Bu DeFi Altcoin Hack’lendi, Milyon Dolarlık ETH Çalındı, Fiyat Çakıldı!

Bu DeFi Altcoin Hack’lendi, Milyon Dolarlık ETH Çalındı, Fiyat Çakıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin Hack’lendi, Milyon Dolarlık ETH Çalındı, Fiyat Çakıldı!

Saldırganlar, Curve omni-pool platformu Conic Finance’i hackledi. Bu olayda hacker’lar 3,2 milyon dolarlık ETH çalmayı başardılar. Peckshield tarafından yapılan birinci tahlile nazaran, Conic Finance’in hacklenmesinin temel nedeni yeni CurveLPOracleV2 kontratıydı. Hack haberinin akabinde altcoin fiyat dikey düşüş gördü.

DeFi altcoin hack’lendi, fiyat çakıldı!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Curve için bir likidite havuzu dengeleme platformu olan Conic Finance, Ethereum omnipool’unda bir istismara uğradı. Web3 risk ikaz kaynağı Beosin Alert’ün 21 Temmuz’da bildirdiğine nazaran, Conic Finance taarruza uğradı. Hacker’lar 3,26 milyon dolarlık Ethereum (ETH) çalmayı başardı. Beosin tarafından sağlanan datalara nazaran, çalınan kripto para ölçüsünün neredeyse tamamı tek bir süreçle yeni bir Ethereum adresine gönderildi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin Hack’lendi, Milyon Dolarlık ETH Çalındı, Fiyat Çakıldı! 1Coin ETH Havuzunda bir flash-loan istismarını içeren adres üzerindeki süreçler. Kaynak Etherscan

Conic Finance, Twitter’daki haberi doğrulamakta gecikmedi. Platformun şu anda istismarı araştırdığını ve güncellemeleri mevcut olur olmaz paylaşacağını belirtti.

Haberin tesiriyle altcoin fiyatı sert bir darbe aldı. Birinci yansıda Conic Finance (CNC) fiyatı %35’in üzerinde düşüş yaşadı. Altcoin daha sonra biraz toparlanmayı başarsa da basın vaktinde, günlük bazda %22 kayıpla 4,34 dolardan süreç görüyordu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin Hack’lendi, Milyon Dolarlık ETH Çalındı, Fiyat Çakıldı! 2CNC günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Peckshield, hack olayına ait açıklama yaptı

Blockchain güvenlik firması Peckshield tarafından sağlanan birinci tahlile nazaran, temel neden yeni CurveLPOracleV2 kontratından kaynaklanıyor. Peckshield, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Denetimimiz emsal bir salt okunurluk sorunu tespit etti. Bununla birlikte, birebir sorun kontrol kapsamının bir kesimi olmayan yeni CurveLPOracleV2 kontratında de ortaya çıktı.

Saldırıyla ilgili birinci rapordan yaklaşık bir saat sonra Conic Finance, platformun Conic ön ucundaki ETH Omnipool para yatırma süreçlerini devre dışı bıraktığını da bildirdi. Curve Finance daha sonra, “Bu bahiste Conic ile işbirliği içindeyiz. Sorunu tespit ettik. Burada sadece ETH omni-pool etkileniyor,” diye yazdı.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, DeFi hack’leri kesim için yeni bir şey değil. Web3 portföy uygulaması De.Fi tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, DeFi hack’leri ve dolandırıcılıkları, bilgisayar korsanlarının sırf 2023’ün ikinci çeyreğinde 204 milyon dolardan fazla çalmasına neden oldu. DeFi hack’leri ve dolandırıcılıklarından kaynaklanan kayıplar aslında 2. çeyrekte 1. çeyrekten daha azdı. Bu ortada, CertiK Ocak’tan Mart’a kadar 320 milyon doların üzerinde kayıp yaşandığını bildirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap