Bu Altcoin İçin Değerli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!

Bu Altcoin İçin Değerli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin İçin Değerli Karar: Toplu Dava Devam Edecek!

Önemli bir gelişme olarak, Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, HelbizCoin’in yaratıcılarına karşı uzun müddettir devam eden bir toplu davanın devam etmesine müsaade verdi. Birinci olarak 2020’de açılan ve Mart 2022’de değiştirilmiş bir şikayetin görüldüğü dava, altcoin için dolandırıcılık, fiyat manipülasyonu ve menkul değerler maddelerinin ihlali argümanlarını içeriyor. İşte detaylar…

Altcoin projesi için davaya devam etme kararı verildi

İtalyan elektrikli scooter paylaşım şirketi HelBiz tarafından 2018 yılında başlatılan HelbizCoin, Birinci Para Arzında (ICO) 38,6 milyon dolar üzere değerli bir ölçü toplamıştı. ICO yaklaşık 20.000 yatırımcının ilgisini çekmiştir. Bilhassa Ethereum’un kurucu ortaklarından Anthony Di Iorio’nun projede yer alması dikkat cazipti. HelbizCoin’deki yatırımcılar, kripto para ünitesinin hileli bir “rug-pull” ve klasik bir “pump&dump” dolandırıcılığı olduğunu argüman ediyor. Helbiz ve ortaklarının, ICO fonlarının birçoklarını gizlice ellerinde tutarken, bireyleri tokenleri satın almaya ikna etmek için yanlış beyan ve vaatlerde bulunduklarını sav ediyorlar. Yargıç Louis Stanton tarafından 1 Eylül 2023 tarihinde verilen son karar, her iki taraf için de karışık sonuçlar getirdi. Mahkeme, misyondan alma taleplerini kısmen kabul ederken başkalarını reddetti.

BTC Piyasası: Bu Altcoin İçin Değerli Karar: Toplu Dava Devam Edecek! 1

Paysafe, Skrill, Decentral ve Alphabit’in de ortalarında bulunduğu kimi sanıklar, üzerlerinde şahsî yargı yetkisi bulunmaması nedeniyle davadan büsbütün çıkarıldı. Ayrıyeten, kontratın ihlali, haksız müdahale ve muhakkak menkul değer talepleri de dahil olmak üzere kimi argümanlar da reddedildi. Lakin mahkeme, birtakım sanıklara karşı dolandırıcılık, fiyat manipülasyonu, menkul değerler kanunları, emtia kanunları ve RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations) Yasası ihlalleri argümanlarını onayladı. Değerli olarak, HelbizCoin’de kullanılan ERC-20 tokeninin federal yasalar kapsamında bir menkul değer olarak nitelendirildiği belirlendi ve bu da kararın değerli bir istikametini oluşturdu.

Mahkemede neler olmuştu?

Bu davanın seyahati inişli çıkışlı bir seyir izledi. Birinci olarak Ocak 2021’de bir alt mahkeme yargıcı tarafından 2010 tarihli bir Yüksek Mahkeme emsaline atıfta bulunularak reddedilen dava, Ekim 2021’de 2. ABD Temyiz Mahkemesi tarafından tekrar canlandırıldı. Bu karar, Mart 2022’de tadil edilmiş bir şikâyetin sunulmasının yolunu açmış ve nihayetinde son karara yol açmıştı. Yatırımcıları temsil eden avukat Michael Kanovitz, davada blockchain şeffaflığının kullanıldığını vurguladı. Şikayetin, ICO sırasında uydurma ticareti göstermek için Ethereum defterini kullanan çizelgeleri içerdiğini açıkladı. Ayrıyeten, Anthony Di Iorio da dahil olmak üzere Ethereum’daki birinci yatırımcılara verilen birden fazla “genesis cüzdanı” delili sunuldu. Kanovitz bu bulguların değerini vurgulayarak şunları söyledi:

 Birden fazla genesis cüzdanıyla karşılaşmak, dünyada yalnızca birkaç bireyden birine işaret eden bir parmak izi üzeredir. Dahası, bu genesis cüzdanları Di Iorio’nun EOS üzere halka açık olarak desteklediği ICO’larda da emsal davranışlarda bulunmuştur.

BTC Piyasası: Bu Altcoin İçin Değerli Karar: Toplu Dava Devam Edecek! 2

Ancak mahkeme, Di Iorio’nun Bitcoin Magazine’de HelbizCoin ICO’su hakkında yanlış yahut aldatıcı beyanlarda bulunduğu argümanını kanıtlayacak kâfi delil bulamadı ve bunu spekülatif bir sonuç olarak kıymetlendirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap