Bu Solana Projesi Flash Loan Kurbanı Oldu: Binlerce BNB Kayıp!

Bu Solana Projesi Flash Loan Kurbanı Oldu: Binlerce BNB Kayıp!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Solana Projesi Flash Loan Kurbanı Oldu: Binlerce BNB Kayıp!

Blockchain güvenlik şirketi Certik Alert, dün gece gerçekleşen 400.000 dolarlık bir flash loan saldırısı raporladı. Tecrübeli bir bilgisayar korsanı, yüklü ölçüde SVT ile binlerce BNB ele geçirdi. Artık satışa hazırlanıyor…

1.000 BNB kayıp

Certik Alert bugün erken saatlerde SVT tokenlarında 400.000 dolarlık bir kayıpla sonuçlanan bir flash loan istismarı bildirdi. Rapora nazaran saldırgan, SVT ticareti için savunmasız bir mukaveleyi manipüle etti. Şüphelenmeyen bir kullanıcı akının kurbanı oldu ve bunun sonucunda parasını kaybetti.

Certik Alert, istismara yanlışlı ekonomik modelin yol açtığını söylüyor. Saldırgan, 400 bin doları kazanmak için tekrarlanan alım satım süreç modelini istismar etti. Bunun sonucunda 1.000 BNB ele geçirdi.

Şu anda saldırgan, Tornado Cash’e 217.000 dolar bedelinde 1000 BNB yatırdı. Tornado Cash, izini kaybettirmek için kripto paraları aklamayı uman saldırganların tanınan bir durağıdır.

Solvent (SVT) %70 eridi

SVT, artık kullanılmayan Solana merkezli DeFi platformu Solvent Protokolünün mahallî kripto para ünitesidir. Platform, Mayıs 2023’ün başlarında faaliyetlerini durdurdu. Kullanıcılara varlıklarını geri çekmeleri ve SVT tokenlerini geri satmaları için 31 Temmuz 2023’e kadar müddet tanıdı. Grup tarafından duyurulduğu üzere, SVT tokenleri gelecekte rastgele bir yarar sağlamayacakları için elden çıkarılacaktı.

Ekip ayrıyeten topluluk üyelerinden merkezi olmayan borsalarda SVT ile ilgili piyasa likidite havuzlarından kaçınmalarını istedi. Farklı bir biçimde token, borsalardaki değerli ticari faaliyetlerle büyüdü. Flash loan saldırısının akabinde şu anda son 24 saate nazaran %70 düşüş gösteriyor. Bu esnada BNB fiyatı yatay hareketlerini sürdürüyordu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Solana Projesi Flash Loan Kurbanı Oldu: Binlerce BNB Kayıp! 1

CoinMarketCap’ten elde edilen bilgiler, tokenın geçtiğimiz ay %7,9’luk bir fiyat artışı eklediğini gösteriyor. Fiyat grafiği dataları ayrıyeten tokenın geçen hafta %5’in üzerinde arttığını gösteriyor. Lakin fiyat eğilimleri, yüksek volatilite göz önüne alındığında tokenın birkaç pompalama ve düşüşe maruz kalabileceğini gösteriyor.

Bu ortada Certik, geçen hafta cuma gününden bu yana beş Discord saldırısı, iki Phishing saldırısı ve bir Twitter saldırısı da dahil olmak üzere 12’den fazla güvenlik açığının gerçekleştiğini bildirdi. Firmaya nazaran bu ataklar 8,2 milyon doların üzerinde kayba yol açtı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap