Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Altcoinler Çalındı!

Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Altcoinler Çalındı!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Altcoinler Çalındı!

Kripto para dünyasında yeniden üzücü bir haberle karşınızdayız. Maalesef yeniden hack olayı var. Bu sefer kurban Exactly Protocol. Optimism Layer 2 ağında faaliyet gösteren önde gelen DeFi projesi Exactly Protocol hack’e maruz kaldı. Buna nazaran, 7 milyon doların üzerinde şaşırtan bir kayıpla sonuçlanan bir güvenlik ihlalinin kurbanı oldu. Hack olayı güvenlik uzmanları BlockSec ve Beosin tarafından tespit edildi. Buna nazaran hack olayı, merkezi olmayan finans alanındaki esaslı protokollerin bile savunmasızlığının altını çiziyor.

Kripto para platformu hacklendi

Merkezi olmayan finans (DeFi) alanında değerli bir oyuncu olan Exactly Protocol’den üzücü haber var. Buna nazaran Optimism Layer 2 ağındaki bir güvenlik atağında maksat alındı. Ünlü güvenlik firmaları BlockSec ve Beosin tarafından işaretlenen ihlal, 4300 ETH’nin kaybına işaret ediyor. Kripto para platformunun kaybı 7,3 milyon dolara muadil.

BTC Piyasası: Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Altcoinler Çalındı! 1

Kripto para platformu Exactly Protocol’ün akıllı mukavelelerinde bulunan güvenlik açıklarının manipülasyonu yoluyla düzenlenen hack, kıymetli ölçüde varlığın tehlikeye atılmasına neden oldu. İstismarın detayları kamuoyuna açıklanmamış durumda. Lakin tesiri derin oldu. Buna nazaran DeFi platformlarında sağlam güvenlik tedbirlerine duyulan acil gereksinimin altını çiziyor.

Kilitlenen toplam bedel (TVL) üzerinde önemli etki

Güvenlik ihlalinden kaynaklanan hack, kripto para platformu Exactly Protocol’ün ekosisteminde şok dalgaları yarattı. DeFi Llama’nın tahlillerine nazaran, ihlalden evvel protokol 36 milyon doların üzerinde etkileyici bir Toplam Kilitli Kıymete (TVL) sahipti. Fakat, ihlalin direkt bir sonucu olarak, TVL 26 milyon doların altına düştü. TVL’deki bu kıymetli düşüş, hack’in mali yansımalarının boyutunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Altcoinler Çalındı! 2

DeFi ortamı gelişmeye ve genişlemeye devam ederken, güvenlik kritik bir kaygı kaynağı olmaya devam ediyor. Kripto para platformu Exactly Protocol’deki hack, DeFi platformlarının kullanıcı fonlarını ve ekosistemin bütünlüğünü korumak için kapsamlı güvenlik kontrolleri ve tedbirleri almasının aciliyetini vurgulayan uyarıcı bir öykü olarak hizmet ediyor.

DeFi güvenliği için bir uyandırma çağrısı

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Optimism Layer 2 ağındaki Exactly Protocol’ü amaç alan hack, DeFi kesiminin karşılaştığı ve daima gelişen zorluklara ışık tutuyor. Bu olay değerli mali kayıplara ve TVL’de önemli bir düşüşe neden oluyor. Öteki taraftan, esaslı protokollerin bile berbat niyetli ataklara açık olduğunu hatırlatıyor.

BTC Piyasası: Bu Kripto Para Platformu Hacklendi: Altcoinler Çalındı! 3

DeFi projeleri yenilikçi tahliller ve fırsatlar sunmak için çabalıyor. Öbür taraftan, en üst seviyede güvenlik sağlamak en kıymetli odak noktası olmaya devam etmeli. Başka taraftan bu olay, DeFi geliştiricilerinin, platformlarının ve kullanıcılarının ekosistemi potansiyel tehditlere karşı güçlendirme konusundaki ortak sorumluluğunun altını çiziyor. Buna nazaran güvenlik sağlanmaz ise daha fazla kripto para kaybı kelam konusu olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap