Bu Altcoin’de Dump Alarmı: Milyonluk Satış Geldi, Fiyat Çöktü!

Bu Altcoin’de Dump Alarmı: Milyonluk Satış Geldi, Fiyat Çöktü!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin’de Dump Alarmı: Milyonluk Satış Geldi, Fiyat Çöktü!

On-chain irtibat ağı olan Synapse, protokolünden likiditenin kıymetli ölçüde kaldırılmasının akabinde ani bir dönüş yaşadı. Çünkü altcoin projesinin fiyatı SYN’de değerli bir düşüşe şahit oldu. SYN fiyatları yalnızca birkaç saat içinde %20’nin üzerinde düştü. Pekala, bu düşüşün ardında ne var?

Likidite sağlayıcısı, altcoin satışı gerçekleştirdi

5 Eylül’de Synapse Labs, kullanıcılarını uyardı. Bir likidite sağlayıcısının SYN tokenlarında büyük bir satış gerçekleştirdiğini açıkladı. Akabinde platformdan likiditeyi kaldırdığı konusunda uyardı. Synapse’teki grup, kelam konusu çöküşün arkasında hangi satıcının olduğunu açıklamadı. Fakat Wazz isimli kullanıcı satıştan sorumlu likidite sağlayıcısının önde gelen bir kripto teşebbüs sermayesi şirketi olan Nima Capital olduğunu doğruladı. Synapse Labs, muhtemel bir güvenlik ihlaline ait tasaları gidermeye çalıştı ve şu tabirleri kullandı:

Cüzdanlarındaki olağandışı faaliyetleri araştırıyoruz ve onlarla bağlantı kurmak için faal olarak çalışıyoruz. Daha fazla bilgi edinir edinmez güncellemeler sağlayacağız.

Neyse ki, protokol ya da köprüde rastgele bir güvenlik ihlali olmadığı açıklanarak Synapse kullanıcıları biraz olsun rahatlatıldı. Bilhassa, “Spreek” olarak bilinen bir kripto araştırmacısı, yalnızca bir dakika ortayla iki süratli süreçte 9 milyon SYN altcoin projesinin dump’ını içeren bir dizi kuşkulu süreç bildirdi. O sırada bu tokenlerin toplam pahası yaklaşık 3,7 milyon dolardı. Buna ek olarak, bir diğer araştırmacı olan “Wazz”, risk sermayesi şirketinin iştirakine olan güvensizliğini tabir ederek Nima Capital’i açıkça işaret etti. “Risk sermayesi şirketleri bile artık rug-pull yapıyor,” diyerek durumun beklenmedik niteliğini vurguladı.

Nima Capital’in ani çıkışının gerisinde neler var?

Nima Capital’in aksiyonlarını daha da şaşırtan kılan şey, Mart ayında yapılan bir teklifin akabinde Synapse’in birinci likidite ortağı olarak belirlenmiş olmaları. Bu teklifte Nima Capital, 12 aylık bir periyot için etkin olarak yönetilen stablecoin likiditesi ile 40 milyon dolar sağlamayı taahhüt etti. Lakin, Nima Capital’in üzerinde mutabakata varılan vadenin bitimine sekiz ay kala bu likidite iştirakinin fişini çektiği görülmekte. Buna ek olarak, yazı yazıldığı sırada Nima Capital’in web sitesi (nimacap.com) çevrimdışı hale geldi. Twitter akışları “korumalı” olarak ayarlanmıştı ve erişim sırf onaylı takipçilerle sonlandırılmıştı.

Şirketin portföyünde diğer hangi coin’ler var?

Nima Capital’in aksiyonları, niyetleri ve kripto piyasası üzerindeki tesiri hakkında çok sayıda soruyu gündeme getirdi. Crunchbase’e nazaran, firma DeFi ve kriptoya 31 yatırım yaptı ve en son yatırımları Nisan ayında Teahouse Finance’in 5 milyon dolarlık fon sağlamasıyla gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl içinde Nima Capital, NFT geliştiricisi Flow, Fordefi, Eversify Labs, OneOf ve Morpho Labs’a da yatırım yaptı, lakin bu yatırımlarla ilgili muhakkak detaylar çok az. DeFiLlama’ya nazaran, bu gelişmelerin akabinde Synapse’in Kilitli Toplam Bedeli (TVL) %20’lik keskin bir düşüş yaşadı. Şu anda 113 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’de Dump Alarmı: Milyonluk Satış Geldi, Fiyat Çöktü! 1

Daha geniş bir ayı piyasası tarafından zati hırpalanmış olan SYN fiyatı, likidite krizinin akabinde %24’lük değerli bir düşüşe şahit oldu. Satıştan evvel SYN 0,410 dolardan süreç görüyordu lakin süratle 0,309 dolara geriledi. Bu satırların yazıldığı sırada SYN 0,339 dolardan süreç görüyor. Dahası, altcoin Ekim 2021’de kaydedilen tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 4,92 dolardan %93’lük bir düşüş yaşadı.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’de Dump Alarmı: Milyonluk Satış Geldi, Fiyat Çöktü! 2
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap