Bu Yapay Zeka Coinlere Dikkat: Haftalık Hacimler Çakıldı!

Bu Yapay Zeka Coinlere Dikkat: Haftalık Hacimler Çakıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Yapay Zeka Coinlere Dikkat: Haftalık Hacimler Çakıldı!

Veri analitiği şirketi Kaiko’nun yakın tarihli bir raporuna nazaran, yapay zeka coinlere yönelik ilgi son aylarda önemli ölçüde azaldı. 2023’te revaçta olan yeni jenerasyon projelerin birden fazla haftalık süreç hacimlerinde tabanlarda geziniyor.

Yapay zeka coinler yılın en düşük süreç hacmini kaydediyor

27 Temmuz tarihli Kaiko raporu, bu yıl trend olan Fetch.ai (FET), Injective (INJ) ve Oasis Network (ROSE) üzere projeleri ele aldı. Kelam konusu yapay zeka projeleri haftalık süreç hacimlerinde önemli düşüşler sergiliyor. Kaiko’nun bulgularına nazaran, bu coin’ler yılın başından bu yana en düşük haftalık süreç hacmini kaydetti. Kırmızı listede yer alan öbür isimler ortasında Render (RNDR), SingularityNET (AGIX) ve Graph (GRT) yer alıyor.

Veriler, AI bölümünün ivmesini korumak için verdiği çabayı de yansıtıyor. Piyasa kıymetine nazaran birinci beş AI coin’in tahlilleri, nispeten düz bir performansa işaret ediyor. Bu projeler, evvelki haftaya nazaran kayıplarının birçoklarını telafi etmeye çalışıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Yapay Zeka Coinlere Dikkat: Haftalık Hacimler Çakıldı! 1

İlgisizliğin gerisindeki nedenler

Düşüşün kesin nedeni bilinmeyen olsa da, alım satım faaliyetlerinde gözlemlenen düşüşe çeşitli faktörler katkıda bulunmuş olabilir. Birincisi, daha geniş kripto para piyasasında son vakitlerde düşüşte. Bu da, AI kesimine yönelik fon akışını direkt olumsuz etkiliyor.

Ayrıca, düzenleyici sıkıntılar üzere AI dalına has makul faktörler de düşüşten sorumlu olabilir. Yeniden de, teknolojinin sağladığı üstün özellikler, kesime yönelik uzun vadeli beklentileri canlı tutuyor.

Kurumsal bölüm yapay zeka coinlere 450 milyar dolar akıtacak

Küresel bir teknoloji zekası şirketi olan ABI Research ise daha olumlu bir senaryo ortaya koydu. Şirket, önümüzdeki yedi yıl içinde on iki farklı dikeyde işletme bölümüne 450 milyar dolardan fazla akacağını kestirim etti. Rapora nazaran üretken yapay zeka aşağıdaki üzere uygulamalarla işletmeden tüketiciye (B2C) pazarında süratle genişledi

  • ChatGPT
  • Google Bard
  • Claude 2
  • Llama2
  • Midjourney
  • Stable Diffusion

ABI Research’te Kıdemli Analist olan Reece Hayden, bölümün geleceğine dair şunları söylüyor:

Pazarlama ve eğitim üzere içerik yüklü dallardaki bir dizi iş rolü, birinci benimseme dalgasında şimdiden aksamalar yaşıyor. Mevcut benimseme dalgası ihtilal niteliğinde olmayacak. Bunun yerine, üretken araçlar sağlayarak çalışanların üretkenliğini artırarak dahili bir odağa sahip olacak.

Yapay zeka benimseme süreci üç dalgada gerçekleşiyor.

İkinci dalga, işletmelerin daha fazla dış hizmete maruz kalmasına yol açıyor. Üretken yapay zeka itimadı arttıkça, kuruluşlar bu alanda eser ve hizmetler oluşturuyor. Bu esnada, sıhhat ve hukuk üzere kesimler, müşteri sorularına cevap vermek için yapay zekaya yöneliyor.

Üçüncü benimseme dalgası ise bedel geliştirme alanlarında değerli bir rol oynuyor. Üretim ve lojistik üzere bölümler, süreçleri otomatikleştirmek yapay zekayı kullanıyor. Lakin, bu dalga birebir vakitte AI’nın olumsuz sonuçlarına da dikkat çekiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Yapay Zeka Coinlere Dikkat: Haftalık Hacimler Çakıldı! 2

Üretken yapay zeka pazarının gelişimi hala belgisiz olmakla birlikte, ABI Research bilhassa önümüzdeki yedi yıl içinde bölümler ve iş süreçlerinin değerli bir kesimi haline geleceğini öngörüyor. Global düzenlemelerin de dikkate alınmasıyla, yapay zekanın tesiri her geçen gün artıyor. Bu noktada, Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız Şubat tarihli Messari raporuna göz atabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap