Bu Altcoin İçin ‘Exit Scam’ Alarmı: Sıfıra Düştü!

Bu Altcoin İçin ‘Exit Scam’ Alarmı: Sıfıra Düştü!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin İçin ‘Exit Scam’ Alarmı: Sıfıra Düştü!

Base ağında faaliyet gösteren bir altcoin borç verme protokolü olan Magnate Finance’in karmaşık bir dolandırıcılık olduğu ve çok sayıda kullanıcı için değerli mali kayıplara yol açtığı şok edici bir biçimde ortaya çıktı. İşte detaylar…

Altcoin projesinde scam alarmı

İfşaat, Magnate Finance’in çıkış dolandırıcılığını gerçekleştirmesinden yalnızca saatler evvel titiz zincir içi tahliliyle dolandırıcılığın gerçek tabiatını ortaya çıkaran ünlü kripto para araştırmacısı ZachXBT tarafından yapıldı. Merkezi olmayan finans (DeFi) kredilendirme hizmetleri vaat eden Magnate Finance, kripto topluluğu içinde dikkatleri üzerine çekmişti. Lakin, projenin meşruiyetine ait kuşkular ZachXBT’nin zekice araştırmasıyla doğrulanırken, platform süratli bir formda bir exit scam gerçekleştirdi ve şüphelenmeyen kullanıcılarını serpintiden sersemletti. Bu dolandırıcılık operasyonunun büyüklüğü hayret verici oldu. Magnate Finance’in dağıtıcı adresinde yapılan incelemeler, sırf bir değil, daha evvelki iki DeFi exit scam ile rahatsız edici bağları ortaya çıkardı.

İlk ilişki, pak kullanıcılardan şaşırtan bir biçimde 4,8 milyon dolar kaçıran makus şöhretli Solfire çıkış dolandırıcılığına kadar uzanıyor. İkinci temas ise projenin dağıtıcısını, yılın başlarında Optimism zincirinde 4 milyon dolar vurgun yapan Kokomo Finance exit scam’e dahil ediyor. İronik bir formda Magnate Finance, hesap çevrimdışı olmadan çabucak evvel ZachXBT’nin Twitter’daki ihtarına kısa bir müddet karşılık verdi. Projenin hesabı şifreli bir ileti yayınladı: “Plana sadık mı kalacağız? 50-50?” Buna, hesabın biyografisinde “Sözleşme Zach tarafından ihlal edildi” biçiminde bir yanıt eşlik etti. Bu da son anlarda kabahati saptırmaya yönelik umutsuz bir teşebbüs oldu.

TVL, sıfıra düştü

Ancak, DeFi proje tahlil platformu DeFiLlama tarafından bildirildiği üzere, sorumluluğu öteki istikamete kaydırmaya yönelik bu umutsuz eforlar, projenin Toplam Kilitlenmiş Pahasının (TVL) 25 Ağustos’ta 6,4 milyon dolara yükseldikten sonra sıfıra düştüğü gerçeğiyle kıyaslandığında sönük kalmaktadır. PeckShield üzere Blockchain güvenliği uzmanları, exit dolandırıcılığının mekaniği hakkında fikir verdi. PeckShield’e nazaran, geliştirici fiyat oracle sağlayıcısını manipüle etti ve tüm varlıkları sistematik olarak boşaltarak yatırımcıları eli boş bıraktı. İhanet daha da genişledi; dolandırıcı, çaldığı fonların yaklaşık 1 milyon dolarını BNBChain’e aktarmayı başardı ve hata karmaşıklığının derinliğinin altını çizdi. Bu sırada MAG altcoin projesinin fiyatı da yüzde 20’nin üzerinde çöktü.

BTC Piyasası: Bu Altcoin İçin ‘Exit Scam’ Alarmı: Sıfıra Düştü! 1

Magnate Finance’in çöküşü, Coinbase Layer 2 Base Blockchain’inin süregelen anlatısına bir diğer kasvetli kısım daha ekliyor. Platform, 9 Ağustos’taki ana ağ lansmanından bu yana ne yazık ki rug-pull ve exit scam için bir üreme alanı haline geldi. Bu da alanın prestijini zedeledi ve yatırımcılar ortasında kaygı ve güvensizlik yarattı. Merkezi New York’ta bulunan bir kripto piyasası bütünlüğü platformu olan Solidus Labs, geçtiğimiz günlerde Base ağında gizlenen 500’den fazla dolandırıcılık tokenini tanımlayan üzücü bir rapor yayınladı. 26 Ağustos itibariyle MetaSleuth dataları, Magnate Finance saldırganının Arbitrum ağında DAI ile yaklaşık 1 milyon USDC.e takas etmek için KyberSwap’i kullandığını gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap