Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü!

Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü!

Paylaş
BTC Piyasası: Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü!

Kripto para piyasası dün yaşadığımız dökümün akabinde bugün yeşil bölgeye girdi. Başkan kripto Bitcoin 26 bin doları tekrar geri almayı başardı. Bunun yanında birçok altcoin de kayıplarını telafi etmek üzere. Bununla birlikte büyük umutlar vaat eden duyurunun beklentileri karşılamaması nedeniyle bir altcoin piyasanın aksi istikametinde ilerliyor.

Stellar’ın geri sayımı sona erdi: Büyük duyuru geldi!

Kripto piyasasında beklentileri yönetmek epey kıymetli. Bunu son bir olayla daha güzel anlamış olduk. Stellar Development Foundation yahut Stellar.org tarafından oluşturulan peer-to-peer (P2P) merkezi olmayan bir ağ olan Stellar (XLM) bir müddet evvel bir geri sayım başlattı ve büyük bir şeyin geleceğini paylaştı. Bahse bahis geri sayım topluluk üzerinde kıymetli bir gelişmenin olacağı istikametinde beklenti oluşturdu. Gerçekten bu tokeni olan XLM fiyatına da yansıdı.

Stellar’ın başlattığı geri sayım bugün sona erdi. Altcoin proje grubu, XLM’e ilişkin yeni bir web sayfasının muştusunu verdi. Grup, “Bekleyiş bitti, işte yeni Stellar” biçiminde bir duyuruyla topluluğun karşısına çıktı. Fakat, bu duyuru beklentileri karşılamış görünmüyor. Topluluğun paylaşıma verdiği reaksiyon ve altcoin fiyatının seyri de bunu gösteriyor.

Duyuru sonrası altcoin fiyatı düşüşe geçti!

Altcoin son vakitlerde piyasadaki birçok kripto paradan daha güzel performans gösterdi. Bununla birlikte Stellar’ın yüksek tuttuğu beklentiyi karşılamayan duyurusu yatırımcılar üzerinde karşıt tesir yarattı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, dün yaşanan sert düşüşün akabinde piyasa bugün toparlanma etabına girdi. Buna karşın XLM, piyasada karşıt tarafta ilerlemeye başladı. Bunda da hiç elbet sönük duyurunun tesiri oldu. XLM, basın vaktinde günlük bazda %1,85 kayıpla 0,1285 dolardan süreç görüyor.

BTC Piyasası: Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü! 1XLM günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Ancak piyasanın değişken yapısını da göz gerisi etmemek gerekiyor. Gerçekten Stellar için yükseliş öngören analistler de yok değil. Bunlardan birisi de kripto analisti Valdrin Tahiri. İsterseniz analistin, teknik tahliline bir göz atalım.

XLM fiyatı uzun vadeli dayanakta zıplıyor

XLM için haftalık vakit dilimi teknik tahlili çoğunlukla yükseliş görünümü sağlıyor. Bunun ana nedeni, Ocak ayında uzun vadeli alçalan direnç çizgisinden kopuş ve akabinde 0,105 dolar yatay alanı geri kazanması. Bundan evvel, bölge Nisan – Ekim 2022 ortasında dayanak vazifesi gördü. Nisan 2023’te çıkış yapamayan XLM nihayet Temmuz ayında çıkış yaparak 0,195 dolar üzere yüksek bir düzeye ulaştı. Lakin, altcoin fiyat o vakitten beri düştü. Bu süreçte fiyat uzun bir üst fitil (kırmızı simge) oluşturdu.

Düşüşe karşın XLM 0,105 dolarlık yatay alanı doğruladı ve sıçrama yaptı. Bu türlü bir yine test, fiyat birinci direnç düzeyinden çıktıktan sonra yaygındır. XLM şu anda 0,105 dolarlık alanın yaklaşık %20 üzerinde. Ayrıyeten, 0,230 dolarlık bir sonraki direncin %80 altında süreç görüyor.

BTC Piyasası: Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü! 2XLM Haftalık Grafik. Kaynak: TradingView

Haftalık RSI yükseliş eğiliminde ve artışın devamını destekliyor. Yükseliş trendi sırasında RSI kıymetinin 50’nin üzerinde olması boğalar için olumlu bir konuma işaret ederken, 50’nin altında olması tam aksisini gösterir. Bu bağlamda, RSI birinci olarak Haziran ayında 50 işaretinin (yeşil daire ile vurgulanmıştır) üzerine çıktı. Akabinde Ağustos ayında bu seviyeyi dayanak olarak teyit etti (yeşil simge ile gösterilmiştir). Yaklaşan FTX tasfiyesinin bir düşüş yansısına neden olması mümkün. Bununla birlikte, şirket değerli ölçüde XLM varlığı bildirmedi.

Altcoin fiyatı kopuşunu sürdürebilir mi?

Günlük vakit dilimi de yükseliş XLM görünümü sağlar. Fakat, bu yükseliş varsayımı kritik bir yatay düzeyin geri alınamaması nedeniyle şimdi doğrulanmadı. 4 Eylül’de XLM, 52 gündür yerinde duran alçalan bir direnç çizgisinden çıktı. Bu, 16 Ağustos’tan bu yana devam eden bir artışın doruk noktasıydı (yeşil simge). Kırılmanın akabinde XLM 0,135 dolar üzere yüksek bir düzeye ulaştı. Fakat, dünkü düşüş fiyatı 0,13 dolarlık yatay alana geri döndürdü. Fiyatın bu alanı geri kazanması ve trendin yükseliş olarak teyit edilmesi için takviye olarak doğrulaması gerekiyor. Bu durumda, bir sonraki dirence 0,160 dolarlık % 26’lık bir artış mümkün. Lakin, RSI çoktan yükselişe geçti. Gösterge azalan direnç çizgisinden (yeşil) çıktı. Ayrıyeten, her ikisi de yükseliş eğiliminin işareti olan 50’nin üzerine çıktı.

BTC Piyasası: Büyük Duyuru Beklentileri Karşılamadı! Bu Altcoin Fiyatı Çöktü! 3XLM Günlük Grafik. Kaynak: TradingView

Bu boğa XLM fiyat iddiasına karşın, 0,13 dolar alanının altına bir düşüş, 0,105 dolar dayanak alanına bir düşüşe yol açabilir. Bu da %15’lik bir düşüş manasına gelecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap