Bu Altcoin İçin Dikkat: Yüzde 51 Saldırısı Yapıldı!

Bu Altcoin İçin Dikkat: Yüzde 51 Saldırısı Yapıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin İçin Dikkat: Yüzde 51 Saldırısı Yapıldı!

Yüzde 51 saldırısı, bir Blockchain’in madencilik hashrate’inin yarısından fazlasını ele geçirerek ağa hükmetme teşebbüsüdür. Bitcoin SV, Verge ve Ethereum Classic, yıllar evvel %51 saldırısına maruz kalan projeler. Sıcak bir gelişmede, Risk Free Value (RFV) isimli bir küme, bu altcoin ağında 2 milyon doların üzerinde kripto para ünitesinin kaybına neden oldu.

Bu altcoin ağı koordineli yüzde 51 saldırısını durduramadı

Aragon Association, 10 Mayıs’ta, Risk Free Value (RFV) olarak bilinen bir kümenin amacıydı. Baskıncılar, ağın %51’ini ele geçirmeyi başardı ve Aragon DAO’yu yine başlatmak zorunda bıraktı.

Girişimin finansal çıkar elde etmek için olduğu bildiriliyor. Saldırgan küme, ANT kullanımını finansal çıkar elde etmek için manipüle etmeye çalışıyordu. Arca Capital Management isimli büyük bir varlık idare firmasının da içinde bulunduğu bu küme, Rook DAO’nun tasfiyesi ve Aragon’dan paha çalmakla suçlanıyor.

Bu hücuma cevap olarak Aragon, mevcut Aragon DAO’yu bir hibe programı aracılığıyla geliştiricileri finanse etmek için tekrar tasarladı. Bu programın gayesi, yeni Aragon DAO’larını, dApp’leri ve eklentileri başlatan DAO oluşturucularına fon sağlamak. Ayrıyeten, Aragon OSx ve Aragon Uygulamasında fikirlerini daha süratli başlatmalarına imkan tanıyacak.

Başlangıcından bu yana Aragon hibe programları, bölümde kıymetli roller oynayan Snapshot, Frame.sh ve Dappnode üzere kıymetli projelerin finansmanında kilit rol oynadı.

Aragon DAO tekrar yapılanıyor

Yeni atak sırf Aragon hazinesini garanti altına almakla kalmayacak. Birebir vakitte fonların geliştiricilere ayrılmasını garanti ediyor. Aragon hazinesi, DAO altyapısını ilerletmek için gelişicilerini desteklemek üzere açık bir misyonla kurulmuştur. Ayrıyeten, İsviçre’li regülatörler, Aragon hazinesinin belirtilen toplumsal hedefi için kullanılmasını zarurî kılar. Bu nedenle, Aragon’un bu fonları kendi mali çıkarları için bunlara erişmek isteyenlerden müdafaaya zorlar.

Saldırının otopsi raporu

Aragon DAO’ya yapılan %51 saldırısından, token pahası ile hazine ortasında bir dengesizlik olan kripto projelerini hedefleyen bir küme sofistike ve güzel kaynaklara sahip aktörlerden oluşan Risk Free Value (RFV) Raiders sorumluydu. Bu aktör kümesi, Invictus DAO, Fei Protocol, Rome DAO ve Temple DAO dahil olmak üzere birçok DAO’yu ve topluluklarını çökertmeye çalıştı. Hatta kümenin bir üyesi, Mango DAO hack teşebbüsüne karıştığı için mahpusa atıldı.

Aragon’un hazinesi açık bir amaçtı. Bu nedenle, Aragon DAO’sunda koordineli RFV kümesi tarafından %51 saldırısına uğradı. Hacker kümesi, kuruluşun misyonu kıymetine finansal kar için token fiyatını manipüle etmekle suçlanıyor. RFV Raiders’ın üyelerinden biri olan Arca Capital Management’da mali kâr için Aragon’ya saldırmakla hatalı.

Aragon DAO hack nasıl başladı?

Aragon DAO saldırısı, 2 Mayıs’ta, Discord sunucu etkinliğinde ani ve kuşkulu bir artış olduğunda başladı. Moderatörler, bu aktivitenin koordine edildiğine dair işaretler gözlemlediler. Daha sonra daha fazla araştırma yaparak bu müşahedesi doğruladılar. Bu faaliyete katılan bireylerin birçok, sunucuya 45 günden daha kısa bir müddet evvel katılmıştı. Bu mühlet zarfında küme, DAO’nun operasyonları ve güvenlik açıkları hakkında sistematik olarak bilgi topluyordu.

3 Mayıs’ta saldırganlar, DAO’nun fonlarını boşaltmayı amaçlayan bir dizi koordineli taarruz düzenleyerek akınlarını başlattılar. DAO’nun akıllı mukavele kodundaki bir güvenlik açığından yararlandılar. Bu açık, onaylandığında saldırganların hesaplarına büyük ölçülerde para aktaracak çok sayıda berbat niyetli teklif oluşturmalarına imkan sağladı.

Altcoin projesi ağı süratlice teminat altına aldı

Neyse ki, Aragon’un güvenlik grubu süratli cevap verdi. Atakların büyük çoğunluğunun başarılı olmasını engelleyebildiler. DAO’nun varlıklarının dondurulması ve teklif sunmaya yetkili emniyetli şahıslardan oluşan white list uygulaması, tedbirler ortasındaydı.

Ancak takımın eforlarına karşın, saldırganlar yeniden de kimi tekliflerini muvaffakiyetle uygulayabildiler. Bu da 2 milyon doların üzerinde kripto para ünitesinin kaybına neden oldu. ANT fiyatı tüm gelişmelere düşüşle reaksiyon verdi.

Aragon (ANT) fiyatı %5 düştü

Aragon’un lokal tokeni ANT, atağın akabinde %5’in üzerinde düşüş gösterdi. Fiyatı, 2,95 dolardan 2,83 dolara kadar geriledi. CoinGecko bilgilerine nazaran, yazım sırasında gün içi %5,4 düşüşle 2,75 dolardan süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin İçin Dikkat: Yüzde 51 Saldırısı Yapıldı! 1

Btcpiyasasi.com olarak son haftalarda meydana gelen başka hack teşebbüslerine bu sayfada yer verdik.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap