Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi?

Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi?

Tellor (TRB), kripto para ünitesi en çok kazananlar listesinde 35 dolarlık yeni bir 2023 tepesine ulaşmak için yarıştıktan sonra bu hafta yatırımcıların dikkatini çekti. On-chain tahlil, devam eden altcoin fiyat rallisinin ardındaki temel etkenleri ortaya koyuyor. Kripto analisti Ibrahim Ajibade, bunun kadar sürebileceğini araştırıyor.

Altcoin fiyatı neden yükseliyor?

Tellor (TRB), pahalı off-chain dataları on-chain akıllı mukavelelere entegre etmek için Blockchain altyapısı sağlayan merkezi olmayan bir oracle protokolü. Bu ay, TRB’nin fiyatı %134 artarak 14 Eylül Perşembe günü 35 dolara ulaştı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, global ödeme platformu SWIFT Network, Tokenize TradFi ve Gerçek Dünya Varlıklarını Blockchain’e getirmek için Chainlink’in (LINK) oracle altyapısından yararlanmak üzere kostümlü provaların tamamlandığını duyurdu. İşte bundan sonra Tellor (TRB) fiyatı sürat kazandı.

On-chain bilgi trendlerinden elde edilen birinci ipuçları, kısa vadeli spekülatörlerin TRB fiyat rallisini yönlendirdiğini gösteriyor. Lakin Chainlink ve merkezi olmayan oracle kesimindeki öbür büyük oyunculara rakip olacak kadar uzun müddet HODL yapabilirler mi?

Ulaş Utku Bozdoğan: Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi? 1

Spekülatörleri şu anda TRB rallisini yönlendiriyor

Kısa vadeli traderlar ve fiyat spekülatörlerinden gelen yükseliş faaliyeti, devam eden Tellor fiyat rallisinin ardındaki ana itici faktör üzere görünüyor. Bunun bir göstergesi olarak, IntoTheBlock’tan alınan on-chain bilgiler, TRB kısa vadeli trader cüzdanlarının bakiyelerini geçtiğimiz ay içinde %2.000’den fazla artırdığını gösteriyor.

Aşağıda gördüğünüz üzere, kısa vadeli yatırımcıların 13 Ağustos prestijiyle kümülatif bakiyelerinde sırf 91.130 TRB tokenı bulunuyordu. Lakin 13 Eylül itibariyle bu sayı %2.096’lık bir artışla 1,9 milyon TRB token’a ulaştı. Bu müddet zarfında altcoin fiyatı %135 artış kaydetti. Ayrıyeten, “Kruvazörler” ve “Uzun Vadeli Holder’lar” sırasıyla 137.000 ve 1,64 milyon TRB’yi kademeli olarak sattı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi? 2Tellor Tutulan Vakte Nazaran Bakiyeler. Kaynak: IntoTheBlock

Altcoin fiyatının yükselmeye devam etmesi bunlara bağlı!

Kripto lisanında, tokenlerini 1 ay yahut daha kısa mühlet elinde tutan cüzdanlar “Kısa vadeli traderlar” olarak isimlendirilir. Elinde 1 ila 12 ay tutanlara “Kruvazörler” denir. 1 yıl yahut daha uzun müddettir elinde tutan elmas ellerdir. Yani, Uzun Vadeli Holder’lar. Üstteki grafik, traderların Tellor mülkiyet yapısındaki hakimiyetinin 14 Ağustos’ta kısa vadeli traderların %3,65’inden 14 Eylül itibariyle %75’e yükseldiğini açıkça gösteriyor.

Bu ortada, Tellor protokolünün uzun vadeli yatırımcıları ve ortakları durumlarını kapatıyor. Bu, son fiyat artışının Tellor ağının temel pahasındaki organik büyümeden fazla spekülatif trade’den kaynaklandığının bir işareti. Bu da muhtemelen önümüzdeki günlerde daha yüksek bir token cirosu yaşanacağını gösteriyor. Ağ talebinde değerli bir büyüme olmadan ya da altcoin projesinin temellerine inanan uzun vadeli yatırımcıların dayanağı devam etmeden, fiyatın üst istikametli ivmesini muhafazası sıkıntı.

TRB yatırımcıları daha fazla yarar için bekleyecek!

Bu ayki üç haneli fiyat artışına karşın, Tellor traderları hala daha fazlasını istiyor. On-chain datalar, yatırımcıların bu hafta tokenları borsalardan çıkarmasıyla TRB Borsa Rezervlerinin süratle azaldığını gösteriyor. Aşağıda gördüğünüz üzere, altcoin fiyat rallisi, yatırımcıların 25 Ağustos civarında tokenları borsalardan çıkarmaya başlamasıyla sürat kazandı. O tarihten bu yana, borsalardaki TRP arzı 2,3 milyon token’dan 1,5 milyon token’a düştü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi? 3Borsalardaki TRB Arzı. Kaynak: Santiment

Borsalardaki Arz, yatırımcıların şu anda kripto borsası tarafından barındırılan cüzdanlarda tuttukları bakiyelerdeki gerçek vakitli değişiklikleri izler. Borsa bakiyelerinin süratle azalması, birçok yatırımcının kendi kendini saklamayı tercih ettiği manasına geliyor. Bu da kısa vadede satış yapmaktan kaçınacaklarını gösteriyor. Bu borsa rezervlerindeki düşüşün önümüzdeki günlerde de devam etmesi muhtemel. Bu durumda altcoin fiyatı daha da fazla yarar elde edebilir. Fakat TRB‘nin, temel ağ faaliyetlerinde değerli bir büyüme olmadan fiyat rallisini sürdürmesi güç.

TRB fiyat iddiası: Altcoin için tüm gözler 20 dolar desteğinde

On-chain perspektiften baktığımızda, TRB boğalarının bir düzeltme durumunda 20 dolar takviyesi etrafında tekrar toplanması mümkün. Bunun için mevcut Tellor sahiplerinin satın alma fiyatı dağılımına bakmak gerekiyor. Bu doğrultuda, Fiyat Etrafında Karda/Zararda (IOMAP) bilgileri de bu duruşu doğruluyor.

Bu bilgiler, 20 dolar düzeyinin TRB holder’larının piyasaya girdiği en büyük küme olduğunu açıkça gösteriyor. Aşağıda gördüğünüz üzere, 553 adres ortalama 20 dolardan 1,16 milyon coin satın almış durumda. Borsa rezervleri düşük kalırsa arz sıkışıklığının bir toparlanmayı tetiklemesi mümkün. Lakin, spekülatif traderlar erken kar almak için yola çıkarsa işin rengi değişir. Bu durumda, altcoin fiyatının derhal 14 dolara gerçek geri çekilmesi mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ayı Piyasasına Karşın Bu Altcoin Coştu! Devamı Gelecek mi? 4Tellor GIOM dataları. Eylül 2023 | Kaynak: IntoTheBlock

Tersine, TRB boğaları ağ çekişinde değerli bir dayanak alırsa, rallinin 50 dolar aralığına ulaşması mümkün. Lakin, ortalama 42 dolar fiyattan alınan 78.500 TRB’yi tutan 974 adresin birinci direnci oluşturması mümkün. Fakat boğalar bu satış duvarını aşarsa, altcoin fiyat rallisinin 50 doları geri kazanmaya yönelmesi mümkün.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap