Black Swan Aktifliği Riski DeFi’yi Bitirebilir mi? CRV Krizi İncelemesi!

Black Swan Aktifliği Riski DeFi’yi Bitirebilir mi? CRV Krizi İncelemesi!

Paylaş
BTC Piyasası: Black Swan Aktifliği Riski DeFi’yi Bitirebilir mi? CRV Krizi İncelemesi!

Curve DAO Token (CRV) krizi derinleşecek mi? Artık akıllarda artık bu soru var. Çünkü ortalıkta bir black swan aktifliği söylentisi kelam konusu. Black swan siyah kuğu manasına geliyor. Günümüzde finansal piyasalarda kestirim etmesi pek de mümkün olmayan, rasyonel tahlille açıklanamayan ve değerli tesir yaratan sürpriz olayları tanımlamak için kullanılıyor.

Black swan aktifliği riski ve CRV krizi

CRV fiyatı Aave ve öteki DeFi protokollerinde likidasyon düzeylerine yaklaşıyor. Bununla birlikte, potansiyel bir siyah kuğu olayına ait kaygılar artıyor. Kıymetli ölçüde Curve DAO Token (CRV) satmak için likidite eksikliği nedeniyle telaşlar artıyor. Bu da birtakım uzmanların Twitter’da OlimpioCrypto tarafından yazılan bir başlıkta özetlenen potansiyel bir siyah kuğu olayı olarak isimlendirdikleri riski yaratıyor.

Defillama’ya nazaran sorun, CRV’nin 0,37 doların altına düşme olasılığından kaynaklanıyor. Ayrıyeten bu durum Aave’de 300 milyon CRV’nin tasfiyesine yol açıyor. Ayrıyeten bu tasfiyenin birçok da Curve’ün kurucusundan geliyor. Curve’ün kurucusu Aave üzere başka borç verme protokollerinde teminat olarak 300 milyon CRV yatırdı. Ayrıyeten 60 milyon USDT borç aldı. Açık piyasada 60 milyon pahasında CRV satmak fiyatın düşmesine neden olacağından, bu yaklaşım seçildi.

Curve’ün durumu

Curve’ün durumu, bilgisayar korsanlarının birtakım Curve havuzlarını hacklemesine müsaade veren Vyper’daki son bir güvenlik açığı nedeniyle daha da berbatlaştı. Bu olay CRV’nin fiyatının düşmesine neden oldu. Ayrıyeten sağlıklı olduğu düşünülen kredileri tasfiye fiyatına daha da yaklaştırdı. Avustralya’nın en büyük on-shore blockchain ve Web3 stüdyosu Labrys’in kurucusu ve CEO’su Lachlan Feeney mevzuyla ilgili olarak şunları söylüyor: Feeney “CRV tokeninin fiyatı süratle düştü. Ayrıyeten riski azaltmaya çalışırken ekosistemden kaçan borç verenler nedeniyle faiz oranları yükseliyor. Tüm bunlar Egorov’un teminatının bedelini düşürüyor. Ayrıyeten onu tasfiyeye yanlışsız daha da yaklaştırıyor.” vurgusu yapıyor.

BTC Piyasası: Black Swan Aktifliği Riski DeFi’yi Bitirebilir mi? CRV Krizi İncelemesi! 1

Binance ve OKX üzere merkezi borsalarda CRV likiditesinin sonlu olması sorunu daha da derinleştiriyor. Bu durum, fiyatın kritik eşiğin altına düşmesi halinde ne olacağına ışık tutuyor. Buna nazaran 300 milyon CRV’nin Aave’de nasıl likide edileceğine ait soruları gündeme getiriyor. Fakat, bu kadar büyük ölçüde CRV’nin satılabileceği tek bir borsa ya da DeFi protokolü bulunmuyor.

DeFi topluluğu faal olarak çalışıyor

DeFi topluluğu CRV meselesini ele almak için etkin olarak çalışıyor. Ayrıyeten hem Curve hem de Aave tahlil bulmak için işbirliği yapıyor. Öteki taraftan Feeney şu açıklamayı yapıyor:

“Borcun sahiden tasfiye edilmesi gerekirse, sistemde 110 milyon dolarlık CRV tokenlerinin zarurî satışını kolaylaştırmak için kâfi likidite yok. Bu da makûs borçları kredi platformlarına yüklüyor.”

BTC Piyasası: Black Swan Aktifliği Riski DeFi’yi Bitirebilir mi? CRV Krizi İncelemesi! 2

Bir siyah kuğu olayı en muhtemel sonuç olarak görülmese de, sıfır olmayan risk acil aksiyonu tetikledi. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bir protokol varlıkları tasfiye etmeye başlarsa, DeFi alanı genelinde basamaklı tasfiye riski değerli ölçüde artar. Bu kademede topluluk rastgele bir tasfiyenin başlamasını önlemeyi umuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap