Bu Altcoin Hızlanıyor! Büyük Gelişme Kaydetti

Bu Altcoin Hızlanıyor! Büyük Gelişme Kaydetti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hızlanıyor! Büyük Gelişme Kaydetti

Input Output HK’nin yakın tarihli bir blog yazısına nazaran, Cardano ağı farklı kesimlerde büyük bir gelişme kaydetti. Valentine güncellemesi ve Djed coin’in piyasaya sürülmesi, altcoin projesinin büyümesine yardımcı olan faktörlerden kimileri olarak gösteriliyor.

Altcoin projesi birçok kilometre taşına ulaştı

Cardano Blockchain’in ardındaki InputOutput tertibi, ağın birçok ilgili kilometre taşına ulaştığını ortaya koydu. Son blog yazısında, Cardano ağında yapılan tesirli iyileştirmeler tam olarak ayrıntılandırıldı. Cardano, 2023 yılının başından bu yana birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik üzere temel alanlarda ilerleme kaydetti.

Blog yazısı, Cardano Blockchain’in yavaş ve inançlı bir halde yeni bir DeFi sistemine konut sahipliği yapma kapasitesine sahip bir Blockchain’in haline geldiğinin altını çiziyor. Evvelki yıllarda gerçekleştirilen en büyük yükseltmeler sayesinde, hard fork kullanımı ve stake delegasyonu ağa girdi. Ayrıyeten Cardano’ya lokal varlıklar, NFT’ler, Plutus ve Marlowe akıllı kontrat platformları eklendi.

Valentine yükseltmesi neler getirdi?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu yılki iyileştirmelerin epey ince olduğunu belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte, Cardano’yu üçüncü kuşak bir Blockchain olarak tanımlayan birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere ağın temel kulak kirini derinden etkiliyor. Blog yazısı şu konulara dikkatleri çekiyor:

İlk olarak, Şubat ayının yükseltmesi Valentine, geliştiricilerin akıllı kontratlar kullanan yazılımlar oluşturmasına yardımcı oluyor. Ayrıyeten, Cardano’nun başka Blockchain’lerle uyumluluğunu genişletiyor. Yükseltme ismi, DApp’lerin aşkı için Aziz Sevgililer Günü’ne denk gelen planlanan yayın tarihinden geldi!

Blog yazısına nazaran, Valentine yükseltmesi, önde gelen kripto para ünitelerinin açık anahtar kriptografisi için kullandığı SECP256k1 eğrisini de destekliyor. Bu bağlamda, “Valentine güncellemesi SECP256k1 ismi verilen bir eğri için dayanak ekliyor. Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin bunu açık anahtar kriptografisi için kullanıyor. Bu nedenle değişiklik Cardano ile bu öteki önde gelen Blockchain’ler ortasındaki uyumluluğu artırıyor. Bilhassa, Cardano üzerinde merkezi olmayan uygulamalar (DApps) oluşturan kişi ve firmalar, bilgileri doğrulamak için Eliptik Eğri Dijital İmza algoritması (ECDSA) ve Schnorr olmak üzere iki imza çeşidi daha kullanabilecek”, açıklamasına yer veriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hızlanıyor! Büyük Gelişme Kaydetti 1

Hydra, süreç maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor

Cardano, birden fazla ağ yükseltmesi gerçekleştirdikten sonra farklı taraflardan büyüme kaydetti. Bilhassa bu, Cardano’nun Edwards-eğrisi Dijital İmza Algoritması (EdDSA) olarak bilinen mahallî imza algoritmasına yapılan eklemelerden biri. Ölçeklenebilirlik kelam konusu olduğunda, Cardano aslında kıymetli bir ilerleme kaydettiğini belirtiyor. Şu anda Cardano’nun üzerinde bir katman-2 protokolü olarak yer alan Hydra teknolojisi sayesinde, geliştiriciler kendi küçük Blockchain’lerini oluşturma imkanına sahip.

Buna ek olarak, Hydra başları uygulamalar için süreç mühletinin hızlanmasını sağlıyor. Tıpkı vakitte bu yükü main-chain’den alarak onun yerine bu işi yapacak. Hydra’nın tesiri burada bitmiyor. Daha da ileri mi gidiyor?

Hydra teknolojileri artık süreç maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu yararlar, Input Output Global’in (IOG) Hydra teknolojisini kullanarak bir açık artırma oluşturmak için MLabs ile birlikte çalışmasına yol açtı. Bu da kaçınılmaz olarak teknolojinin gücünü vurguluyor. İleride, Obsidian Systems olarak isimlendirilen bir diğer büyük proje Hydra teknolojisini kullanarak ödemeleri başlatacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hızlanıyor! Büyük Gelişme Kaydetti 2

P2P, altcoin projesinin gelişmesine katkı sağlıyor

Dinamik P2P, ağın genel sürdürülebilirliği için de çok şey yapıyor. Peer-to-peer bağlantı sayesinde ağ iletkenliği, röle node’larının birbirleriyle direkt etkileşime girmesine müsaade vererek merkezi olmayan bir yapıda kalıyor. Bu ortada, ağın ilerlemesini Cardano node yazılımının piyasaya sürülmesine bağlamak mümkün. Zira, daha otomatik irtibat yetenekleri sağlıyor.

İşlem doğrulama sürecinde ya da Cardano’yu etkin tutmak için gerekli olan birçok farklı vazifesi yerine getirme sürecinde node’un bağlantı kurmak için öteki node’ları seçme süreci, son güncellemenin bir sonucu olarak otomatikleştirildi. Hizmet reddi akınları ya da DoS akınları çok yaygın. Fakat Dynamic P2P, ağı hizmet reddi (DoS) ataklarına karşı daha dirençli hale getirerek ağ güvenliğini artırmaya çalışıyor.

Altcoin projesi DeFi alanında da kelam sahibi oluyor

Ağ ayrıyeten, Ocak ayında Cardano, Djed stablecoin’in piyasaya sürülmesinin akabinde diğer bir merkezi olmayan finans (DeFi) yapbozunun eklendiğini kaydetti. Lansmandan yalnızca 24 saat sonra MinSwap, MuesliSwap ve Wingriders üzere borsalarda 27 milyon ADA dayanağı kullanıma girdi.

Djed, tüm Cardano ağı için daha fazla DeFi fırsatının kapılarını açacak. Altı ADA token’ı her bir Djed token’ını desteklediğinden, coin’in fiyatının istikrarını korumak için. Djed ayrıyeten ödemelerin gerçekleştirilmesi ve ağ fiyatlarının karşılanması için de kullanılacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap