Çalınan Ethereum’ların İzi Sürüldü! Çarpıcı Gerçek Ortaya Çıkıyor

Çalınan Ethereum’ların İzi Sürüldü! Çarpıcı Gerçek Ortaya Çıkıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Çalınan Ethereum’ların İzi Sürüldü! Çarpıcı Gerçek Ortaya Çıkıyor

Güvenlik firması SlowMist bugün bir hack sonrası çalınan Ethereum ETH’lerle ilgili kıymetli bilgiyi kamuoyuyla paylaştı. Buna nazaran BitBrowser saldırısının akabinde yaşananları yakından takip ederek faillerin birtakım kıymetli atılımlarını ortaya çıkardı. Hackerlar kısa mühlet evvel Çinli muhabir Colin Wu’nun dikkatini çeken bir süreç gerçekleştirdi. 236,27 Ethereum ETH’yi, yani yaklaşık 386.000 doları eXch isimli bir kripto mikserine aktardılar. Dikkat cazip bir biçimde, bu süreç toplam çalınan fonların %70,6’sını temsil ediyor.

Çalınan Ethereum ve izleri gizlemek

Bu Ethereum transferinin arkasındaki neden çok açık. Bilgisayar korsanları bir kripto karıştırıcı kullanarak mali izlerini gizlemeyi hedefliyor. Ayrıyeten rastgele bir dikkat çekmeden merkezi borsalardaki varlıkları tasfiye etmeyi mümkün kılmayı amaçlıyor.

BTC Piyasası: Çalınan Ethereum’ların İzi Sürüldü! Çarpıcı Gerçek Ortaya Çıkıyor 1

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, SlowMist Cuma günü bir güncelleme yaptı. Buna nazaran, bilgisayar korsanlarının çalınan fonların 110.000 dolarını Ethereum, zkSync Era, Arbitrum ve Optimism dahil olmak üzere birden fazla blockchain ağına yayılan yeni adreslere dağıttığını ortaya çıkardı. Bu çeşitlendirme stratejisi, çalınan varlıkların izini sürme eforlarını daha da karmaşık hale getiriyor.

Daha geniş çaplı kripto para güvenliği endişeleri

Bu Ethereum olayı, bir dizi kripto para ünitesi güvenlik ihlalinden yalnızca biri. Kripto topluluğu, hack’ler ve istismarlar nedeniyle toplamda yaklaşık 1 milyar dolarlık kayıplara şahit oldu. Öteki taraftan sırf Ağustos ayında kripto ile ilgili kabahat faaliyetlerinden kaynaklanan kayıplar 45,8 milyon doları buldu.

BTC Piyasası: Çalınan Ethereum’ların İzi Sürüldü! Çarpıcı Gerçek Ortaya Çıkıyor 2

Ethereum odaklı BitBrowser saldırısı, kripto para dünyasının karşı karşıya olduğu ve her vakit mevcut olan güvenlik problemlerini bir sefer daha hatırlatıyor. Öteki taraftan sağlam güvenlik tedbirlerine ve daha dikkatli olmaya duyulan muhtaçlığı vurguluyor.

Kripto para dünyasının en büyük sorunu

Kripto para dünyasındaki hack’ler giderek büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. 2022’de, 3 milyar doların üzerinde kripto para çalındı. Hücumların en yaygın maksadı, Ethereum üzere kripto para ünitelerinin depolanması ve ticaretinden sorumlu olan kripto para borsaları oluyor.

BTC Piyasası: Çalınan Ethereum’ların İzi Sürüldü! Çarpıcı Gerçek Ortaya Çıkıyor 3

Kripto para hack’lerinin bu kadar yaygın olmasının birkaç nedeni var. Bunun nedenlerinden biri, kripto para ünitesinin nispeten yeni bir teknoloji olması. Ayrıyeten onu korumak için alınan güvenlik tedbirlerinin her vakit klâsik finansal sistemler kadar sağlam olmaması. Bir başka neden ise kripto paraların ekseriyetle internete bağlı olan ve bu nedenle hücumlara karşı daha savunmasız olan sıcak cüzdanlarda saklanması. Bu son Ethereum Hack’i de btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bunun bir yansıması.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap