Bu Altcoin, Piyasadaki Çöküşe Meydan Okuyor! Yüzde 10 Sıçradı

Bu Altcoin, Piyasadaki Çöküşe Meydan Okuyor! Yüzde 10 Sıçradı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Piyasadaki Çöküşe Meydan Okuyor! Yüzde 10 Sıçradı

Ethereum tabanlı Merkezi Olmayan Finans borç verme platformu grubu değerli bir duyuru yaptı. Bunun akabinde bu duyuruların oluşturduğu beklentiyle, Maker gün içinde kayda bedel bir artış yaşadı. Messari analisti Kunal Goel, rallinin altcoin projesinini temellerinin güzelleştiği bir ortamda gerçekleştiğini söylüyor. Ayrıyeten, protokolün kâr elde etmeye döndüğünü kaydediyor.

Piyasa kıpkırmızı bu altcoin ise yeşilin zirvelerinde!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, merkezi olmayan finans (DeFi) altcoin projesi MakerDAO, platformun borç verme oranlarını değiştirdi. Bu karardan sonra protokolün yönetişim tokenı Maker (MKR), yine kârlı hale geldi. Bu gelişmelerin tesiriyle MKR, düşen kripto fiyatlarına meydan okuyarak Perşembe günü %10’dan fazla artış gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Piyasadaki Çöküşe Meydan Okuyor! Yüzde 10 Sıçradı 1MKR günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Son fiyat datalarına nazaran alcoin, 100 milyon dolar piyasa pahasının üzerinde en uygun performans gösteren kripto varlık oldu. Ayrıyeten, daha geniş kripto piyasası %3,5’den fazla düşerken büyük ölçüde piyasadan daha uygun performans sergiledi. Messari’de kıdemli araştırma analisti olan Kunal Goel bir röportajında, ralliyi ateşleyecek rastgele bir gelişme olmamasına karşın, MakerDAO’nun temellerinin son vakitlerde güzelleştiğini söylüyor. Ayrıyeten, platformun teşvik harcamalarındaki kısa bir artışın akabinde kâr etmeye başladığını belirtiyor.

Altcoin projesi değişikliğin akabinde yine karlı hale geldi

MakerDAO, en büyük kripto borç verme protokollerinden biri. Ayrıyeten, 5 milyar dolarlık stablecoin olan DAI’nin ihraççısı. Platform, “Endgame” ismi verilen büyük bir revizyonun bir modülü olarak, geniş stablecoin rezervlerini ABD devlet tahvilleri üzere gerçek dünya varlıklarına yatırıyor. Ayrıyeten, klasik finansta daha yüksek getiri elde etmek için bankalara borç vererek gelirlerini artırıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Piyasadaki Çöküşe Meydan Okuyor! Yüzde 10 Sıçradı 2

Platform bu ayın başlarında DAI sahipleri için mükafatları süreksiz olarak %8’e kadar yükseltti. Fakat ödemeler Maker’ın kâr beklentilerini sildi. Kunal Goel, platformun mükafatları düşürdüğünü ve borçlanma oranlarını artırdığını söylüyor. Bu nedenle değişikliğin akabinde altcoin projesinin tekrar kârlı hale geldiğini tabir ediyor.

Token sahipleri platformun kârından hisse alıyor

MKR sahipleri, Maker’ın geçen ay başlattığı ve platformun hazinesinin fazla gelirlerini kullanarak piyasadaki arz fazlasını azaltan token geri alım programı aracılığıyla platformun kârından faydalanıyor. DefiLlama datalarına nazaran, Maker’a komşu borç verme platformu Spark da büyümenin keyfini çıkarıyor. Bu doğrultuda protokol tüm vakitlerin en yüksek kıymeti olan 700 milyon dolar toplam kilitli kıymete (TVL) yaklaştı. Maker’ın kurucusu Rune Christensen bu ayın başlarında Spark’ın SPK tokenlerini airdrop’la piyasaya sürme teklifini açıkladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap