Bu Kripto Para Borsası Hacklendi! Süreçler Askıya Alındı!

Bu Kripto Para Borsası Hacklendi! Süreçler Askıya Alındı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Kripto Para Borsası Hacklendi! Süreçler Askıya Alındı!

Coinbase’in Layer 2 Blockchain’i tabanı üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan LeetSwap, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada güvenlik riskleri nedeniyle faaliyetlerini süreksiz olarak askıya aldığını duyurdu. Askıya alma, kripto para borsasının havuz likiditesindeki potansiyel tehlikeleri fark etmesinin akabinde geldi ve acil soruşturma muhtaçlığını doğurdu. İşte detaylar…

Kripto para projesinde tehlike sinyalleri çaldı

The Block Araştırma Yöneticisi Steven Zheng’e nazaran, LeetSwap bir hacker saldırısının kurbanı oldu. Bu da 630.000 dolar pahasında yaklaşık 340 ETH’nin çalınmasıyla sonuçlandı. Çalınan fonlar DEX’teki çeşitli süreç çiftlerinden alınmış ve merkezi olmayan borsaların güvenliği konusunda önemli kaygılara yol açmıştır. LeetSwap, bilhassa Coinbase’in Layer 2 ağındaki meme coin BALD’ın varlığı nedeniyle son vakitlerde popülerlik kazanmıştı. Öteki meme coinler üzere BALD da 30 Temmuz’da meteorik bir bedel artışı yaşadı ve başlangıç bedelinin 20.000 katına ulaştı. Lakin, bu ani artış bir likidite krizini tetikleyerek fiyatın birkaç saat içinde 0,09 dolardan 0,01 dolara düşmesine neden oldu. Datalara nazaran göre BALD şu anda 0,006 dolar civarında süreç görüyor. Bu da yalnızca 24 saat içinde kıymetinde yüzde 90’lık önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor.

BALD’ın düşüncelerine ek olarak, 31 Temmuz’un sonunda geliştiriciler projeden kıymetli ölçüde likidite çekti. Böylelikle LeetSwap’teki likidite havuzundan 6.800 ETH (12,5 milyon USD’ye eşdeğer) çıkardı. Bu durum meme coin’in bedelinin düşmesine daha da katkıda bulundu. Ayrıyeten merkezi olmayan borsalarda denetimsiz likidite ile bağlı risklerin altını çizdi. LeetSwap’teki güvenlik ihlali, bilhassa meme coinler bilgisayar korsanları için cazip maksatlar haline geldiğinde, merkezi olmayan borsaların güvenliği ve savunmasızlığı konusundaki tasaları yine alevlendirdi. Bu çeşit olaylar kullanıcılar için değerli kayıplara yol açabilir. Ayrıyeten ticaret topluluğunun şeffaflık ve güvenlik unsurları üzerine inşa edilen merkezi olmayan borsalara olan itimadını önemli formda etkileyebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Kripto Para Borsası Hacklendi! Süreçler Askıya Alındı! 1

Meme coin piyasası patlama yaşıyor

Güvenlik ihlaline ait soruşturma devam ederken, LeetSwap kullanıcılarını sabırlı ve dikkatli olmaya çağırdı. Takım, sorunu ele almak ve operasyonlara devam etmeden evvel platformun güvenlik tedbirlerini güçlendirmek için itinayla çalışıyor. Bu ortada, yatırımcıların değişken meme coin piyasasına katılırken dikkatli olmaları ve öbür gelişmelerden haberdar olmaları tavsiye edilmektedir. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere, bilhassa son bir haftada Base takviyeli coin’lerin ortaya çıkması, meme coinlere olan ilgiyi yeniledi.

Ancak sert yükselişlerin sert düşüşlerle sonuçlanması epeyce muhtemel. Bu nedenle yatırımcıların bilhassa dikkat etmesi gerekiyor. Bu olay, tüm kripto para topluluğunun güvenliğe öncelik vermesi ve kullanıcıların fonlarını ve datalarını korumak için sağlam tedbirler alması için keskin bir hatırlatma vazifesi görmektedir. Merkezi olmayan borsalar, potansiyel tehditlere karşı korunmak ve merkezi olmayan finans ekosistemine duyulan genel inancı artırmak için proaktif adımlar atmalıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap