Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi!

Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi!

2021 yılının başından beri gündemde olan Bitcicoin (BITCI); son zamanlarda en büyük kripto para borsalarından biri olan Bittrex’te listelenmesiyle yeniden dikkatleri üzerine çekti. Peki Bitcicoin nedir? Bitci Technology ve Bitcichain, kripto para birimi ve Blockchain alanına neler eklemeyi planlıyor?

Bitcicoin (BITCI) nedir?

Bitcicoin, Türkiye’nin ilk yerel Blockchain’i olan Bitcichain ağının kripto para birimidir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk yerli kripto para birimidir. Bitcicoin, smart contracts, kripto para birimi yönetim sistemleri, fan tokenler gibi öğelerin “kesişimi” olarak adlandırılır. 2018 yılında Çağdaş Çağlar (Çağdaş Holding CEO’su) ve Onur Altan Tan (Bitci Teknoloji CEO’su) tarafından kurulan Bitci kripto para piyasasında kullanılmaktadır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 1

Son zamanlarda Bitci.com, Bitcicoin için staking hizmetini de başlattı. Staking seçenekleri “esnek veya kilitli” olarak değişir ve kullanıcılar kilitli stake işlemleri için yüksek ödüller alabilir. Staking, kullanıcıların tokenlerini belirli bir süreliğine kilitlemeleri ve bundan para kazanmaları için kullanılan bir terimdir.

Kullanılan Consensus Algoritması

Birçok kripto paranın aksine Bitcicoin’deki consensus algoritması Proof of Work (PoW) veya Proof of Stake (PoS) değildir. Ağda kullanılan fikir birliği mekanizması, Yetki Kanıtı’na (PoA) dayanmaktadır. Yetki Belgesi; İki algoritmaya kıyasla, doğrudan doğrulayıcıların itibarına dayanan daha esnek bir fikir birliği mekanizması sunar. Bunun dışında saniye başına işlem açısından daha iyi performans gösterdiği belirtiliyor.

Proof of Authority’nin algoritması, hızlı işlemler gerçekleştirmek için hisse senedinin kimliğine dayalı fikir birliği sağlar. Bu mekanizmada hisse satışının artmasıyla birlikte güvenlik mekanizması da güçlenir. Consensus ortakları ise Bitcichain üzerindeki her projenin sahibidir ve ağ güvenliği sürecine katkıda bulunur. Mekanizma bir “hisse kimliğine” dayanmaktadır. Hisse sayısındaki artışa nazaran güvenlik sağlamaya devam eder.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 2

Proof of Authority’de, işlemler ve bloklar doğrulanmış hesaplar tarafından doğrulanır ve doğrulayıcıların bu süreçte sürekli olarak bilgisayarlarına bakmaları gerekmez. Bu durumda, “yetki node’u (düğümü)” konumundaki bilgisayar tavizsiz kalmalıdır. Sonuç olarak Proof of Authority, güvenilirlik ve performans açısından genel ağlar için oldukça uygun olarak adlandırılmaktadır.

Toplam Bitcicoin Arzı

Bitcicoin’in toplam arzı 40 milyar adettir. Tokenlardan bazıları; Ar-Ge, reklam ve promosyonlara ve yazılım geliştirmeye ayrılmıştır. Toplam birim sayısı her yıl bir milyar birim artırılacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 3

Bitcicoin Ekosistemine Daha Geniş Bir Bakış

Peki Türkiye’nin ilk yerli Blockchain’i ve ilk yerli kripto para birimini sunan Bitci’nin sunduğu hizmetler neler? Yerli kaynaklarla kurulan ve birçok yönden Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan bu ekosistemde Bitcicoin’in yanı sıra Bitci.com kripto para borsası Bitcichain, Bitci E-Cüzdan ve Bitci Explorer da yer alıyor.

Kripto Para Borsası: Hadi Bitci.com’a Bir Göz Atalım!

Kripto para alım satım platformu; Bitci Teknoloji yazılım geliştiricileri tarafından kodlanan Bitci.com borsası 2018 yılında kuruldu. Bitci.com, piyasadaki diğer borsaların eksiklikleri incelenerek oluşturulmuş; bu nedenle kullanıcı ihtiyaçları ve alışkanlıkları doğrultusunda tasarlanmıştır. Bu kripto para platformundaki bir özellik, Bitci.com’u diğer borsalardan ayıran bir özellik…

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 4

Bitci.com; Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kar ve zarar tablolarını anında görüntüleyen arayüzü dünyada bir ilktir. Kullanıcılar bu çizelgeleri portföylerinde saniyeler içinde görebilir ve yaptıkları/yapacakları işlemlerin sonuçlarını daha iyi gözlemleme şansına sahip olurlar. Ayrıca platformda piyasa derinliği, profesyonel grafikler ve göstergeler gibi birçok araç kullanılabilir.

Bitci E-Cüzdan

Bitci E-Cüzdan, Blockchain ağı üzerinde özel olarak oluşturulmuş, web tabanlı bir Bitcicoin cüzdanıdır. Bitcicoin dışında ekosistemde oluşturulan diğer tokenler de bu cüzdanda saklanabilir.

Bitci Explorer

Bitci Explorer, Bitcichain üzerindeki işlemleri izleyen bir “explorer”dır. Blockchain teknolojisinin şeffaflık özelliği sayesinde ağ üzerinde gerçekleşen işlemlere özel veriler sağlar. Elbette kripto para alanına göre işlem yapanların kimliği bilinmiyor.

Ünlü Fan Token Ağı: Bitcichain

Bitcichain, firmaya özel Blockchain çözümleri sunar. Bu çözümler arasında marka tokenları, popüler fan tokenlar, loyalty tokenları ve smart contractlar bulunur. İşlevleri aşağıdaki gibidir:

Marka Tokenları

Bitci Teknoloji, şirketler için token çıkarma özelliğine sahiptir. Markalar için oluşturulan tokenllar, şirket kullanıcıları tarafından satın alınabilir. Marka Tokenları, “bir şirketin Blockchain üzerindeki dijital varlığı” olarak anılır.

Bitci NFT

Bitci NFT, Bitcichain üzerinde oluşturulmuş bir NFT pazar yeridir. Ortaklarının NFT haklarının sahibi olan Bitci, hem ortaklarının hem de kullanıcılarının NFT projelerini bu pazarda gösterecek. Ayrıca NFT oyun projelerinin yer alacağı bu pazaryeri, 2022’nin ilk çeyreğinde canlı olacak.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 5

Markalar için Yardımcı Tokenlar

Bitci Teknoloji’nin yenilik getirmeyi hedeflediği bir diğer alan ise marka tokenlerı alanıdır. Bitcichain aracılığıyla şirketler için markalar için hizmet tokenları oluşturulabilir. Bu tokenlar ile kullanıcılar firmaların belirlediği özelliklere sahip olabilmektedir. Örneğin, şirketler bu tokenlar aracılığıyla sadık kullanıcılarına ödüller veya hediyeler verebilir.

Smart Contractlar

Bitcichain ağı, uygulanabilir her alan için akıllı sözleşmeler geliştirebilen bir ağdır. Blockchain ile daha hızlı onay alınması sonucunda özellikle ithalat ve ihracat sürecinde bu sürecin süresinin kısaltılması amaçlanmaktadır.

Fan Tokenler

Bitci Teknoloji’nin adını en çok duyurduğu alan kuşkusuz fan token alanı oldu. Taraftar Tokenları; Sahiplerine kulüp kararları ve ürün tasarımları üzerinde oy kullanma fırsatı sunar. Ayrıca, bazı durumlarda, token sahipleri ödüller alır ve çeşitli üyelik avantajlarına erişir. Aslında bir futbol takımı iyi performans gösterdiğinde tokende ciddi bir fiyat artışı gözlemleniyor. Bitci, kurduğu ortaklıklarla bu alanda dünya lideri olabileceğinin sinyallerini veriyor.

 • Fan Tokenlar Bitcichain ağına yazılan gerçek Tokenlar olduğu için Bitci bu alandaki emsallerinden farklıdır. Bu tokenlar, anlaşmalar doğrultusunda farklı platformlarda da alınıp satılabiliyor. Tokenların özellikleri aşağıdaki gibidir:
 • Taraftar, finansal desteğinin bir sonucu olarak bir Fan Tokeni alır.
 • Bitci Teknoloji tarafından geliştirilen Fan Token Uygulaması ile taraftarlar, tuttukları takımla iletişim kurabiliyor ve çeşitli kararlarda söz sahibi olabiliyor.
 • Bitci.com platformunda işlem gören taraftar tokenlarının değeri, çoğunlukla takımın başarısına bağlıdır.

Bitci Teknoloji CEO’su Onur Altan Tan, verdiği röportajda salgın döneminde tüm spor kulüplerinin gelirlerinin düştüğünü, taraftarların taraftar tokenler aracılığıyla destekledikleri takıma maddi destek sağlayabileceğini belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 6

BİTCİ Şimdiye Kadar Neler Yaptı?

Kurduğu ortaklıklara bakıldığında Bitci Teknoloji, Blockchain alanına girdiğinden beri hiç tereddüt etmemiş görünüyor. Türkiye’de ve dünyada birçok popüler ekip ve şirketle ortaklıklar kuran platformun imza attığı projelerden bazıları:

 • Karşıyaka Spor Kulübü, Eskişehirspor, Gençlerbirliği, Ankaragücü, Bursaspor, Denizlispor gibi yerel takımların taraftar tokenlerini üretti.
 • Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası ile anlaşmalar yapılmıştır.
 • 2019 yılında Blockchain Ekonomi İstanbul Zirvesi’ne sponsor oldu.
 • Gençlerbirliği, Ankaragücü, Bursaspor ve Denizlispor gibi yerel takımlarla sözleşme imzaladı.
 • 2021 yılında birçok Türk ve dünya spor kulübü ve spor organizasyonunun taraftar tokenlerini oluşturdu. Glasgow Rangers, McLaren Racing, İspanya Milli Takımı, Wolverhampton Wanderers, MotoGP, Brezilya Milli Takımı, Uruguay Milli Takımı, Peru Milli Takımı, Deportivo Alaves, Celta Vigo, FIBA , MXGP, RCD Espanyol, FC Sion, Sporting Lizbon, Avrupa’da Fortaleza, Cadiz, Spezia Calcio, Watford ile hayata geçirdi. Türkiye’de Karşıyaka Spor Kulübü, Türkiye Milli Basketbol Takımı, Eskişehirspor, Ankaragücü, Denizlispor, Bursaspor, Kocaelispor, Fatih Karagümrük, Gençlerbirliği SK; Bitci Teknoloji, Avrupa’da inşaat, enerji ve turizm gibi sektörler için blockchain çözümleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.
 • İngiltere’nin köklü takımlarından Watford FC ile ortaklığa imza attı.
 • İnci Token, İnci Sözlük takipçileri için geliştirildi.
 • Ayrıca Bitcicoin, Bittrex Global, ProBit Global, XT.com, Biconomy Exchange, BigONE, Finexbox, MEXC Global’de listelenmiştir.

Bitcicoin’in Listelendiği Borsalar

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 7

Bitcicoin Roadmap’i

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 8

Topluluk

Ulaş Utku Bozdoğan: Bitcicoin (BITCI) ve Bitcicoin Ekosistem İncelemesi! 9
 • Bitcicoin, sosyal medyada güçlü bir topluluğa sahiptir.
 • Twitter: @bitcicom 79,7 bin takipçi, @bitcicomglobal 11,6 bin takipçi
 • Telegram: Bitciduyuru 8.133 üye
 • Instagram : @bitcicomglobal 5.468 bin takipçi, @bitcicom 30,8 bin takipçi

Sonuç

Bitcicoin, arkasında devasa bir ekosistem bulunan bir projenin yerel kripto para birimidir. İlk Türk kripto para birimi ve bir Türk ekibi tarafından oluşturulan ilk Blockchain olan Bitcichain’e ait olma unvanını taşımaktadır. Dünyada giderek kripto para ve Blockchain alanına yönelen Bitci Teknoloji; ister fan token projeleri olsun, ister ödeme altyapısını kolaylaştırma çabaları olsun, bu alanda adından söz ettirmeye devam edecek firmalardan biridir.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap