Bu Altcoin Hakkında Bir Soruşturma Daha! Başı Belada mı?

Bu Altcoin Hakkında Bir Soruşturma Daha! Başı Belada mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hakkında Bir Soruşturma Daha! Başı Belada mı?

Piyasanın yeni gözdesi olan Worldcoin, artık dünya çapında incelemeyle karşı karşıya. Bir Alman data gözlemcisi olan Bavyera Eyaleti Bilgi Muhafaza Denetleme Ofisi, altcoin projesine karşı bir soruşturma başlattı. Bu gelişmenin art planında hassas biyometrik bilgilerin büyük bir ölçekte toplanmasıyla ilgili kaygılar yatıyor.

Trend olan altcoin projesi artık soruşturma altında!

Düzenleyici kurumun lideri Michael Will, bahse ait bir açıklama yaptı. Bu bağlamda, bir Alman bilgi gözlemcisinin OpenAI CEO’su Sam Altman’ın Worldcoin projesini, hassas biyometrik dataların büyük ölçekte işlenmesiyle ilgili tasalar nedeniyle geçen yılın sonlarından beri araştırdığını söyledi.

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Worldcoin, geçen hafta piyasaya bir rüzgar üzere girdi. Bununla birlikte, kısa müddet sonra çeşitli telaşlara yol açtı. Zira Worldcoin, kullanıcıların dijital bir kimlik ve kimi ülkelerde fiyatsız kripto para karşılığında iris taramalarını vermelerini gerektiriyor. Proje, bunu yeni bir “kimlik ve finans ağı” oluşturma planlarının bir kesimi olarak yaptığını söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hakkında Bir Soruşturma Daha! Başı Belada mı? 1

İddia: Worldcoin, kıymetli bir dizi riske yol açıyor!

Michael Will, Worldcoin’in ardındaki şirket olan Tools For Humanity’nin Almanya’da bir yan kuruluşu olduğu için Bavyera eyalet düzenleyicisinin Avrupa Birliği’nin data muhafaza kuralları kapsamında Worldcoin’i soruşturan baş yetkili olduğunu söyledi. Will, “Bu teknolojiler birinci bakışta, finansal bilgilerin aktarılması alanındaki süreçlerin belli temel maksadı için ne kurulmuş ne de uygun tahlil edilmiş” dedi. Will ayrıyeten, bunun, kullanıcıların son derece hassas biyometrik bilgilerinin “yeterli ve açık” bilgiler temelinde işlenmesine açık istek gösterip göstermedikleri de dahil olmak üzere bir dizi riske yol açtığını kaydetti.

Bu ortada Worldcoin, hususa ait olarak şimdi bir açıklama yapmadı. Web sitesi, ağını “gizliliği koruyan” olarak tanımlıyor. Ayrıyeten altcoin projesi, şahsî dataların şifrelenmiş biçimde saklandığını söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hakkında Bir Soruşturma Daha! Başı Belada mı? 2

Worldcoin’e 2,1 milyon kişinin kaydoldu

Cayman Adaları merkezli bir kuruluş olan Worldcoin Vakfı, geçen hafta Reuters’e bir açıklama yaptı. Bu açıklamasında, Avrupa Birliği’nin kurallarına uyduğunu söyledi. Ayrıyeten, idare organlarının kapalılık ve bilgi muhafaza uygulamaları hakkında kurumlarla işbirliği yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Projenin lansmanından bu yana, beşerler yüzlerini parlak global bir “küre” ile taratıyorlar. Kullanıcı adayları Fransa, Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kayıt siteleri üzerinden bunu gerçekleştiriyorlar. Worldcoin, çoğunlukla son iki yıldaki deneme mühleti boyunca 2,1 milyon kişinin kaydolduğunu söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Hakkında Bir Soruşturma Daha! Başı Belada mı? 3

Altcoin’e yönelik tasalar, soruşturmalara neden oluyor

Mahremiyet savunucuları uzun vakittir biyometrik dataların geniş ölçekte toplanması ve saklanmasıyla ilgili tasalarını lisana getiriyorlardı. Bunun da nezareti artırması ya da muhakkak demografik kümeleri maksat alması mümkün. Michael Will, birtakım Avrupa kontrol makamlarının Worldcoin’i bir ilgi konusu olarak gördüğünü söylüyor. Bu yüzden, bilgi talep ettiğini de kelamlarına ekliyor.

Fransa’nın saklılık gözlemcisi Cuma günü Reuters’e yaptığı açıklamada Worldcoin’in data toplamasının yasallığının “şüpheli göründüğünü” söyledi. İngiltere’nin bilgi düzenleyicisi de altcoin projesiyle ilgili soruşturma yapacağını söz etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap