Binance Listeli Tanınan Altcoin Sert Düştü! Rug Pull Mu?

Binance Listeli Tanınan Altcoin Sert Düştü! Rug Pull Mu?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Listeli Tanınan Altcoin Sert Düştü! Rug Pull Mu?

Nisan ayında çıkış yapan ve kısa müddette Binance dahil birçok merkezi borsada yer bulan Pepe (PEPE), rug pull savları ile gündemde. Altcoin fiyatı hafta sonuna %20 düşüşle hazırlanıyor. Savlara nazaran satışların gerisinde proje takımı vardı. Detaylar şu şekilde…

Binance listeli PEPE rug pull argümanları ile gündemde

2023’te yeni bir meme coin boğası tetikleyen PEPE, son vakitlerde gözden düşüyor. Kısa müddette en büyük birinci 50 kripto para ortasına ulaştıktan sonra ivmesini kaybetmeye başladı. Yazım sırasında, 350 bin dolarlık piyasa kıymetiyle 98. sırada süreç görüyor. Tanınan meme token, dün gece ortaya çıkan transferlerin akabinde %20’nin üzerinde bedel kaybetti. Bulgulara nazaran satışlar proje grubu ile ilişkili cüzdanlar tarafından yapıldı.

Etherscan’den elde edilen son bilgilere nazaran, PEPE grubunun cüzdanı yaklaşık 16 trilyon PEPE’yi (yaklaşık 15,08 milyon dolara eşdeğer) dört kripto para borsasına (CEX) taşıdı. Sonuç olarak altcoin fiyatı iki gün üst üste %15’in üzerinde düşüş yaşadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Listeli Tanınan Altcoin Sert Düştü! Rug Pull Mu? 1

Ayrıca PEPE çoklu imza cüzdanında 5/8 konfigürasyonundan sırf 2/8 konfigürasyonuna geçiş yaptı. Grubun cüzdanındaki PEPE tokenlerinin yaklaşık %6,9’u (29 trilyon), yani toplam 18,3 trilyon, CEX’lere aktı.

PEPE rug pull mu yaptı?

Son gelişmelerin gerisinde hala bir netlik yok. Fakat yatırımcılar burada öbür bir çekişme çeşidi olaydan kaygı duymaya devam ediyor. Bir rug pull, bir kripto para yahut NFT projesinin geliştiricisinin, yatırımı çekmek için teşebbüsü teşvik ettiği, lakin daha sonra ansızın kapandığı yahut ortadan kaybolduğu ve böylelikle yatırımcıların varlıklarından kaçtığı aldatıcı bir planı söz eder.

@ethx_o üzere kimi analistler bunun bir rug pull durumu olmayabileceğini varsayım ediyor. Analiste nazaran göre: “PEPE’nin %2,5’inden fazlasının sahipleri sırf OKX ve Binance’tir. Yani en büyük altı yatırımcıdan beşi borsalardır. Ayrıyeten dolanımdaki arz = azamî arz. Yani burada klasik “rug pull” için en az risk var. Pepe topluluğa aittir”.

https://twitter.com/Eljaboom/status/1694834954012647694

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, öbür uzmanlar olayın bir rug pull olduğunu şiddetle savunuyor. Dün geceden bu yana olağandışı büyüklükte süreçlerle yüklü ölçüde PEPE merkezi borsalara akıyor. Mayıs ayında Binance üzerinde süreçlere paylaşan PEPE, şu anda sert bir düşüş dalgasının içinde.

Yeni iddialar

PEPE topluluğunun tanınmış figürü @Pauly0x, projenin ardındaki kişinin kimliğini açıklamak için X hesabından paylaşım yaptı. Buna nazaran, PEPE’nin ardındaki kişi, özgün kurucudan başka olarak, @degenharambe ve @LordKekLol hesapları altında faaliyet gösteren Zachary Testa’dan oburu değil. ABD Arizona’da yaşayan Zachary, 865.000 dolarlık PEPE çıkarıyla üne kavuştu. Bu ortada, özgün Kurbağa Pepe göğsünün yaratıcısı @Matt_Furie’nin PEPE grubundan rastgele bir tazminat almadığı bildirildi.

1997 doğumlu Zachary Testa, 2018 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi’nden pazarlama kısmından mezun oldu. @Pauly0x ayrıyeten Zachary’nin PEPE takımını dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’e bağlamada çok değerli bir rol oynadığını ve memecoin’in platformda listelenmesine yol açtığını açıkladı.

PEPE takımı, Zachary Testa’nın yanı sıra Telegram kullanıcı isimleri @billyoptions, @zerozevia ve @ekim222 olarak açıklanan üç üyeden daha oluşuyor. Bilhassa bu tanıtıcıların silinmiş olması, PEPE takımının niyetleri ve hareketleri hakkında daha fazla soru işareti oluşmasına neden oluyor.

PEPE fiyatı Binance üzerinde %40 eridi

PEPE şu anda ikinci gününde %15 üzeri kıymet kaybettiği 0,000000868897 dolar civarında süreç görüyor. Binance listeli coin, birkaç aydır düşüş eğilimini takiben duraksama eğilimi yaşıyordu. Haziran ayında 0,0000008 dolar civarındaki evvelki tabanlarını test etmesi hayli mümkün. Münasebetiyle kısa vadeli iddialar olumsuz bir görünüme işaret ediyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Listeli Tanınan Altcoin Sert Düştü! Rug Pull Mu? 2

Ancak temel temeller âlâ görünmeye devam ediyor. Etherscan’e nazaran tokenın yatırımcı sayısı, değerli fiyat artışları olmamasına karşın istikrarlı bir formda artarak etkileyici bir formda 140.000’e yaklaşıyor. Görünüşe nazaran ferdî yatırımcılar PEPE satın almaya devam ediyor. PEPE’nin pahası daha da düştükçe, düşüşü satın almak isteyen daha fazla yatırımcı piyasaya girebilir. Binance, Pepe’ye hacim sağlayan en büyük kripto para borsalarından biri.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap