Carbon Black’a göre 1.1 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı!

Carbon Black’a göre 1.1 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı!

Paylaş
Carbon Black’a göre 1.1 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı!

Siber güvenlik şirketi Carbon Black’a göre 2018 yılının ilk yarısında yaklaşık olarak 1.1 milyar değerinde kripto para çalındı. Şirketten gelen bilgiye göre suçlular, büyük çapta kripto para hırsızlığını kolaylaştırmak için dark web’i kullanıyor. Tahminlere göre hırsızların yararlanabileceği 12.000 Pazar alanının ve 34.000 teklifin olduğu düşünülüyor. Yalnızca özel yazılım uygulamaları ile erişilebilen dark web’te, kullanıcıların anonim ve izlenemez olması takibi de neredeyse imkansız kılıyor.

Carbon Black güvenlik stratejisti Rick McElroy’a göre, basit bir kötü amaçlı yazılımın maliyetinin ortalama 224 dolar ve 1.04 dolar gibi düşük bir fiyattan satılabiliyor. Yayınlanan rapora göre, kötü amaçlı yazılım pazarı 6.7 milyon dolar değerinde. Hırsızlıkların, organize suç çeteleri veya suç kartelleri tarafından gerçekleşmiş olabileceği düşünülüyor. Ancak McElroy’a göre dark web suçluları çoğunlukla yalnız çalışan ve ek gelir kaynağı arayan yüksek eğitimli bir mühendis tarafından gerçekleştiriliyor. McElroy konuyla ilgili şunları söyledi;

“Kodlamayı öğreten uluslar var ama iş yok. Hırsızlık yapanlar Romanya’da kira ödemek zorunda kalan iki kişi olabilir”

Kripto para sahiplerinin herhangi bir siber saldırı veya sahtekarlık durumunda fonlarını korumak ve zararlarını karşılamak için kurumsal bir destekleri yok. McElroy şu şekilde bir açıklama yaptı;

“Genellikle bankalara güveniyoruz, araçlar dışarıda fakat yatırımcıların bunu nasıl yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Bu yeni beklenmedik zenginlikten pek çok insan habersiz. İnsanlar bulut cüzdanlarını kullanıyor ve paralarını güvence altına alıyorlar.”

Araştırmaya göre, siber saldırılarda kripto borsalar tüm saldırıların %27’sini oluşturuyor. Yüksek profilli hack kurbanına bir örnek Japon Coincheck borsası. Hacker’lar NEM kripto paradan 530 milyon dolar değerinde para çaldılar. Tüm saldırıların % 44’ü ile, Monero ilk sırada. Bunu, Ethereum ağındaki yerel para birimi olan Ether % 11 ile takip ediyor. Bu arada Bitcoin, saldırıların sadece% 10’unu oluşturuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap