilir uygulamalar dağıtma, yan zincir süreçlerini kolaylaştırma ve hisse tabanlı oylama uygulamaları ile yönetişim tahlillerini kullanma konusunda güçlendirilmesi manasında muazzam yenilikler vadeder.

Güvenli ve hafif çetele doğrulaması sayesinde, merkezi olmayan karar alma süreci daha erişilebilir hale gelecek ve şeffaflık için doğrulanabilen sonuçlara yol açacaktır.

Özellikle Cardano şu anda ağın performansını ve ölçeklenebilirliğini optimize etmeyi amaçlayan Basho evresindedir. Cardano, Mithril’i ağa dahil ederek, yüksek talep gören dApp’lere ve kurumsal seviyede tahlillere hitap etme, problemsiz operasyonlar sağlama ve gelişen ekosisteminin artan taleplerini karşılama yolunda ilerliyor.

Ayrıca Cardano, Hydra katman-2 ölçeklendirme tahlilini daima geliştirerek, yan zincirlerin potansiyelini keşfederek ve gelişmiş difüzyon pipelining için Vasil’i uygulayarak ölçeklenebilirliğe odaklanmaya devam ediyor. Tüm bu gayretler bir ortaya geldiğinde Cardano’nun blokzinciri alanındaki pozisyonunu, blokzinciri tam özyönetimi başlatacak, ağın kullanılmayan potansiyelini ortaya çıkaracak ve büsbütün kendi kendini idame ettiren bir sistem kuracak olan “Voltaire çağı” olarak isimlendirilen periyoda yaklaşırken bile yükseltmeye hazırlanacaktır.

Bununla birlikte, Mithril test ağı kademesinde ilerledikçe ve önümüzdeki aylarda kademeli bir ana ağ sunumuna hazırlandıkça, yararlarının gerçek potansiyeli yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. IOHK şimdi ana ağ lansmanı için yumuşak bir tarih vermese de, üç Etapta sunulmakta olan tahlilin 2024’ün başlarında “tamamen merkezi olmayan ve kendi kendini idame ettiren” bir hale gelmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili gelişmeleri önümüzdeki süreçte yazımızın içerisinden takip edebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap