Bu Altcoin’de Yaşanan Aksaklık, Milyonlarca Dolar Ziyana Yol Açtı!

Bu Altcoin’de Yaşanan Aksaklık, Milyonlarca Dolar Ziyana Yol Açtı!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin’de Yaşanan Aksaklık, Milyonlarca Dolar Ziyana Yol Açtı!

Yatırımcılar, Pond0x’in geliştiricisinin tokenin lansmanını yanlış yönettiği argüman ediyor. Bu yüzden altcoin yatırımlarından 2,2 milyon dolara kadar kaybettiklerini öne sürüyorlar.

Altcoin, kısa müddette pik yapıp sonra çöktü!

Meme-coin Pond0x, toplumsal medyada yer alan çok sayıda habere nazaran, yatırımcıların milyonlarca dolar ziyan etmesine yol açtı. Maestro trade uygulamasının dataları, Pond0x (PNDX)’in beş dakika içinde sıfıra yakın bir bedele düştüğünü gösteriyor. Bununla birlikte, altcoin, çöküşten evvel 0,36 dolarlık bir fiyata ulaştı.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’de Yaşanan Aksaklık, Milyonlarca Dolar Ziyana Yol Açtı! 1Lansman sırasında PNDX/USD’nin Maestro grafiği. Kaynak: Maestro

Pond0x’in lansmanı, Twitter kullanıcı ismi “Pauly” ile tanınan Not Larva Labs’ın kurucusu Jeremy Cahen tarafından 28 Temmuz’da duyuruldu. Not Larva Labs, CryptoPunks ve CryptoPhunks isimli farklı bir parodi koleksiyonu için NFT trade uygulamasının geliştiricisi. Yani, CryptoPunks’ın yaratıcıları olan Larva Labs ile bağlantılı değil. Duyuruda Cahen, PNDX için mukavele adresini ve resmi web uygulamasının URL’sini listeledi.

PEPE imajıyla çıkan Pond0x’da nasıl bir sorun oldu?

Web uygulaması, Pepecoin (PEPE) üzere başarılı meme-coinlerde kullanılanlara emsal bir Pepe meme grafiği içeriyordu. Uygulama, kullanıcıların bir ön satış yahut bağış toplama aktifliğine benzeri formda, sabit ölçüde Ether (ETH) karşılığında yeni PNDX tokenleri basmalarına imkan tanıyordu. Fakat toplumsal medyada yer alan haberlere nazaran, pek çok kullanıcı bağış toplama sürecinin Uniswap üzerinden yapılmasını bekliyordu. Hem web sitesinin hem de kontrat adresinin tıpkı gönderide listelenmesi baş karışıklığına neden oldu.

Bazı kullanıcılar Maestro ya da Unibot üzere bot ticaret uygulamaları aracılığıyla Uniswap üzerinden token satın alarak fiyatını artırdı. Bu ortada, başka kullanıcılar web uygulamasını kullanarak token bastı. Daha sonra, bunları karla piyasaya sattı.

Altcoin yatırımcıları isyan etti!

Kripto kaybeden kullanıcılar binlerce hatta milyonlarca dolar kaybettiklerinden şikayet etti. Cahen’in birinci gönderisine cevap olarak bir Pepecoin meraklısı, “WTH !!!! Az evvel mahvoldum !!! 4 ETH (7,484 dolar) 0 dolar üzere bir kıymete sahip!!!” Öbür bir koleksiyoncu ise “50.000 dolar koydum. Artık 10 dolar pahasında,” dedi. Öbür bir koleksiyoncu “Bu bir şey değil. Az evvel 2,5 milyon dolar koydum ve artık 15 sent oldu,” halinde karşılık verdi. Meme-coin sahibi Rune’un bir raporuna nazaran, yatırımcılar lansmanda 2,2 milyon doların üzerinde para kaybetti.

Başka bir kullanıcı, PNDX’in kullanıcıların öteki rastgele bir kullanıcıdan coin transfer etmesine imkan tanıyan yanlışlı bir transfer fonksiyonuna sahip olduğunu bildirdi. Blockchain bilgileri, altcoin için transfer fonksiyonunun olağandışı olduğunu gösteriyor. Kullanıcının bakiyesini güncelleyen bir kod satırı içermek yerine, farklı bir “brutalized_” fonksiyonu çağırıyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’de Yaşanan Aksaklık, Milyonlarca Dolar Ziyana Yol Açtı! 2PNDX token kontratındaki transfer işlevinin kodu. Kaynak: Etherscan

Geliştirici ziyanı tazmin edeceğini tez ediyor

İlk gönderiden yaklaşık iki saat sonra Rune, yatırımcılardan parayı çeken kişi tarafından PNDX’in yeni bir versiyonunun oluşturulduğunu belirten güncellenmiş bir rapor sundu. Rune’a nazaran yeni proje, mağdurları bir “topluluk kripto parası” aracılığıyla tazmin etmek için bir “gösterge tablosu” sağlayacak.

Meme-coin’ler piyasada popülerliğini koruyor

Meme-coinler ya da viral bir internet manzarası yahut görüntüsüyle ilişkilendirilen kripto paralar, birinci olarak 2013 yılında Dogecoin’in piyasaya sürülmesiyle ön plana çıktı. Günümüzde de popülerliğini koruyor. Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere, 7 Haziran’da, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Coinbase ve Binance kripto borsalarına dava açmasının akabinde birkaç ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi temalı meme-coin’in fiyatı arttı. 27 Temmuz’da, ABD Temsilciler Meclisi, UFO’larla ilgili bir oturum gerçekleştirdi. Tam da bu sırada, kimi geliştiriciler uzaylı temalı çok sayıda meme-coin oluşturdu. Daha sonra toplumsal medyada bunların tanıtımını yaptılar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap