Bitcoin Gold (BTG) Çapında Bilinmeyen Saldırı!

Bitcoin Gold (BTG) Çapında Bilinmeyen Saldırı!

Paylaş
Bitcoin Gold (BTG) Çapında Bilinmeyen Saldırı!

Geçtiğimiz haftalarda, çeşitli kripto paralarla ilgili işlemleri yöneten, karmaşık hesaplamaları gerçekleştiren bilgisayarlardan bazılarında bilinmeyen bir saldırı gerçekleşti. Bu kez hedefte, 717 milyon dolarlık piyasa değeri ile en yaygın dijital para biçimindeki bir ürün olan Bitcoin Gold (BTG) vardı.

“ % 51 Saldırısı” ya da “Çifte Harcama Saldırısı (Double Spend Attack” olarak bilinen girişim sonrasında BTG Mayıs 2018 den bu yana % 25 değer kaybetmiştir.

Attonomus Research LLC’ye göre benzer saldırılar Verge, Monacoin ve Electroneum’u hedef aldı. Autonomus’a göre, bir saldırganın 500 milyon dolarlık piyasa değeri olan bir coinle güç kazanması için saldırganın saatte 778 dolar kadar harcama yapması gerekmekte. BTG’nin kontrolünü ele geçiren saldırgan, ağın toplam gücünün %51’ini elde etmesiyle saldırıyı gerçekleştirdi. Bitcoin Gold gibi bir dağınık sistem yapısı için bile çok yüksek maliyetlere neden olduğundan kontrolü ele geçirmek hiç de kolay değildir. Ancak çifte harcama saldırısı ile saldırgan işini kolaylaştırmıştır.

BTG ayrıca önceki haftalarda saldırıya uğrayan 3 altcoinden biriydi. Saldırıyı yapan henüz bilinmemekle birlikte bu konuda çeşitli spekülasyonlar bulunmaktadır. Piyasa da en yüksek şüphe 3 isim üzerinde toplanmakta: Bitmain’in kurucusu Jihan Wu, bilişim uzmanı Craig Wright ve Bitcoin Gold’un kurucusu Jack Liao. Literatürde de yıllarca tartışılan bir olay olan kendi madenini kazma olayı, Bitcoin Gold hırsızlığında farklı bir boyuta taşınmış oldu. Jihan Wu suçlamaları reddederken, Bitcoin Gold’un kurucusu Jack Liao’nun bu söylentiyi kasıtlı olarak yaydığını ve kesin bir dille Bitcoin Gold saldırısının arkasında Bitmain’in olmadığını söyledi. Hatta daha da ileri giderek bizzat saldırıyı gerçekleştirenin Jack Liao olduğunu söyemiştir. Diğer taraftan bir kesim de saldırının, Avustralyalı bilişim uzmanı ve Bitcoin Cash destekçisi Dr. Craig Wright’ın Tayvan’daki bir kripto para konferansında Bitcoin Gold kurucusu Jack Liao ile yaşadığı tartışmanın ardından gerçekleştirmiş olabileceğini idda etmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap