Bitcoin’in Kalbinin Attığı Platformdan “Fake İşlem Avcısı” Metrik

Bitcoin’in Kalbinin Attığı Platformdan “Fake İşlem Avcısı” Metrik

Paylaş
Bitcoin’in Kalbinin Attığı Platformdan “Fake İşlem Avcısı” Metrik

Kriptokoin.com – Bitcoin’in kalbinin attığı platform olan CoinMarketCap, sahte işlem hacimlerini ortaya koyan yeni bir araç başlattı.

Bitcoin’in kalbinin attığı platform sahte hacimle mücadele ediyor

CoinMarketCap kripto para endüstrisindeki ana kripto para veri izleme hizmetleri platformlarından biri. Popülerliği nedeniyle firma, piyasadaki tüm kripto paralar ve borsalar hakkında doğru veriler sağlamak için büyük adımlar atıyor. Şimdi, kripto veri izleme platformu, “gerçek ticari işlem” ile kripto para birimlerini ve borsalarını doğru şekilde sıralamak için Likidite adı verilen yeni bir metrik duyurdu.

Likidite Göstergesi, kullanıcıların CoinMarketCap’ta kayıtlı 4.000’den fazla dijital varlık için en likit piyasaları ayırt etmesine yardımcı olacak. Yeni metrik, emir defteri derinlik değişikliklerine, ortalama fiyatla olan uzaklığa ve diğer faktörlere dayanıyor. Bunların hepsi, firmanın strateji sorumlusu Carylyne Chan’a göre “kripto pazarlarına kamu yararı sağlamayı” hedefliyor:

İnsanlar hacimlerini şişirirken, temel olarak sipariş defterine emir veriyorlar, bu yüzden kendileri alıp satıyorlar. Likidite ölçümümüzle, hacimli enflasyon yerine likidite sağlanmasını teşvik ederek kripto piyasalarına kamu yararı sağlamayı umuyoruz.

Likidite Göstergesi, piyasadaki fake işlemleri avlayacak

Likidite değerini perspektife koymak için, son 24 saatte ayarlanmış işlem hacmiyle CoinMarketCap’ın en iyi borsalar sıralamasına bakılabilir. Burada Singapur merkezli kripto borsası CoinBene, işlem hacmi 1,19 milyar dolar ile ilk sırada yer alıyor. Ancak, Likidite metriği dikkate alındığında CoinBene aslında 3 milyon dolarlık likidite ile 22 numarada yer alıyor. Sıralamada bir numarada Binance, 60 milyon dolarlık likidite ile oturuyor. Chan’a göre, günlük hacim kripto para birimi sektöründe bir ölçü olarak değerini kaybetti.

Likidite ile en iyi kripto borsaları – Kaynak: CoinMarketCap

Ancak, yeni metodoloji “yatırımcılar ve trader’lar için en önemli olanı, yani likid olanı” vurguluyor. CoinMarketCap’taki sıralama kriterlerini değiştirme hamlesi, platformdaki öne çıkan rakamların göz ardı edilmesinden sonra geldi. Örneğin, Bitwise Asset Management, CoinMarketCap tarafından rapor edilen işlem hacminin yüzde 95’inin sahte olduğunu iddia etti. Bu arada FXT, çoğu kişinin CoinMarketCap’ın rapor ettiği sayılara bile inanmadığını belirtti. CoinMarketCap’ın kullanıcılara sunduğu daha önceki özellikler için “Bitcoin Dünyasının Kalbi CoinMarketCap’tan Dikkat Çekici Yenilik” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap