Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’

Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’

ChatGPT’yi çevreleyen tüm heyecan göz önüne alındığında, birçok altcoin projesinin yapay zeka (AI) fonksiyonelliğini entegre etmenin yollarını araması şaşırtan değil. Bu durum bilhassa, hepsi yapay zekadan potansiyel olarak faydalanabilecek projeler, araçlar, pazar yerleri ve uygulamalardan oluşan geniş ekosistemlere sahip olan en âlâ Layer-1 Blockchain’leri için geçerlidir. The Motley Fool analisti Dominic Basulto da AI heyecanından yararlanacak bir altcoin’e dikkat çekti. İşte detaylar…

Altcoin Solana’nın yapay zeka teşebbüsleri ehemmiyet taşıyor

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Nisan ayının sonunda Solana, ChatGPT’nin mevcut muvaffakiyetinden ilham alan iki yeni yapay zeka teşebbüsünü duyurdu. Analiste nazaran bu, Solana için yeni bir yapay zeka stratejisinin başlangıcıysa, bunun kripto paranın gelecekteki fiyat gidişatı üzerinde büyük tesirleri olabilir. Solana halihazırda bu yıl için yüzde 102 artış gösterdi, lakin ileride daha fazla yükseliş potansiyeli olabilir.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’ 1

25 Nisan’da Solana, kullanıcıların direkt ChatGPT içinden Solana Blockchain’i ile arayüz oluşturmalarını sağlayacak açık kaynaklı bir ChatGPT eklentisinin oluşturulduğunu duyurdu. Bu eklenti, birçok istikametten, seyahat rezervasyon siteleri, yemek siparişi uygulamaları ve e-ticaret web siteleri tarafından halihazırda geliştirilmekte olan ChatGPT eklentilerine benzemekte. ChatGPT’nin birinci ortakları ortasında Kayak (Booking Holdings’e ait), Expedia, Shopify ve Instacart üzere şirketler yer alıyor ve hepsi ChatGPT aracılığıyla müşterilerini daha akıllı hale getirmenin yollarını arıyor.

Elbette şu anda Solana’nın ChatGPT eklentisinin fonksiyonelliği nispeten sonlu. ChatGPT eklentisi yayına girer girmez, Solana kullanıcıları ChatGPT’yi, mevcut cüzdan bakiyeleri hakkında bilgiler de dahil olmak üzere Solana’da meydana gelen on-chain faaliyetler hakkında sorgulayabilecekler. Kullanıcılar ayrıyeten cüzdanlar ortasında para transferi ya da NFT satın alma üzere çok temel süreçleri de gerçekleştirebilecek. İşlerin nereye gidebileceğini düşündüğünüzde işler sahiden heyecan verici hale geliyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’ 2

Yapay zeka hibe programı

ChatGPT ile entegrasyon ise Solana’nın yapay zeka stratejisinin yalnızca birinci adımı. Bir sonraki adım, yenilikçi yapay zeka araçları geliştirmek için Solana ekosistemini hibe ile beslemektir. Bunu gerçeğe dönüştürmek için Solana, 5.000 ila 25.000 dolar ortasında değişen 1 milyon dolarlık hibe dağıtacak. Bu, kripto standartlarına nazaran küçük bir para, bu nedenle Solana açıkça mümkün olduğunca geniş bir ağ oluşturmaya çalışıyor.

Nispeten küçük boyutuna karşın, bu yapay zeka hibe programı Solana için çok başarılı bir strateji olabilir. Solana takımının geçen ay Saga telefonu için düzenlediği canlı eser lansman etkinliğinde belirttiği üzere, Solana hackathon takımlarının daha sonra araçlarını yahut projelerini pazara sunmak için risk sermayesi (VC) finansmanı bulma konusunda güçlü bir geçmişi var. Bu nedenle, gelecekteki hackathon takımlarının yapay zeka projeleri için Solana’dan fon alma ihtimali dikkat çekiyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’ 3

Neden Solana?

Elbette Solana, bir AI yahut ChatGPT stratejisi uygulamaya çalışan tek Layer-1 Blockchain’i olmayacak. Örneğin Cardano, tanınan AI coin SingularityNET’e (AGIX) verdiği dayanak sayesinde bir yapay zeka stratejisinin temellerini atmış olabilir. Ethereum geliştiricilerinin de yapay zekayı Ethereum Blockchain’ini ekosisteminin bir modülü haline getirmenin bir yolunu bulacağını söylemek yanlış olmaz.

Analiste nazaran öteki Blockchain’ler bir ChatGPT eklentisi oluşturma sürecinin teknik kısmını kopyalayabilirken, muhtemelen yüzlerce start-up’a tek seferde yapay zeka fon sağlama yeteneğini tekrar üretemezler. Solana’nın birinci fonlama taahhüdü olan 1 milyon doları ele alıp ortalama fonlama mutabakatının 10.000 dolar olacağını varsayarsanız, bu 100 start-up’ın Solana’dan para alması ve Solana Blockchain ekosistemi için yapay zeka araçları geliştirmesi manasına gelir.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Yapay Zeka Stratejisini Paylaştı! ‘Fırlayabilir’ 4

Elbette Solana’ya yatırım yapmak için ChatGPT ve genişletilmiş yapay zeka fonksiyonelliğinin ötesinde Solana’nın NFT’ler, DeFi ve Blockchain oyunları konusundaki erişimi ve ölçeği üzere pek çok öbür neden var. Analist, “Solana’da uzun vadede esasen yükselişteydim ve bu yeni yapay zeka stratejisi beni daha da yükselişe geçirdi. Benim bakış açıma nazaran, ChatGPT’nin uzun vadeli potansiyeli o kadar büyük ki, bunu çözen birinci Blockchain muazzam bir rekabet avantajına sahip olacak. Şu anda, bu Blockchain Solana olabilir üzere duruyor,” diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap