Bu Altcoin Borsalardan Süratle Çekiliyor! Sebebi Nedir?

Bu Altcoin Borsalardan Süratle Çekiliyor! Sebebi Nedir?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Borsalardan Süratle Çekiliyor! Sebebi Nedir?

Merkezi kripto borsalarında saklanan altcoin Ethereum ölçüsü yarım yılın en düşük düzeyine geriledi. Pekala, ETH fonları neden özel adreslere gidiyor? İşte on-chain veriler…

Lider altcoin, borsalardan ayrılıyor

8 Mayıs’ta on-chain tahlil sağlayıcısı Nansen, borsalar tarafından tutulan Ethereum’un 6 ayın en düşük düzeyine ulaştığını bildirdi. Yani kabaca 49 milyar dolar kıymetindeki yalnızca 26,5 milyon ETH merkezi borsalarda bulunmakta. Yılın başından bu yana borsalardaki ETH ölçüsü yaklaşık yüzde 10 oranında azaldı. Ayrıyeten, 2022’nin sonlarında FTX’in çöküşünün akabinde borsalardan büyük bir Ethereum göçü yaşandı. Nansen ayrıyeten Coinbase’in yüzde 31 yahut 7,91 milyon ETH ile Ethereum açısından en büyük hisseye sahip olduğunu bildirmekte. Binance ise yüzde 19 yahut 4,78 milyon ETH ile ikinci sırada. Son olarak Bitfinex, borsalardaki ETH bakiyesinin yüzde 8,3’ü ile üçüncü sırada yer alıyor. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Borsalardan Süratle Çekiliyor! Sebebi Nedir? 1

Peki, ETH’ler neden borsalardan çekiliyor? Uzmanlara nazaran Ethereum ekosisteminde bu kadar çok getiri fırsatı varken, coini bir borsada bırakmak pek mantıklı değil. Dahası, borsalardan çıkan ETH’ler çoğunlukla self-custody, yani yatırımcıların kendi kendine coini saklaması gayesiyle şahsî adreslere gidiyor. Borsalardan çıkan ETH’lerin bir öbür çoğunluğu ise staking’e aktarılmakta.

Ethereum’da staking ne durumda?

8 Mayıs’ta tahlil sağlayıcısı Glassnode, Beacon Chain’den çekilen 1,55 milyon ETH’nin nereye gittiğini bildirdi. Şangay yükseltmesinden sonra borsa giriş hacminde kayda paha bir artış olmadığını bildirdi. Bu nedenle, varsayım edildiği üzere, para çekme süreçlerinin etkinleştirilmesinin akabinde satış baskısında bir artış olmadı.   Para çekme taleplerindeki birinci dalgalanmanın akabinde, stake çıkışlarının artık azaldığını ve günde 300 ila 700 ortasında dengelendiğini kaydetti. Kraken, yaklaşık yüzde 32 ile ETH para çekme süreçlerinin en büyük kısmını temsil etti. Bunun nedeni, Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Kraken staking hizmetlerinin kapatılmasıyla sonuçlanan SEC yaptırım aksiyonuydu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Borsalardan Süratle Çekiliyor! Sebebi Nedir? 2

Glassnode, şimdi para çekme süreçlerini etkinleştirmemiş olan Lido’nun Shapella yükseltmesinden yararlanan en büyük platform olduğunu belirtti. Lido şu anda yüzde 33,5’lik bir pazar hissesine sahipken, onu yüzde 11,5’lik bir stake sağlayıcı hissesine sahip olan Coinbase takip ediyor. Platform sonuç olarak aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

Genel olarak, tahlil sonuçları, hem gelen hem de çıkan doğrulayıcılar için Proof-of-Stake mekaniğinin amaçlandığı üzere hareket ettiğini ve Ethereum’un konsensüs sisteminin süreç boyunca sabit kaldığını göstermekte.

ETH fiyat görünümü: Sırada neler var?

Shapella’nın akabinde gelen düşük satış baskısına karşın, ETH fiyatları ağabeylerinin gölgesinde geriledi. ETH fiyatları gün içinde yüzde 1,2 oranında gerileyerek yazının yazıldığı sırada 1.842 dolara düştü. Varlık hafta sonu kısa bir mühlet için 2.000 dolara ulaştı lakin direnç çok güçlü olduğunu kanıtladı. ETH, 2023’teki en yüksek düzeyinden bu yana yüzde 13,4 geriledi ve tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden yüzde 62,2 düştü. Dayanak şu anda kısa vadeli vakit diliminde 1.800 doların çabucak üzerinde yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin Borsalardan Süratle Çekiliyor! Sebebi Nedir? 3

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap