Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı!

Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı!

Bitcoin ağı, son birkaç gün içinde rekor seviyede yüksek fiyatlar ve on binlerce onaylanmamış süreç ağa akarken ‘duraksıyor’. Ağı daha da yoracak yeni bir gelişme, Binance NFT’nin listesini açtığı BRC-20 tokenler…

Binance NFT, Bitcoin Ordinals dayanağını duyurdu

Yakın tarihli bir duyuruda Binance, Mayıs ayı sonunda NFT Marketplace platformunda Bitcoin Ordinals (Bitcoin NFT) süreçlerini destekleyeceğini açıkladı. O vakitten beri, Ordinals (ORDI), Bank ve Piza dahil Bitcoin ağındaki birkaç token ralli yapıyor.

Özellikle Ordinals (ORDI), kısa müddette %50’nin üzerinde çıkarıyla ön planda. Bank (BANK) ve Piza (PIZA), sırasıyla %25 ve %20 büyüdü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı! 1

Binance’in duyurusu ile kullanıcılar, başka bir Bitcoin cüzdanına muhtaçlık duymadan direkt borsada Bitcoin-NFT’leri alıp satabilecekler. Daha evvel Binance’in NFT Marketplace platformu BNB Chain, Ethereum ve Polygon üzere öteki ağlarla entegreydi.

BRC-20 tokenleri de ağır talep görüyor

Bitcoin Ordinals’ı çevreleyen ilginin yanı sıra, kripto piyasası son günlerde BRC-20 tokenlerinde ralliye şahit oldu. OrdSpace’in bilgilerine nazaran, Bitcoin ağında 11.750’den fazla token yayınlandı. BRC-20 tokenlerinin toplam piyasa pahası yaklaşık 700 milyon dolara ulaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı! 2

BRC-20 tokenleri, Bitcoin ağını

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere BRC-20 standartı ile birlikte Bitcoin Blockchain üzerinde token basmak mümkün gale geldi. Sonuç olarak, ağır talep eşliğinde Bitcoin ağındaki ortalama süreç fiyatı 16 doları aştı. Bir noktada 29 dolara kadar tırmandı. Bu da kullanıcıların ağda süreç yapmasını giderek zorlaştırıyor.

Bu durumun gerisindeki sebep, BRC-20 standardına dayalı meme coinlerin artan popülaritesidir. BRC-20, Bitcoin Ordinals protokolü kullanılarak geliştirilen, Bitcoin için deneysel bir token standardıdır. Ethereum’un ERC-20’si üzere klasik token standartlarının tersine, BRC-20 akıllı mukaveleler kullanmaz. Birebir vakitte sadece Bitcoin’i destekleyen cüzdanlarla çalışır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı! 3

BRC-20 standardı, Bitcoin üzerinde NFT’ler üretimini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu özellik, Bitcoin ağını ezip geçen, doğrulanmamış süreçlerin akınına yol açtı. Bilhassa, Binance üzere büyük borsaların, tamamlanmamış süreçlerin hacmi nedeniyle BTC çekimlerini iki kere askıya almak zorunda kalmasına neden oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Binance Duyurusuyla Bu Altcoinler Tahtadan Fırladı! 4

Özetle, BRC-20 standardı Bitcoin ve Blockchain teknolojisi için ihtilal niteliğinde. Lakin, bu sayede Bitcoin üzerinde üretilen yeni ve çoğunluğu meme olan bu token’ler, istenmeyen spam akınlarına yol açıyor. Kimi uzmanlar, geliştiricilerin kısa müddet sonra spam muhafazasıyla bu sıkıntıya müdahale etmesini bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap