Binance CEO’su Sıradaki Boğayı Haritaladı: Bunlar Öne Çıkacak!

Binance CEO’su Sıradaki Boğayı Haritaladı: Bunlar Öne Çıkacak!

Paylaş
BTC Piyasası: Binance CEO’su Sıradaki Boğayı Haritaladı: Bunlar Öne Çıkacak!

Binance CEO’su CZ, kripto kesiminin önümüzdeki yıllarda daha merkezsiz hale geleceğine güveniyor. En son açıklamalarında, DeFi dalının merkezi tahlillerin önüne geçeceğini iddia etti.

Binance CEO’su, sıradaki boğa piyasasında DeFi üstünlüğü görüyor

Binance CZ’ye nazaran DeFi bölümü bir sonraki boğa koşusunda merkezi finansı (CeFi) geçme potansiyeline sahip. 1 Eylül’de CZ, X üzerinde bir LAKİN oturumunda, DeFi’nin geleceği hakkında fikirlerini paylaştı. “Bence kesim ne kadar merkezsizleşirse o kadar düzgün olur” diyerek CeFi süreç hacimlerini ele geçirmesinin çok uzun süremeyeceğini de kelamlarına ekledi:

DeFi gelecektir, şimdilik hacmi, CeFi (Merkezi Finans) hacminin %5 ila %10’u ortasındadır, ki bu küçümsenmeyecek bir miktar… Önümüzdeki boğa koşusu, DeFi’nin CeFi’den daha büyük olmasını sağlayabilir.

Haziran’da SEC, merkezi borsalar Coinbase ve Binance’e kritik bir dava süreci başlattı. Bunun akabinde birinci üç merkezi olmayan borsanın (DEX) ortalama süreç hacmi %444 artış gösterdi. Şu anda DEX’lerin 24 saatlik süreç hacmi 722.776.226 dolar. Btcpiyasasi.com olarak SEC’in borsalara yönelik suçlamalarına bu yazıda yer verdik.

CZ ayrıyeten merkezi olmayan protokol Uniswap’e karşı açılan davanın yakın vakitte reddedilmesiyle ilgili bakış açısını paylaştı. “Uniswap olayı son derece olumlu, son derece makul, mantıklı ve açıktı. Bu çok yeterli,” diye ilan etti. Bu yazıda aktardığımız üzere New York mahkemesi Çarşamba günü Uniswap’ın ismini paka çıkardı.

CZ, hükümetlerin Blockchain’i benimsemek zorunda olduğunu söylüyor

AMA sırasında bir topluluk üyesi, hakimin, geliştiricilerin bir DeFi platformunda berbata kullanımdan sorumlu tutulamayacağı istikametindeki kararını hatırlattı. Kullanıcı bunun DeFi geliştiricileri için olumlu bir haber olduğuna inanıyor. CZ, daha fazla sanayi müdafaasının olumlu bir gelişme olduğu konusunda hemfikir. Binance CEO’su bu noktada, “Kod yazan geliştiriciler, bu kod tabir özgürlüğüdür. Yani gelişme hakikaten çok iyi” diyor.

BTC Piyasası: Binance CEO’su Sıradaki Boğayı Haritaladı: Bunlar Öne Çıkacak! 1

CZ ayrıyeten kripto para ünitesinin her ülke tarafından benimsenmesi gerektiğine inanıyor. Fakat kimilerinin buna başkalarından daha acil muhtaçlığı var:

Her ülkenin kriptoya gereksinimi var, birtakım ülkelerin buna başkalarından daha acil muhtaçlığı var. Gelişmiş ülkelerde gereksinim daha az olabilir lakin oburlarının yetişmesine müsaade veriyorlar. Dolayısıyla finansal inovasyon açısından liderliği sürdürmek istiyorlarsa bunu benimsemeleri gerekecek.

Uniswap hamleye öncülük ediyor

CZ’nin argümanı DeFi sanayinin en son kazanımlarına dayanıyordu. En büyük ve en tanınan DEX Uniswap, 2023’ün birinci iki çeyreğinde spot süreç hacimlerinde merkezi dev Coinbase’i geride bıraktı.

DeFiLlama’ya nazaran, bu yazının yazıldığı an prestijiyle DEX’ler son bir haftada yaklaşık 12 milyar dolar bedelinde süreç kaydetti. Toplam kripto spot ticaret pazarında DEX’in hissesi %17,7 oldu. Uniswap toplam hissenin %43’ünü oluşturdu ve aslında haftalık hacim artışı gören tek büyük DEX oldu.

BTC Piyasası: Binance CEO’su Sıradaki Boğayı Haritaladı: Bunlar Öne Çıkacak! 2

Bu ortada Uniswap, Ethereum Dencun yükseltmesinden sonrasonraki sürümü olan V4’ü piyasaya süreceğini belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap