Bu DeFi Altcoin’inde Skandal: Fiyat Yüzde 97 Çöktü!

Bu DeFi Altcoin’inde Skandal: Fiyat Yüzde 97 Çöktü!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’inde Skandal: Fiyat Yüzde 97 Çöktü!

Skandalla sarsılan DeFi altcoin projesi Wonderland, büyük oranda fiyat çöküşü yaşıyor. Fiyat çöküşü sonrası “shut down” kararı konuşuluyor. Wonderland, topluluğu durumdan ve karardan memnun değil. Kurucu ortak Daniele Sestagalli’ye göre, tartışmalı ademi merkeziyetçi finans protokolü Wonderland, bıraktığını açıkladı. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’inde Skandal: Fiyat Yüzde 97 Çöktü! 1

DeFi altcoin projesinde çöküş

Wonderland, tokeni TIME’ın fiyatı son 24 saat içinde %10,43 daha düştü. Şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesinden %97’den fazla düşmüş durumda. Wonderland, geçen Eylül ayında OlympusDAO rezerv para birimi protokolünün AVAX tabanlı bir klonu olarak piyasaya sürüldü. Topluluğunun üyeleri kendilerine “kurbağalar” diyor. Bu haftanın başlarında, tartışmalı DeFi projesi, protokolün takma adlı kurucu ortağı 0xSifu’nun, şu anda feshedilmiş QuadrigaCX kripto para borsasının arkasındaki hüküm giymiş suçlu Michael Patryn olduğu ortaya çıktıktan sonra tartışma konusu haline geldi. Söz konusu kişi 2000’lerde Shadowcrew adlı bir kimlik hırsızlığı çetesini yönetmeye yardım ettikten sonra ABD’de 18 ay hapis yattı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’inde Skandal: Fiyat Yüzde 97 Çöktü! 2

Gerçek adı Omar Patryn olan Patryn, 2019 yılında QuadrigaCX CEO’su Gerald Cotton’ın Hindistan‘da aniden ölmesi ve borsanın özel anahtarlarına erişimi olan tek kişi olduğu için yüz milyonlarca müşterinin parasını mezara götürmesi üzerine incelemelerin odağı oldu. Ancak daha sonra borsanın aslında bir Ponzi şeması olarak çalıştığı ortaya çıktı. Sestagalli daha sonra 0xSifu’nun gerçek kimliğinin farkında olduğunu itiraf etti, ancak ona bir şans vermeye karar verdi. Topluluk ezici bir çoğunlukla 0xSifu’yu devirmek ve onun yerine başka bir hazine yöneticisi ile değiştirmek için oy kullandı. 29 Ocak’ta projenin kapatılıp kapatılmayacağına ve hazinenin topluma geri verilmesine karar vermek için başka bir anket açıldı. Twitter ileti dizisinde Sestagalli, topluluğun açıkça bölünmüş olduğunu iddia ediyor. Wonderland’ı durdurma kararı, projeyi kurtarmaktan yana olan kişilerin diğer kampa göre önemli bir üstünlüğü olduğu için eleştiri aldı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap