Bu Altcoin’ler, Binance Delist Kararına Karşın Yükseliyor!

Bu Altcoin’ler, Binance Delist Kararına Karşın Yükseliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’ler, Binance Delist Kararına Karşın Yükseliyor!

Binance, geçtiğimiz günlerde geniş bir altcoin listesinin BUSD paritesindeki süreçlerini durdurdu. Kelam konusu kripto paralar ortasında ANKR, CVC, EPX ve IOTA’da yer alıyordu. Delist kararına karşın, kimi coin’ler direnç göstermeye devam ediyor.

Binance, BUSD’ye veda etmeye başladı

Lider kripto borsası Binance, kendi stablecoin’i olan BUSD’yi 2024’e kadar piyasadan silmek istiyor. Bu doğrultuda, BUSD paritelerinin delist süreci geçtiğimiz haftalarda başladı. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, BUSD hakkında aldığı karar ABD’deki düzenleyici gerginliğin akabinde geldi.

Binance’in BUSD paritelerini delist etme kararı, SEC tarafından Paxos’a karşı açılan davaya dayanıyor. SEC, Paxos’u BUSD’yi kayıt olmadan üretmek ve satmakla suçluyor. Birebir vakitte, stablecoin’i kayıtsız bir menkul değer olarak nitelendiriyor. Bu yasal inceleme, Paxos’un yeni BUSD tokenlarının basılmasını durdurmasına neden oldu. 2024’ten Binance, BUSD yerine yeni bir stablecoin kullanımına başlayacak.

Bu altcoinler, delist olmalarına karşın direnç gösteriyor

Dikkat cazip bir biçimde, Binance’in bu toplu delist atılımı birçok altcoin fiyatını kıymetli ölçüde etkilemedi. IOTA’nın yanı sıra ANKR, CVC, EPX, HIVE, KLAY, LRC, MBL, MTL ve UMA’de kırmızı listedeydi. Web3 odaklı altcoin projesi IOTA, delist akabinde süreç hacminde %54 düşüş gösterdi. Buna karşın fiyatı şu anda olduğu üzere son günlerde %3,5 civarında yükseliş gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’ler, Binance Delist Kararına Karşın Yükseliyor! 1

Bu tokenlerin listeden çıkarılması, Binance’in çalkantılı periyodundaki en son gelişmeydi. Borsa son vakitlerde İngiltere, Hollanda ve Kıbrıs üzere çeşitli Avrupa Birliği ülkelerindeki ticaret lisanslarının kaybedilmesi de dahil olmak üzere birçok aksilikle karşı karşıya kaldı. Ayrıyeten SEC ve Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC) ile devam eden yasal meseleler nedeniyle USD süreçlerini, ticaret çiftlerini ve OTC ticaretini askıya almak zorunda kaldı.

Binance’in mahallî tokenlarına etkileri

Binance ayrıyeten Eylül ayından itibaren kendi lokal tokenlarından ikisi olan Binance USD (BUSD) ve BNB’ye bağlı süreç çiftlerini askıya alacağını duyurdu. BUSD dayanağının sona erdiği sinyali, SEC soruşturmasının tesiriyle Paxos’un yeni token basmayı bırakmasıyla geldi.

Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, başta Tether’in USDT’si olmak üzere stabilcoinlerin mevcut durumu hakkındaki tasalarını paylaştı. Bu durum stablecoin ortamındaki belirsizliğin daha da arttığına işaret etti. BUSD şu anda piyasa kıymetine nazaran en büyük 26. kripto para ünitesi. Bir vakitler birinci 5 ortasındaydı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’ler, Binance Delist Kararına Karşın Yükseliyor! 2

CCData datalarına nazaran, stablecoin piyasasının toplam pahası arka arda 17. ayda da düşüş yaşıyor. Bu eğilim, istikrarları hakkında soruları gündeme getiriyor. Ayrıyeten rapor, stablecoin alanının baskın oyuncusu Tether’in piyasa hissesinin bir kısmını rakiplerine kaptırdığını gösteriyor..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap