Bitcoin Gold Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Bitcoin Gold Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Paylaş
Bitcoin Gold Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

Bitcoin Gold Nedir ?

Çeşitli türlerde kripto coin çatalları ortaya çıkmaya devam ediyor. Bitcoin de bu şekilde birkaç farklı iterasyon ve dallar yaşadı. En büyük ve en çok tartışılan bitcoin çatallarından biri 2017’nin sonlarında ortaya çıktı.

Bitcoin Gold, 24 Ekim 2017’de gerçekleşen orijinal açık kaynak şifrelemenin sert bir çatalıydı. Sert çatallar, kripto-para birimi müşteri tabanı büyüdükçe ölçekleme veya geliştirici çakışması nedeniyle bir çok nedenden dolayı gerçekleşirken, Bitcoin Gold’un belirtilen amacı Bitcoin’in tekrar merkezi olmayan bir yapıya dönüştürülmesiydi.

İlk bakışta “bitcoin tekrar merkezileştirilmemesi” fikri mantıklı görünmeyebilir. Çünkü Bitcoin, diğer tüm kripto para birimleri gibi, zaten merkezden dağıtılmak üzere tasarlanmıştır, herhangi bir merkez bankası, özellikle ülke veya hükümet organı ile bağlantılı değildir.

Bitcoin Gold’un gelişmesine yol açan Bitcoin ile ilgili en önemli konulardan biri, merkezi ihraç durumu değildi. Daha ziyade, madencilik süreci ile ilgiliydi. Bitcoin Gold geliştiricileri, madencilik süreci için yeni bir algoritma benimseyerek, piyasadaki en popüler kripto para biriminin yeni şubesi, büyük madencilik operasyonlarını orantısız bir şekilde desteklemeyecekti.

Madencilik Sürecini Demokratikleştirmek

Bitcoin madenciliği kazançlı ancak kaynak yoğun bir süreçtir. En karlı madencilik girişimleri, her biri pahalı ve özel ekipman gerektiren çok sayıda madencilik kulesini bir araya getiren işletmelerdir. Bitcoin için kendi başlarına coin biriktirmeye çalışan bireyler ya kendi kulelerini yaratmaya büyük miktarda para ve zaman harcamalı ya da bilgisayarları profesyonel teçhizat sistemleri ile rekabet edemedikleri için bu süreçte erken pes etmek durumunda kalırlar.

Bitcoin Gold’un ana hedeflerinden biri, kripto madenin kendisinin çıkarıldığı algoritmayı değiştirmek. Yani, kripto para madenciliği işleminin standart bilgisayar sistemlerine göre özel ekipmanlarda daha hızlı çalıştırılamayacağı anlamına geliyor.

Bitcoin Gold, bitcoin’in ilk büyük sert çatalı değildi. Bitcoin Gold, 2017 yılının ağustos ayında birincil kripto para biriminden ayrıldı.

2018 yılı için, Bitcoin’de birkaç ek sert çatal daha öngörülüyor. Bu durum, yatırımcı ilgisi açısından azalan getiriler olabileceğini tahmin edenleri daha fazla Bitcoin piyasasına ulaştırmak için teşvik ediyor. 

Dağıtım, Koruma, Şeffaflık

Bitcoin Gold geliştiricileri “yeniden merkezi olmayan” Bitcoin hedefinin yanı sıra, dağıtım, koruma ve şeffaflık ile ilgili konular üzerinde de durdu. Bitcoin Gold’un resmi websitesinde “Sert çatal Bitcoin blok zinciri, kripto paralara ilgi duyan tüm dünyaya yeni bir dijital varlığı hemen ve verimli bir şekilde dağıtır.” Şeklinde bir açıklama bulunuyor.

Sanal para birimleri dünyasında, bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli kuruluşların tehditleri sürekli bir endişe kaynağı. Bu nedenle, Bitcoin Gold, müşterilerinin hesaplarını ve madeni paralarını korumaya yardımcı olmak amacıyla, lansmanından itibaren ek güvenlik ve koruyucu önlemler aldı. Bunlar tekrar koruma ve birbirine benzemeyen cüzdan adresleri şeklinde yapıldı.

Bitcoin Gold’un “gönüllü geliştiriciler tarafından oluşturulan ve dünyanın her tarafına yayılan hızla büyüyen Bitcoim tutkunları topluluğu tarafından desteklenen, ücretsiz bir açık kaynak yazılım projesi” olması da potansiyel müşteriler için bir çekim.

Borsalarda Bitcoin Gold

Tüm kripto para birimleri için, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli başarıyı belirlemeye yardımcı olan başlıca faktörlerden biri, kripto para birimi borsalarındaki kullanılabilirliğidir. Kullanıcılar işlem yapmak için borsalardaki kripto para birimine erişebilmelidir.

Bitcoin Gold web sitesine göre, Mart 2018 itibariyle, Bithumb, Bitfinex, Binance, Bittrex, HitBTC, Uphold, YoBit, Gate.io, Changelly, Shapeshift, BitBay, Abucoins, Change Now, Evercoin, Tdax, Bitsane, Bitstarex, QuadrigaCX, Cex.io, Okex, Anybits, BestRate, Bitmarket, Indacoin, CoinSwitch ve Unocoin gibi borsalarda işlem görüyor.

Yakın gelecekte de Bitcoin Gold’un işlem göreceği ek borsalar olacak gibi. Kripto para birimleri, Trezor Wallet, Ledger Wallet, Exodus, Coinomi, Bitpie, Guarda, Freewallet, BTGWallet ve Kasse gibi bir dizi cüzdan hizmetiyle de edinilebilir. 

Lansman ve Tartışma

Bitcoin Gold geliştiricileri, lansmandan sonra “post-mine” denen şeyi kullandılar. Bu çatal zaten gerçekleştikten sonra 100.000 adet Bitcoin Gold madencilik yoluyla elde edildi. Bunun gerçekleştiği yol, yaklaşık 8,000 blokluk hızlı bir madencilikten geçiyordu. Bunun sonuçları, daha geniş Bitcoin Gold ağını büyütmek ve korumak için kullanılmak üzere, bir çeşit “bağış” olarak ayrıldı.

Bu 100.000 jetonun yaklaşık% 5’i, altı birincil takım üyesinin her biri için bir bonus olarak ayrıldı. Lansman sırasında, tüm Bitcoin sahipleri bir Bitcoin coini başına bir Bitcoin Gold jetonu oranında Bitcoin Gold aldı.

Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Coinbase, piyasaya çıktığı dönemde Bitcoin Gold’dan şüpheleniyordu. Coinbase temsilcileri, “geliştiricilerin kodu gözden geçirilmek üzere herkese açık hale getirmediği için Bitcoin Gold’u destekleyemediğini” belirtti. Bunun güvenlik riski oluşturacağını düşünüyorlardı.

Mart 2018 itibariyle, Bitcoin Gold’un 253 ulaşılabilir düğümleri var. En yüksek düğüm noktası Almanya’da (46 düğüm), en yüksek seviyeler ise Amerika Birleşik Devletleri (38), Fransa (37) ve Rusya (18).

Şubat 2018’de, Bitcoin Gold, “Insight UI ve Insight API’sini sunan tam işlevli bir Bitcoin Gold örneği ve web uygulaması hizmeti” olarak nitelendiren Bitcoin Gold analiz kaşifini başlattı.

Çoğu kripto paralar gibi, Bitcoin Gold’un da tartışmaları vardı. Lansmandan birkaç gün sonra, madenciler, madencilik topluluğundan saklanan% 0,5’lik bir madencilik ücretine katılmış Bitcoin Gold’un geliştiricilerinden birini suçladılar.

Bitcoin Gold’un Geleceği

Bitcoin Gold web sitesine göre, kripto piyasaların geleceğe ilerlemek için iddialı planları devam ediyor. Örneğin, 2018’in ilk çeyreğinde, web sitesi BitcoinJS, BitcoinJ ve CoPay ile “açık kaynak kütüphaneleri entegrasyonu”, “akademik ve üniversite işbirliği” ve “tasarım ve yeniden markalandırma” gibi yenilenen bir web sitesi dahil olmak üzere bir çok hedeflerini açıkladı.

2018’in ikinci çeyreğinde, dijital para birimi, bir yıldırım ağını ve merkezi olmayan madenciliği P2Pool ile entegre etmeyi amaçlıyorlar. 

2018’in sonunda, kripto para birimi “yan zincirler ve çapraz zincir atomik takaslar” ın yanı sıra bir dizi buluşma ve geliştirici konferansı, üniversite erişimi ve daha fazlasını geliştirmeyi hedefleniyor. 2019’a baktığımızda, kripto para biriminin özel işlemlere, burslara ya da araştırma desteğine odaklandığı görülüyor.

Uzun vadede, Bitcoin Gold, akıllı sözleşmeler ve blockchain demokrasisi üzerinde araştırmalar yürütecek, ayrıca adem-i merkeziyetçi bir fiat-kripto aracılık ağı geliştirecektir.

Bitcoin Gold geliştiricileri, bu kripto para birimi, ana bitcoin ve daha geniş dijital para birimi dünyası arasındaki bağlantıların bilincinde. Bu nedenle, “üzerinde çalıştığımız temel gelişmelerin, sadece Bitcoin Gold için değil, daha geniş Bitcoin ve kripto dünyalarına büyük ilgi gösterdiklerini” belirtiyorlar. Tek taraflı olarak uygulanan bu iyileştirmelerden bazılarının sert çatallar, “akıllı oylama mekanizmaları” ve dijital paranın gelişimi için merkezi olmayan kararların alınması için ölçeklenebilir yollar içerebileceğini söyleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap