Bu Altcoin’e Milyonlarca Dolarlık Hack Saldırısı: Fiyat Çakıldı!

Bu Altcoin’e Milyonlarca Dolarlık Hack Saldırısı: Fiyat Çakıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’e Milyonlarca Dolarlık Hack Saldırısı: Fiyat Çakıldı!

DeFi altcoin projesi DEUS, stablecoin DEI’ye yapılan bir taarruz nedeniyle 6 milyon doların üzerinde kayıp vererek bir hack saldırısının son kurbanı oldu. Hücum hem BNB Chain (BSC) hem de Arbitrum dağıtımlarını gaye aldı ve sırasıyla 1,3 milyon dolar ve 5 milyon doların üzerinde kayıplara neden oldu. İşte detaylar…

DeFi protokolüne hack saldırısı

Bir Blockchain güvenlik şirketi olan PeckShield’e nazaran, BSC hack’i bir bot tarafından önden çalıştırıldı ve bu da 1,3 milyon doların üzerinde bir kayba neden oldu. ARB/ETH dağıtımları da etkilenerek 5 milyon doların üzerinde kayba yol açtı. DEUS, ilgili mukaveleleri askıya aldığını ve daha fazla ziyanı önlemek için DEI’yi beyaz şapkaların yardımıyla yaktığını doğruladı.

Bu DEUS’un birinci kere hücuma uğraması değil. Protokol daha evvel iki defa hücuma uğramış ve 3 milyon dolar ve 13,4 milyon dolar kıymetinde token kaybetmişti. Son akın, DeFi protokollerinin güvenliği ve kullanıcılarının fonlarını müdafaa maharetleri hakkında soru işaretleri yarattı. DEUS, akına karşılık olarak daha fazla hasarı önlemek için tedbirler aldı. Grup, bilgisayar korsanının hücumdan kâr elde etmesini önlemek için ilgili kontratları askıya aldı ve DEI tokenlerini yaktı. Grup ayrıyeten DEI istismarı sırasında fonları kurtarabilen beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarını kendileriyle bağlantıya geçmeye çağırdı. Bu noktada, DEUS’un DEUS kripto para ünitesi, yüzde 30’luk bir düşüş ile 38 dolardan el değiştiriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’e Milyonlarca Dolarlık Hack Saldırısı: Fiyat Çakıldı! 1

Altcoin alanında hack riskleri sürüyor

Saldırı, DeFi alanında güvenliğin kıymetini vurguladı. DeFi protokolleri kullanıcılara fonları üzerinde daha fazla esneklik ve denetim sunarken, tıpkı vakitte artan riskleri de beraberinde getiriyor. DeFi alanı büyümeye devam ettikçe, protokollerin kullanıcılarının fonlarının güvenliğini sağlamak için tedbirler alması mecburidir. DEUS takımı, gelecekteki akınları önlemek için güvenlik tedbirlerini iyileştirmeleri gerektiğini kabul etti. Son hack olayında istismar edilmiş olabilecek güvenlik açıklarını tespit etmek için kodlarını ve mimarilerini kapsamlı bir formda gözden geçireceklerini belirttiler.

DEUS saldırısı, bilgisayar korsanının çaldığı fonları iade ettiği son Poly Network saldırısı da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli DeFi saldırısının akabinde geldi. Bununla birlikte, tüm DeFi akınları olumlu bir tahlille sonuçlanmadı ve kullanıcılar evvelki akınlarda milyonlarca dolar kaybetti. DeFi alanı hala nispeten yeni ve güvenlik devam eden bir telaş kaynağı. Gelecekteki akınları önlemek için topluluk, güvenlik açıklarını belirlemek ve ele almak için birlikte çalışmalıdır. DeFi protokollerinin popülerliği artmaya devam ettikçe, kullanıcıların riskleri anlaması ve fonlarını korumak için uygun tedbirleri alması çok kıymetlidir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’e Milyonlarca Dolarlık Hack Saldırısı: Fiyat Çakıldı! 2

Sonuç olarak, DEUS’a yönelik son akın, DeFi alanında güvenliğin ehemmiyetini vurgulamaktadır. DeFi alanı heyecan verici fırsatlar sunarken, birebir vakitte artan riskleri de beraberinde getiriyor. Protokollerin, kullanıcılarının fonlarının güvenliğini sağlamak için tedbirler alması ve kullanıcıların kendilerini korumak için uygun tedbirleri alması çok değerlidir. DEUS grubu daha fazla hasarı önlemek için süratli bir formda harekete geçti ve topluluk, rastgele bir güvenlik açığını belirlemek için kodlarını ve mimarilerini gözden geçirirken yakından izleyecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap