Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var!

Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var!

Yakın vakitte, bilhassa beş altcoin için çeşitli ihtarlar dikkat çekti. Bu altcoinlerde düşüş ve açığa satış beklentisi vardı. İşte analistlerin aşağı istikametli hareket beklediği coinler ve analizleri…

Lider altcoin ETH için aşağı istikametli harekete hazır olmalı

Yatırımcıların dikkati son vakitlerde Ethereum (ETH) ve Bitcoin’den (BTC) öteki tarafa kaymış halde. Fakat ETH, yükseliş formasyonuna dair rastgele bir işareti nihayet kaybetmenin eşiğinde. Son vakitlerde altcoin, yedi gün evvel olduğu üzere misal bir aralık olan 1.860 dolar düzeyinde seyrediyor. ETH’nin en büyük tasası 2.000 dolar bölgesinin üzerine çıkmak değil. Tersine, 1.800 dolarda tutunmayı kaybetme potansiyeli. Bununla birlikte, kripto piyasa kıymeti düşüşünden kurtulursa, ETH 2.000 dolara yaklaşabilir ve muhtemelen bunun üzerine çıkar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 1

4 saatlik grafikte, ETH’nin 1.900 doları geçme teşebbüsü 1.899 dolarda ezici bir ret ile karşı karşıya kaldı. Yükseliş trendindeki duraklama, traderların 22 ve 24 Temmuz’da varlığı satma eğilimiyle ilişkili. 1.800 dolar yakından izlenirken, ETH 1.890 dolar civarında değerli bir dirençle karşı karşıya. Son piyasa hareketleri, direncin ivme kaybetmediğini ve ETH’yi 1.870 doların altına ittiğini gösteriyor. Daha evvel, alıcılar fiyatı 1.846 dolara yükseltmeye çalışmıştı. Lakin bu deneme daima bir yükseliş sağlamadı. Ayrıyeten, Para Akışı Endeksi (MFI) keskin bir düşüşle 31,58’e geriledi. Piyasa hassaslığının bir ölçüsü olarak MFI, belli bir periyot içinde bir varlığa olan likidite akışını ölçer. MFI pahasının 80’in üzerinde olması çok alım şartlarına işaret eder.

Açık konum düşüşte: Panik satışı mı geliyor?

Tersine, MFI 20 yahut altında olduğunda, çok satım durumunu gösterir. Hasebiyle, mevcut durum piyasanın çok sayıda satıcıya mesken sahipliği yaptığı manasına geliyor. Ayrıyeten, MFI evvelki düşük düzeyin altına düşerken ETH daha yüksek bir düzeye ulaşmadı. Trend devam ederse, bir satış sinyalini tetikler. Lakin düşüş formasyonunu teyit etmeden evvel, öbür göstergelere de başvurulması gerekiyor. Coinglass’ın bilgilerine nazaran, ETH’nin açık durumu 205,25 milyona düşmüştür.  Açık durum düştüğünde, bu durum piyasanın likide döndüğünün ve traderların yakında panik satış moduna geçebileceğinin bir işaretidir. Lakin, fonlama oranı negatif bölgeye düşmekten kaçtı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 2

MASK fiyatı yakın vadede sert düştü: Altcoin için sırada neler var?

Mask Network (MASK) fiyatı uzun vadeli bir formasyonun ve değerli bir hareketli ortalama (MA) çizgisinin altına düştü. Analistlere nazaran yakın gelecekte düşmeye devam etmesi mümkündür. Mask Network (MASK) fiyatı, Ekim 2022 sonunda yüzde 450’den fazla güçlü bir rallinin akabinde yükselen bir paralel kanal içinde süreç görüyor. Bu, birden fazla durumda çöküşlere yol açan bir düşüş formasyonu. Gerçekten MASK’ın fiyatı formasyonun altına inmiş ve 21 Haziran’da direnç olarak teyit etmişti. Buna ek olarak analistler, 21 Haziran’da oluşan en yüksek düzey ile 22 Haziran’da 4 dolardan oluşan en yüksek seviyeyi birleştirdiklerinde, bir çift zirve formasyonunun varlığını gözlemliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 3

Bu birebir vakitte bir düşüş formasyonudur ve daha fazla düşüş mümkünlüğünü desteklemektedir. Günlük RSI göstergesi düşüş eğilimi göstermekte, düşüş sapması oluşturmakta ve 50 düzeyinin altına düşmektedir. Bu nedenle, MASK fiyatının yakın gelecekte 2,7 dolar civarındaki takviye alanına düşmesi olasıdır. MASK’ın fiyatı, daha evvel iki sefer takviye sağlamış olan 20 haftalık MA’nın altına düştüğü için haftalık grafik de misal bir düşüş görünümü sergiliyor.  20 haftalık MA çoklukla analistler tarafından uzun vadeli trendleri belirlemek için kullanılmakta. Bu nedenle bu pahanın altına inilmesi düşüş trendine dönüşe ya da derin bir düzeltmeye işaret eder.

Halving öncesinde Litecoin’in durumu nasıl gözüküyor?

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Litecoin’in (LTC) halving’ine yalnızca dört gün kaldı, bu da blok mükafatlarını 12,5 LTC’den 6,25 LTC’ye düşürecek. Kripto alanındaki birtakım bireyler, halving öncesinde Blockchain’den büyük umutlar beslerken, daha geniş kripto piyasasının farklı bir görüşü var üzere duruyor.    Litecoin’in fiyat hareketi de ayıların tesiri altında kaldı ve büyük olay öncesinde daha fazla kaygı yarattı. Litecoin’in yaklaşan halving’ine yalnızca 3000 blok kaldı. Nicehash’a nazaran, aktifliğin 3 Ağustos’ta gerçekleşmesi beklenmekte. Bu büyük bir olay olmasına ve birçok kişi Litecoin konusunda savlı olmasına karşın, madencilik sanayisi bir düşüşe şahit oluyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 4

Örneğin Coinwarz’ın grafiği, Blockchain’in hashrate’inin son birkaç hafta içinde düştüğüne işaret etti. Yalnızca bu da değil, Litecoin’in madencilerinin fiyatları de düştü ve bu da yüzme bölümü için olumsuz bir sinyal oldu. Madenci sayısının yanı sıra, Blockchain’in popülaritesi de azaldı. Bu durum, geçen ay toplumsal hacmindeki düşüşten anlaşılmaktaydı. LTC etrafındaki balina aktivitesi ve süreç hacmi de düştü, bu da yatırımcıların basın vaktinde token ticareti yapmakla ilgilenmediğini gösteriyor. Bununla birlikte, LTC’nin günlük etkin adresleri üst tarafta kalmaya devam etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 5

Blockchain’in madencilik bölümü üzere, fiyat hareketi de geçen hafta bir darbe aldı. CoinMarketCap’e nazaran, LTC son yedi günde yaklaşık yüzde 3 düşüş yaşadı. Yazım sırasında, 6,6 milyar doların üzerinde bir piyasa kıymeti ile 91,03 dolardan süreç görüyordu. Bununla birlikte, tanınan bir kripto influencer’ı olan Shan Belew, yakın tarihli bir tweet’te LTC’nin fiyat tablosunda yükselen bir düşen kama oluştuğunu vurguladı. Bu, coinin yakında bir boğa rallisine şahit olabileceğini öne sürdü.

Chainlink için sırada neler var?

Chainlink (LINK) 2. çeyrekte yaşadığı kayıpların neredeyse tamamını telafi etti. Altcoin yüzde 50’nin üzerinde artış göstererek Haziran ortasındaki düşük 5 dolar düzeyinden bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 7,7 dolara yükseldi. Lakin fiyat hareketi tanıdık bir 2023 fiyat tavanına ve arz bölgesine çarptı.  Bu ortada, Bitcoin aralık oluşumunu ihlal etti ve coinin yapısını zayıflatarak 29.5 bin dolarlık kilit aralığın altına düştü. Zayıf BTC, LINK boğalarının bu 2023’ün tedarik bölgesini atlamasını daha da engelleyebilir.  8,1 – 8,8 dolarlık arz bölgesi 2023’te çok değerli bir fiyat tavanı olmuştur. LINK, Şubat ortasında ve Nisan ortasında arz bölgesinin evvelki tekrar testleri sırasında ağır satış baskısıyla karşılaştı. Nisan ortasındaki tekrar testte LINK %40’ın üzerinde kıymet kaybederek 5 dolarda sabit hale geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 6

Ancak LINK’in toparlanması, arz bölgesine tekrar ulaştıktan sonra tüm Q2 kayıplarını bilakis çevirdi. Yakın vakitteki fiyat reddinin akabinde, geri çekilmenin birinci ayağında LINK 7,3 dolara kadar geriledi. Lakin altcoin’in toparlanması, 8 dolara yakın tedarik bölgesinde öteki bir retle karşılaştı.  BTC 29,0 bin doların altına düşmezse, 7,3 dolarlık acil takviye sadece ikinci geri çekilmeyi meblağ. Bu türlü bir durumda, LINK boğaları fiyat tavanını geçersiz kılmaya çalışır. Bir sonraki direnci 9,5 dolar olarak amaçlar. Bilhassa, 9,5 dolar, 2022’nin ikinci yarısı için diğer bir fiyat tavanıdır.  BTC 29 bin doların altına düşerse ve 7,3 dolarlık dayanak kırılırsa, bir sonraki takviye düzeyleri 6,8 ve 6,5 dolar olacak.   Buna ek, açık konum (OI) oranları 20 Temmuz’da 280 milyon doların üzerine çıktıktan sonra geriledi. Bu yazının yazıldığı sırada, OI 200 milyon doların altındaydı. Vadeli süreçler piyasasındaki düşüş eğilimini vurguluyordu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 7

Popüler altcoin Lido güç kaybetmeye devam ediyor

Lido’nun (LDO) Temmuz ortasındaki uzun müddetli düşüşü satıcılara avantaj sağladı. LDO 2,5 dolardan 1,9 dolar düşerken açığa satanlar %20’nin üzerinde yarar elde etti. Birebir periyotta Bitcoin 30 bin dolar düzeyini kaybetti ve 29,5 bin dolar düzeyinin altına düştü. Zayıflayan BTC, açığa satış yapanları daha fazla yer aramak için cesaretlendirdi.  Lido ise Temmuz ortasından bu yana düşüş eğilimindeydi. Analistlere nazaran zayıf BTC ile LDO’nun fiyat hareketi 1,974 dolar direnç düzeyinde durabilir. Bu türlü bir durumda, geç satıcılar 1,97 dolar direnç düzeyinden tekrar giriş arayışına girebilir. Muhafazakâr satıcılar Temmuz ortasındaki 1,87 dolar düzeyini hedefleyebiliyor. Lakin, agresif satıcılar bir evvelki Haziran aralığının en düşük düzeyi olan 1,82 doları hedefleyebilir. Her iki senaryo da mütevazı bir RR (Risk Ödül oranı) sunabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 8

Geçtiğimiz birkaç gün içinde RSI (Göreceli Güç Endeksi) ve CMF (Chaikin Para Akışı) sırasıyla 50 ve sıfır işaretlerinin kritik eşiğinin altında kaldı. Bu durum alım baskısını ve sermaye girişlerinin zayıfladığını göstererek satıcıların elini güçlendirdi. Satıcıların üstte gösterilen inancı Coinalyze’in 1 saatlik grafiğiyle de teyit edildi. Bilhassa, CVD (Kümülatif Hacim Deltası) 26 Temmuz’dan itibaren dengeli bir düşüş kaydetti. Bu da, satıcıların piyasayı denetim ettiğini gösterdi. OI oranı da tıpkı devirde gerilemesine karşın 28 Temmuz’dan itibaren U dönüşü yaptı. Bununla birlikte, BTC’nin 29,5 bin dolar aralığının en düşük düzeyini güçlü bir formda geri kazanması durumunda, boğalar uygunlaşan OI ile umutlu olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 5 Altcoin İçin Düşüş Uyarısı: Açığa Satış Var! 9

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap