Bu 3 Altcoin’den Müjde: Kripto ETP’leri Başlatıldı!

Bu 3 Altcoin’den Müjde: Kripto ETP’leri Başlatıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 3 Altcoin’den Müjde: Kripto ETP’leri Başlatıldı!

ETF’ler ile beraber, ETP’ler de, kurumsal yatırımcıların Bitcoin ve altcoin alanına rahat bir şekilde girmesi konusunda büyük rol oynamaya başladı. ETP olarak ortaya çıkan yatırım ürünlerinin sayısı da bir hayli arttı. Bugün, WisdomTree, üç altcoin’e odaklı ETP’yi piyasaya sürdüğünü duyurdu. İşte detaylar…

WisdomTree, bu 3 altcoin için ETP sunuyor

Yatırım firması WisdomTree, Avrupa pazarında kripto borsasında işlem gören ürünlerin (ETP’ler) başka bir  kısmını daha piyasaya sürdü. Bir basın açıklamasına göre, Salı günü İsviçre borsası SIX ve Börse Xetra’da Solana (SOL), Cardano (ADA) ve Polkadot’u (DOT) kapsayan yeni ETP’ler listelendi. Paris ve Amsterdam’daki Euronext borsaları, ETP’leri ay sonunda ekleyecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 3 Altcoin’den Müjde: Kripto ETP’leri Başlatıldı! 1

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto para birimi ETP’leri, kriptolara kolayca maruz kalma imkanı sunan ana akım yatırım araçlarıdır. Düzenleyicilerin kripto para ürünlerine yönelik daha hızlı hareket ettiği Avrupa bölgesinde oldukça yaygınlar. WisdomTree ve VanEck ve 21Shares gibi diğer şirketlerin tümü, Avrupa’da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi sade “vanilya” opsiyonlarının çok ötesinde kripto ETP’leri piyasaya sürdü.

ABD’de Bitcoin ETF’ine hala onay bekleniyor

Bu arada ABD’de, kripto varlık yöneticileri hala ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk Bitcoin spot aracı, ilk Bitcoin ETF’ine onay vermesi için savaşıyor. SEC, geçen Ekim ayında iki nakit ödemeli Bitcoin vadeli ETF’ine izin verdi. WisdomTree Avrupa Dijital Varlıklar Başkanı Jason Guthrie yaptığı açıklamada, “Yaklaşımımızın önemli bir bileşeni, kurumsal yatırımcılarda yankı uyandıracak stratejiler başlatmak” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 3 Altcoin’den Müjde: Kripto ETP’leri Başlatıldı! 2

Rekabet, kripto ETP harcamalarını aşağı çekti (WisdomTree yüzde 0,95’lik oranı ile en düşükler arasında) ama aynı zamanda ETF çıkaran şirketleri yenilik yapmaya zorladı. FTX ve CoinShares geçen hafta, yatırımcılara stake ödüllerinin bir kısmını geri veren “ilk” Solana ETP’sini başlatmak için çalıştıklarını söyledi. ETP’si piyasaya çıkan kripto paralardan Cardano yazım sırasında yüzde 3.2’lik bir yükseliş ile 1.22 dolardan, Polkadot yüzde 1.6’lık bir düşüş ile 22.7 dolardan, Solana ise yüzde 1.8’lik artış ile 111.51 dolardan el değiştiriyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap