BiLira Nedir? Nasıl Çalışır?

BiLira Nedir? Nasıl Çalışır?

Paylaş
BiLira Nedir? Nasıl Çalışır?

BiLira ekibi projelerini “Türkiye’nin ilk Blockchain tabanlı istikrarlı kripto para birimi” olarak tanımlıyor. BiLira ekibi, Türkiye’nin deneyimli Blockchain yazılımcılarından, uzman bir hukukçudan ve finansçılardan oluşuyor. İstanbul merkezli bir ofiste çalışmalarını yürüten platform, Nisan 2019’da kuruldu.

BiLira Nedir?

Türk Lirası ile desteklenen bir stablecoin olan BiLira, 1:1 oranında TL’ye sabitlendi. Yani her zaman 1 TL karşılığında 1 BiLira satın alınabiliyor ve yine 1 BiLira 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevrilebiliyor.

Platformun açıklamalarına göre BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için kullanılabiliyor. Bunun yanında stablecoin’in ERC-20 tabanlı olduğunu ve bu sebeple dünyanın her yerinde her zaman işlem yapılabileceği de belirtiliyor.

Öte yandan BiLira güvenlik açısından şeffaflığa çok önem verdiklerini ifade ediyor. Platformdaki fonların varlığını kanıtlama için banka hesabındaki mevcut fonlar düzenli olarak denetleniyor ve paylaşılıyor. Ayrıca yasal koruma için platformda KYC/AML prosedürleri de titiz bir şekilde uygulanıyor.

Tüm bunların yanında Türkiye’nin önemli isimlerinden ve kripto para alanındaki değerlendirmeleriyle tanıdığımız Emin Gün Sirer’in projeye 250 bin dolar yatırım yaptığı biliniyor.

BiLira Nasıl Çalışır?

BiLira platformu üzerinden kolaylıkla kripto para alım satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

BiLira satış işlemlerinde öncelikle platforma kayıt olan kullanıcı, çeviri işlemi için BiLira stablecoin’ini platformun cüzdanına gönderiyor. Sonrasında BiLira’lar yakılarak toplam arzın azalması sağlanıyor. Son olarak ise BiLira, anlaşmalı olduğu bankaya bildirim yolluyor ve kullanıcıya fonlar havale ediliyor.

BiLira alım işlemlerinde ise kullanıcı öncelikler fonlarını bankaya havale ediyor. Banka teyidi sonrası fonlar BiLira platformuna gönderiliyor. Son olarak ise BiLira, stablecoin’i yaratıyor ve alıcının Ethereum cüzdanına transfer ediyor.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap