Binance Uyardı, CZ Açıklama Yaptı: Bu Altcoinler Delist Olabilir!

Binance Uyardı, CZ Açıklama Yaptı: Bu Altcoinler Delist Olabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Uyardı, CZ Açıklama Yaptı: Bu Altcoinler Delist Olabilir!

Kripto para dünyasında, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi uygulamaya yaklaştıkça beklenti ve tasa baş gösteriyor. Çığır açan kuralların yürürlüğe girmesine yalnızca birkaç ay kala, altcoin topluluğu bilhassa stablecoinler kelam konusu olduğunda belirsizlik ve potansiyel sonuçlarla boğuşuyor. İşte detaylar…

Binance yetkilisinden stablecoin açıklaması

Binance Fransa Hukuk Müdürü Marina Parthuisot, Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) tarafından düzenlenen çevrimiçi bir halka açık oturum sırasında sert bir ihtarda bulundu. Parthuisot, Haziran 2024’te etkin hale gelecek olan MiCA düzenlemesinin, Avrupa genelinde stablecoinlerin büyük ölçüde listeden çıkarılmasına yol açabileceği ve bunun bölgede ve ötesindeki kripto piyasasında şok dalgaları yaratabileceği konusunda uyardı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Uyardı, CZ Açıklama Yaptı: Bu Altcoinler Delist Olabilir! 1

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında tamamlanan MiCA düzenlemesi, Avrupa Birliği’ni kapsamlı kripto düzenlemeleri getiren dünya çapındaki birinci büyük yargı yetkisi olarak pozisyonlandırmaya hazırlanıyor. Temel kararları ortasında, kripto para borsalarının ve cüzdan sağlayıcılarının tek bir lisans altında AB genelinde meselesiz bir halde çalışabilmesi yer alıyor.

MiCA, stablecoinler için tasaya neden oluyor

Bununla birlikte, MiCA’nın kıymeti fiat para yahut altın üzere öbür varlıklara sabitlenmiş bir kripto para tipi olan sabit paralar üzerindeki tesiri kıymetli tasalara yol açtı. Parthuisot’un uyarısı, onaylanmış projelerin yokluğuna ve toplu bir listeden çıkarmayı tetikleyebilecek 30 Haziran son tarihine dayanıyor. Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, MiCA’nın düzenleyici ortama getirdiği netliği övdü. Bununla birlikte, Binance ve öbür borsalar, Hollanda, Kıbrıs ve Almanya da dahil olmak üzere birçok Avrupa yargı bölgesinden çekilmelerine neden olan düzenleyici baskılarla karşı karşıya kaldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Uyardı, CZ Açıklama Yaptı: Bu Altcoinler Delist Olabilir! 2

Zorluklar bununla da bitmiyor. MiCA, sabit coin ihraç edenlerin AB merkezli teşebbüsler olmasını gerektiren kararlar getirmektedir. Bu gereklilik, AB’nin tarifine uymayabilecek yenilikçi yönetişim modellerini tercih eden birçok blok zinciri kuruluşu için zorluklar yaratmaktadır. Hukuk firması Latham & Watkins’in ortaklarından Thomas Vogel, “Stablecoin ihraç edenlerin birçoğu büsbütün merkezsiz olacak ya da o denli olduğunu argüman edecek, münasebetiyle rastgele bir karar yahut ihraç noktası olmayacak” diyerek telaşlarını lisana getirdi. Bu netlik eksikliği, bu ihraççıların MiCA’nın katı kriterlerini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda kritik soruları gündeme getiriyor.

CZ açıklama yaptı

Changpeng Zhao, bu durum hakkında yapılan açıklamanın “bağlamdan koparıldığını” söyledi. Hatta, EUR ve başka stablecoinleri büsbütün uyumlu bir halde piyasaya süren birkaç ortakları olduğuna dikkat çekti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap