Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü

Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü

Paylaş
BTC Piyasası: Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü

Doğum günün kutlu olsun Ethereum. Kripto para dünyasında altcoinlerin başkanı olan Ethereum’un doğum günü bugün. Ayrıntılara bakalım mı daima birlikte?

Ethereum sekiz yaşında

Ne kadar çabuk geçmiş vakit değil mi? Aslında daha dün üzere güya. Piyasada bir altcoin rüzgarı daha yaşanmamıştı o günlerde. Ayrıyeten çoğumuz kripto paraları daha yeni duymaya başlıyorduk tahminen de. Birdenbire Bitcoin rüzgarından sonra bir rüzgar daha esmeye başladı. Bu rüzgarın ismi ise ileride altcoinlerin önderi olacak Ethereum ETH idi.

BTC Piyasası: Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü 1

Tarihler 30 Temmuz 2015 tarihine geldiğinde değişik bir gelişme oldu. O tarihte ETH’nin genesis bloğu birinci kere yüklenmiş oldu. Bugün yani tarihler 30 Temmuz 2023’u gösteriyor. Başka taraftan Ethereum Vakfı’nın, ETH ağının kullanıma sunulduğunu duyurmasının üzerinden tam olarak sekiz yıl geçti.

Ethereum Vakfı eski CCO’su Stephen Taul duyuru yapmıştı

 30 Temmuz 2015 tarihinde, Ethereum Vakfı eski CCO’su Stephen Taul resmi bir blog yazısı yazmıştı. Buna nazaran ağın genesis bloğunun “yüklendiğini” duyurmuştu. Ayrıyeten duyuruda neler yoktu ki. Heyecan verici bir gelişmeydi. Kripto para alanının eski yüzleri hatırlarlar o günleri. Bir coşku oluşuyordu. Yavaş yavaş ve derinden.

BTC Piyasası: Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü 2

Taul işte bu noktada Ethereum ETH için açıklamalarını yapmıştı. Aslında geliştirme takımına teşekkür eden bir açıklamaydı yaptığı. Buna nazaran verilen emeklerden kelam ederken geliştirme takımı olarak bir buçuk yıl boyunca gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtmişti. 2013 yılında verdikleri mütevazı taahhüde atıflar vardı konuşmasında. Kaydedilen ilerlemeyi ise inanılmaz olarak nitelendirmişti. Açıklama şöyleydi.

“Geliştirme grubu olarak geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca verdiğiniz takviye için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Noel Arifesi 2013’teki o mütevazı birinci taahhütten bu yana kaydedilen ilerlemeyi görmek inanılmaz.”

Dünya bilgisayarı vizyonu

Sadece bu kadarla sonlu değildi. Herkesin programlayabileceği bir geleceğe atıf vardı. Sırf kullandıkları için ödeme yapabildikleri sansüre dayalı bir dünya bilgisayarından kelam edilmişti. Artık bu dünya bilgisayarı vizyonu da bir gerçekti. O günden bu yana Ethereum ikinci en büyük blockchain ekosistemi haline geldi. Projenin kendi kripto para ünitesi olan ETH ise 227 milyar dolarlık bir piyasa kıymetine sahip oldu.

BTC Piyasası: Bugün Ethereum (ETH)’nin Sekizinci Doğum Günü 3

Ethereum, ağa faal olarak katkıda bulunmaya devam eden Vitalik Buterin de dahil olmak üzere bir dizi önde gelen kripto figürü tarafından hayat buldu. Piyasada yerini aldı. Buna nazaran öbür kurucu ortaklar ortasında Gavin Wood, Anthony Di Iorio ve Joseph Lubin yer almaktadır. Öteki taraftan Btcpiyasasi.com olarak daima haberlerimizi süsleyen Vitalik Buterin ise 2014 yılında Ethereum’u tanıtan teknik incelemeyi yayınlamıştı. Artık ise Ethereum bir çok altcoin’i bünyesinde barındıran bir dev.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap