Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin

Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin

Paylaş
BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin

2023’te ve bir sonraki boğa koşusu sırasında patlama yapacak en düzgün altcoin projelerini sıraladık. Bitcoin ve Ethereum, hem ferdi hem de kurumsal yatırımcılar için değerli. Ayrıyeten en tanınan kripto para üniteleri olmaya devam ediyor. Öbür taraftan 2023’te daha fazla yükseliş potansiyeline sahip birçok kripto projesi var. İşte o kripto para üniteleri.

Altcoin Solana

Altcoin Solana, hem teknoloji hem de yatırım topluluklarının büyük ilgisini çekiyor. Bu bağlamda yenilikçi, yüksek performanslı ve müsaadeye tabi olmayan bir blockchain. Blockchain’in global olarak benimsenmesi için ölçeklendirilmesi emeliyle inşa edilen Solana bedelli kripto para ünitesi. Yeni bir dizayna ve onu öteki blockchain platformlarından ayıran eşsiz bir dizi teknolojiye sahiptir. Solana’nın performansının belkemiği mimari yeniliklerinde yatmaktadır.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 1

Artan süreç hacimleri nedeniyle ölçeklenebilirlik problemleriyle karşılaşan klâsik blockchain ağlarının bilakis Solana, farklı pozisyona sahip. Buna nazaran güvenlik yahut merkeziyetsizlikten ödün vermeden saniyede binlerce süreci destekleyecek bir vizyonla inşa edilmiştir. Tasarımı, ağ genelinde itimadı koruyor. Yüksek süratli sürece imkan tanıyan eşsiz bir vakit damgası sistemi olan Proof of History (PoH) içerir.

Proof of History

Proof of History esasen, her node’un ağın durumunu gözlemlemesine ve kabul etmesine gerek kalmadan blockchain’in süreçlerinin sırasını ve vaktini izlemesini sağlayan kriptografik bir vakit damgasıdır. PoH, vaktin geçişini blockchain’in kendi içinde kodluyor. Buna nazaran mutabakat algoritmalarının suratını ve verimliliğini artırmaya yardımcı oluyor. Solana’nın Tower BFT ismi verilen eşsiz PoH tabanlı mutabakat modeli var. Bununla birlikte platform eşsiz bir performans ve güvenlik elde etmektedir.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 2

PoH’un yanı sıra Solana, üstün performansına katkıda bulunan öbür birtakım çığır açan teknolojileri de kullanmakta. Bu teknolojilerden biri, dataları daha küçük paketlere bölerek bilgi iletimi için bant genişliği ihtiyaçlarını azaltan ve doğrulayıcıların süreçleri işlemesini kolaylaştıran bir blok yayma protokolü olan Turbine’dir. Bu yaklaşım, yüksek çözünürlüklü görüntülerin kesintisiz akışını sağlayan yüksek süratli bir internet temasına benzeri.

Diğer değerli teknolojiler

Solana tarafından kullanılan bir başka değerli teknoloji de süreç önbelleğe alma ve iletme süreçlerini ağın ucuna taşıyan Gulf Stream’dir. Bu, doğrulayıcıların süreçleri vaktinden evvel gerçekleştirmesini sağlıyor. Ayrıyeten onay müddetlerini kısaltıyor ve ağın süreçleri sürece kapasitesini artırıyor. Solana’nın paralel akıllı mukaveleler çalışma vakti olan Sea Level kıymetli bir özelliğe sahip. Buna nazaran, tıpkı durum bloğu üzerinde eşzamanlı süreç yapılmasına imkan tanıyarak randımanın artmasını sağlar. Ayrıyeten, Solana’nın yatay olarak ölçeklendirilmiş hesap veritabanı Cloudbreak var. Öteki taraftan doğrulama optimizasyonu için bir süreç sürece ünitesi olan Pipelining sistemi var. Her ikisi, Solana ağının genel performansına daha fazla katkıda bulunmaktadır.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 3

Bu özellikler paketi, Solana’nın saniyede 65.000’e kadar süreci saniyenin altında bir katılık ile işlemesine imkan tanıyor. Öteki taraftan onu var olan en süratli blockchain ağlarından biri haline getiriyor. Solana’nın bir başka ayırt edici tarafı de mahallî kripto para ünitesi SOL’dur.

Kripto para ünitesi SOL

Altcoin SOL, süreç fiyatları ve kullanıcıların ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olarak ek SOL kazanabilecekleri bir süreç olan staking için kullanılır. Altcoin SOL birebir vakitte, token sahiplerinin platformun gelecekteki gelişimini etkilemek için çeşitli teklifleri oylayabildiği Solana’nın zincir içi yönetişim programında da kullanılmaktadır. Solana’nın ölçeklenebilirlik ve sürate olan bağlılığı, merkezi olmayan borsalardan stablecoinlere ve kestirim piyasalarına kadar çeşitli uygulamaların ilgisini çektiği için gözden kaçmadı. Ölçeklenebilirliği ve düşük süreç maliyetleri nedeniyle potansiyel bir Ethereum rakibi olarak büyük ilgi görmüştür.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 4

Geliştiriciler, daha karmaşık ve ölçeklenebilir DApp’ler yaratmalarına imkan tanıyan sofistike ve yüksek hacimli uygulamaları çarçabuk ele alma yeteneği nedeniyle altcoin Solana’ya giderek daha fazla ilgi duymaktadır. Dahası, Solana’nın ekosistemi çok sayıda geliştirici, proje ve kurumun dahil olmasıyla süratle büyümüştür. Bu büyüme, Solana Vakfı’nın Solana ekosistemine katkıda bulunan projelere mali takviye sunan hibe programı ile kolaylaştırılmıştır.

Altcoin Chainlink

Chainlink, blockchain’deki akıllı mukavelelerin gerçek dünya bilgileri ve harici API’ler ile inançlı bir formda etkileşime girmesini sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. 2014 yılında geliştirilen Chainlink, “oracle problemi” olarak bilinen sorunu çözdü. Buna nazaran merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminde ve daha geniş blockchain alanında kıymetli bir oyuncu olarak ortaya çıkan sağlam bir blockchain teknolojisidir.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 5

Oracle sorunu, blockchain ağlarının tabiatı gereği ortaya çıkmaktadır. Bunlar, zincir dışı datalara doğal olarak erişemeyen kapalı sistemlerdir. Bu nedenle, blockchain uygulamalarının blockchain dışındaki dünya ile etkileşime girebilmesi için oracle olarak bilinen harici bilgi kaynaklarına muhtaçlık duyarlar. Bununla birlikte, merkezi olmayan bir uygulama merkezi bir oracle’a dayanırsa, tüm sistem merkezileşme riski taşır. Ayrıyeten bu da blockchain teknolojisinin maksadını ortadan kaldırır. Chainlink bu sorunu, blockchain’e sağlam ve sızmaya karşı muhafazalı bilgiler sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağı sağlayarak çözmektedir.

Chainlink’in merkezi olmayan ağı

Chainlink’in merkezi olmayan ağı, blockchain zincirine eklenmeden evvel dataları alan ve doğrulayan birden fazla bağımsız oracle’dan oluşur. Ağ, nodeları (oracles) ortasında dürüstlüğü ve doğruluğu teşvik etmek için bir prestij sistemine dayanır. Yüksek doğruluğa sahip nodelar Chainlink’in lokal kripto para ünitesi olan LINK tokenları ile ödüllendirilirken, yanlış bilgi sağlayanlar cezalandırılır.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 6

Chainlink’in yenilikçi tasarımı, merkezi olmayan oracle ağının ötesine uzanmaktadır. Protokol, akıllı mukaveleleri uygun oracle’larla eşleştirmek için hizmet düzeyi muahedeleri (SLA’lar) ismi verilen bir şey kullanır. SLA, data tipi, gerekli oracle sayısı, data teslim suratı ve uyumsuzluk cezaları üzere oracle hizmeti için kaideleri tanımlar. Bu SLA sistemi ve prestij sistemi, akıllı kontratlara beslenen dataların hakikat ve emniyetli olmasını sağlamak için sağlam bir düzenek sağlar. Ayrıyeten yanlış yahut tahrif edilmiş bilgilerle bağlı riskleri azaltır.

Altcoin Chainlink aracılığıyla akıllı sözleşmeler

Ayrıca, Chainlink aracılığıyla akıllı mukaveleler, piyasa fiyatları, sıcaklık, hava şartları ve öbür IoT bilgileri dahil fakat bunlarla hudutlu olmamak üzere çok sayıda data girdisi ile beslenebilir. Ayrıyeten akıllı mukaveleler için potansiyel kullanım durumlarını büyük ölçüde genişletir. Chainlink’in lokal kripto para ünitesi altcoin LINK, ağda çok değerli bir rol oynamaktadır. Data hizmetlerine erişmek isteyen bilgi talepçileri için ödeme para ünitesi olarak kullanılır. LINK tokenleri ayrıyeten nodeları data doğruluğunu müdafaaya ve ağa katılmaya teşvik etmek için de kullanılır.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 7

Nodeların LINK tokenlerini teminat olarak yatırmaları gerekmektedir. Öbür taraftan yanlışsız raporlamadan rastgele bir sapma, hisselerinin kesilmesine neden olabilir. Bu model, nodeların ağın çıkarına en uygun biçimde hareket etmeleri için ekonomik bir teşvik yaratmaktadır. Chainlink, merkezi olmayan bir oracle hizmeti olarak temel fonksiyonunun ötesinde, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) uygulamaları, oyun, sigorta ve daha fazlası üzere fonksiyonları aktifleştirerek dikkate bedel bir çok taraflılık göstermiştir. Örneğin, DeFi’de Chainlink’in Fiyat Besleme hizmetleri, merkezi olmayan borsalar, borç verme platformları ve başka DeFi uygulamaları tarafından emniyetli, sızmaya karşı muhafazalı, yüksek kaliteli fiyat bilgilerinin kullanılmasına imkan tanır.

Altcoin Monero

Altcoin XMR sembolüyle gösterilen Monero, saklılık ve güvenliğe olan harikulâde bağlılığıyla tanınan önder bir kripto para ünitesidir. Bir dereceye kadar saklılık sunan birçok kripto para ünitesinin bilakis Monero, dışarıdan gözlemciler için süreçlerin izlenmesini mümkün olduğunca zorlaştırmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Gelişimi ve kabulü, zımnilik ve ademi merkeziyetçiliğe en yüksek saygıyı gösteren bir topluluk tarafından desteklenmektedir.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 8

2014’te tanıtılan Monero, Bitcoin protokolüne kıyasla kıymetli kapalılık iyileştirmeleri sunuyor. Buan nazaran bu türlü bir teknoloji olan CryptoNote protokolüne dayanmaktadır. Adreslerin ve süreçlerin direkt izlenebildiği Bitcoin’in şeffaf blok zincirinin tersine, Monero’da farklılık var. Bilgileri gizlemek ve süreç kapalılığını sağlamak için bir dizi düzenek kullanır. Bu sistemlerden biri, bir küme potansiyel imzacının bir ortaya gelerek bir süreci yetkilendiren ayırt edici bir imza oluşturduğu bir dijital imza çeşidi olan halka imzalardır. Bu yol, imza için hangi üyenin anahtarlarının kullanıldığını ve münasebetiyle süreci kimin başlattığını belirlemeyi neredeyse imkansız hale getirir.

Gizli adresler

Monero ayrıyeten, alıcı ismine her süreç için oluşturulan tek seferlik adresler olan kapalı adresler kullanır. Bu, süreçlerin alıcının gerçek adresine bağlanmasını imkansız hale getirerek diğer bir saklılık katmanı ekler. Ek olarak Monero, süreç meblağını gönderen ve alıcı dışındaki herkesten gizleyen Ring Confidential Transactions (RingCT) kullanır. Bu özellikleriyle Monero eşsiz bir kapalılık seviyesi sağlar. Her süreç inançlı, izlenemez ve bağlanamazdır. Bu, saklılığa yüksek bedel veren bireyler için tercih edilen bir seçim olmasını sağlar.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 9

Monero’nun blok mükafatı, öteki birçok kripto paranın bilakis sabit bir hududa sahip değildir. Bunun yerine, toplam Monero coin sayısı 18,4 milyona ulaştığında farklılık olacak. Sistem bir ‘kuyruk emisyonuna’ geçecek ve blok başına 0,6 XMR’yi süresiz olarak hür bırakacaktır. Bu yaklaşım, madenciler için daima teşvik sağlayarak uzun vadede ağın güvenliğine yardımcı olur. Monero ayrıyeten adil madencilik problemini da ele almaktadır. Birçok kripto para ünitesi, madencilik gücünün ağırlaşmasına yol açabilen Uygulamaya Özel Entegre Devrelerin (ASIC’ler) ortaya çıkması nedeniyle merkezileşme telaşlarıyla karşı karşıyadır. Monero, RandomX ismi verilen ASIC’e sağlam bir Proof of Work  algoritması kullanarak bu sorunu hafifletmektedir. Bu algoritma, tüketici sınıfı donanımlarda verimli olacak. Ayrıyeten madenciliği daha demokratik hale getirecek ve ağın merkezi olmayan tabiatını koruyacak halde tasarlanmıştır.

Altcoin XMR

Monero’nun lokal tokeni altcoin XMR, ağ içinde birden fazla emele hizmet eder. Bir değişim aracı, bir bedel deposu ve birebir vakitte süreçleri doğrulayan ve ağın güvenliğini sağlayan madenciler için bir ödül olarak kullanılır. Saklılık ve güvenliğe odaklanılması kıymetli. Monero’nun bu özelliklerin bilhassa bedelli olduğu bir dizi uygulama için benimsenmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, saklılığa yapılan vurgunun tartışmasız olmadığını da belirtmek gerekir. Monero, takip edilemezliği nedeniyle yasa dışı faaliyetlerde kullanılmıştır. Buna nazaran bu durum yasallığı konusunda tartışmalara yol açmıştır. Bu, tüm zımnilik coin dalının karşılaştığı bir zorluktur. Ayrıyeten birçok kişi saklılığın korunması ile yasadışı kullanımın önlenmesi ortasında bir istikrar kurulması gerektiğine inanmaktadır.

BTC Piyasası: Bir Sonraki Boğa Döneminde Patlama Yapacak 3 Altcoin 10

Bu zorluklara karşın, Monero’nun gelişimi ve benimsenmesi sağlam olmuştur. Özel, sansürlenemeyen süreçlere duyulan muhtaçlığa inanan geliştiriciler projeyi destekliyor. Ayrıyeten kullanıcılar ve savunuculardan oluşan canlı bir topluluk projeyi etkin olarak desteklemektedir. Monero topluluğu ayrıyeten, yeni projelerin ve gelişmelerin finanse edilmesine yardımcı olan teşebbüslere sahip. Buna nazaran Topluluk Kitle Fonlama Sistemi üzere çok sayıda teşebbüsle tabandan gelişim ve katkıyı vurgulamaktadır. Sonuç olarak Monero, blockchain alanında zımnilik potansiyelinin güçlü bir delili olarak duruyor. Halka imzalar, bâtın adresler ve RingCT üzere yenilikçi teknolojileri bir ortaya getiriyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda öbür birkaç kripto paranın eşleşebileceği bir kapalılık seviyesi sağlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap